Subota, 4. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Ko je i pod kojim uslovima dijelio počasne iskaznice OSA-e BiH?

Preuzmite sliku

U Bosni i Hercegovini je najavljena istraga o zloupotrebi resursa Obavještajno-sigurnosne agencije nakon što je kod jednog entitetskog parlamentarca pronađena počasna iskaznica OSA-e.

Riječ je o Salki Zildžiću, zastupniku Stranke demokratske akcije u Parlamentu Federacije BiH, koji je u Srbiji uhapšen zbog nedozvoljenog držanja oružja.

Njegov advokat tvrdi da je iskaznica obavještajne službe – produkt šale.

“Za mene je neprihvatljivo da pojedinci mogu slobodno doći u posjed određenih isprava i na osnovu tih isprava doći u posjed određenih podataka koje inače nebi bili u mogućnosti da prikupe” kazao je Albin Muslić član komisije za nadzor nad radom OSA-e BiH.

U Tužilaštvu BiH u radu je predmet koji se odnosi na osobe s Crne liste vlade SAD, a koji se odnosi i na navode o zloupotrebi kapaciteta OSA BiH, u okviru kojeg će biti zatražene informacije o navodima koji su se pojavili o zloupotrebi službenih legitimacija agencije.

Alen Nakić, advokat Osmana Mehmedagića, oglasio se povodom navoda medija da je bivši direktor Obavještajno-sigurnosne agencije Bosne i Hercegovine, izdao počasnu iskaznicu OSA-e Salki Zildžiću, koji je prije dva dana uhapšen u Srbiji zbog nelegalnog posjedovanja oružja.

“Prije svega, a polazeći od obaveze čuvanja svih informacija do kojih je došao u obnašanju funkcije generalnog direktora OSA-e BiH, koje je dužan čuvati kao službenu tajnu i nakon prestanka mandata/funkcije, te radi očuvanja integriteta službe kojom je rukovodio, ističemo da je rad i rukovođenje OSA-e, za vrijeme mandata Mehmedagića, bio zasnovan na dosljednom poštivanju temeljnih principa vladavine prava i pozitivnopravnih propisa koji reguliraju rad OSA-e u svim njenim segmentima, uključujući i izdavanje legitimacija koje su izdavane u okviru rada iste” – navodi se u saopćenju upućenom medijima.

Nadalje se navodi da su u javnosti iznesana difamirajuća tvrđenja i implicitni zaključci, potpuno neosnovano, dodajući da o tome svjedoči činjenica da sam naziv predmetne iskaznice, ukazuje da ona u odnosu na njenog nosioca, apsolutno ne proizvodi nikakva ovlaštenja u skladu sa Zakonom o Obavještajno-sigurnosnoj agenciji BiH.

“Pojašnjenja i pravilnog informiranja javnosti radi, ističemo da su apsolutno netačne informacije, te da imaju karakter dezinformacija plasiranih sa posebnim ciljem, a prema kojima je gospodin Osman Mehmedagić, gospodinu Zildžiću izdao počasnu iskaznicu OSA-e, sa sadržinom čija je preslika objavljena u printanim i elektronskim medijima u BiH. Osim toga, a u kontekstu neosnovanog dovođenja u vezu gospodina Osmana Mehmedagića i gospodina Zildžića, kroz rad OSA -e BiH, posebno ističemo da su aposlutno neosnovani difamirajući navodi prema kojima je gospodin Osman Mehmedagić, počasne iskaznice Agencije izdavao licima, a navodno i gospodinu Zildžiću, sa ciljem stvaranja stranačke obavještajne službe” – navodi se.

U saopćenju se ističe da je zakonitost rada OSA-e BiH, za vrijeme dok je njom rukovodio Mehmedagić, potvrđena kroz parlamentarni nadzor rada Agencije, kao i činjenicu usvajanja izvještaja o radu OSA-e BiH, te plana rada Agencije u skladu sa pozitivnom pravnim propisima.

“Svaki suprotan zaključak od prethodnog značio bi propust u radu organa nadležnih za parlamentarni nadzor, kao i propust organa nadležnih za analizu i usvajanje izvještaja i plana rada Agencije” – navodi se u saopštenju koje je u ime bivšeg direktora OSA-e BiH Osmana Mehmedagića javnosti uputio njegov advokat.

Nedžad Korajlić sa Fakulteta za Kriminalistiku u Sarajevo za Al Jazeera Balkans kaže kako je Salko Zildžić mogao dobiti iskaznicu OSA-e zbog saradnje sa tom agencijom ali napominje da je u Srbiju nije trebao nositi jer je u drugoj zemlji svakako ne može koristiti.

“Ovo je jedan neozbiljan akt jednog Federalnog poslanika. Sada Srbija može da ucjenjuje BiH da traže neke ustupke za svoje možda neke državljane koji su ovdje procesuirani” – navodi Korajlić.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , ,