Četvrtak, 2. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Besplatnih užina nema u školama u BiH, a neka domaćinstva ne mogu osigurati obrok dnevno

Preuzmite sliku

U Bosni i Hercegovini školskih kantina i toplih obroka nema, a užine se dijele samo u jednom kantonu, pa djeca pribjegavaju najlošijem izboru koji im nude pekare i prodavaonice brze hrane.

Magistrica nutricionizma Nevena Pandža smatra kako svaka škola može poraditi na tome da ponudi djeci različite opcije školskih užina te da se u njihovu ishranu uvede više voća i povrća.

“Ovako su im dostupni uglavnom pekarski proizvodi što i nije problem ako je to u pet ili deset dana. No ako dijete svakodnevno jede pekarske ili suhomesnate proizvode tada pričamo o nutritivnom deficitu vitamina i minerala te potencijalnim zdravstvenim rizicima “, nopominje Pandža.

Po njezinim riječima, i užine koje se dijele u pojedinim školama, mogle bi biti bogate vlaknima i određenim nutrijentima što bi pogodovalo pravilnom fizičkom i mentalnom razvoju djece, za koju smo, veli, kao zajednica odgovorni.

Prekomjerna težina i gojaznost u porastu kod osnovaca

Pandža upozorava i na sve više pretile djece koja imaju zdravstvenih problema.

“Do pretilosti se ne dolazi samo unosom prekomjerne hrane, nego je to kombinacija neredovitih obroka, sjedilačkoga načina te određenog nezadovoljstva i stresa”, kaže magistrica nutricionizma.

Napominje i da automati koji su postavljeni po nekim školama, uglavnom srednjim, mogu ponuditi puno zdravije obroke, a koje će škola u suradnji s malim proizvođačima osmisliti. Tako bi, objašnjava ona, umjesto coca cole djeca mogla na automatima imati 100 postotni sok nekog domaćeg proizvođača ili čips od jabuke ili nekog drugoga povrća.

Studija znanja, stavova i praksi (KAP) koju je UNICEF proveo 2018. godine među djecom školskog uzrasta pokazala je općenito nizak nivo znanja o ishrani djece i njihovih roditelja.

Samo 10 posto roditelja zna koliku količinu voća i povrća djeca školskog uzrasta trebaju konzumirati dnevno, dok svako treće dijete jede slatkiše jednom ili više puta dnevno (32 posto), svako četvrto dijete pije gazirana i negazirana slatka pića najmanje jednom dnevno (24 posto), a svaki peti čips i druge grickalice (19 posto).

Podaci iz tri kruga istraživanja mulitplih pokazatelja (MICS 2011.-2012.),  koje je kontinuirano podržavao UNICEF, pokazuju da su prekomjerna težina i gojaznost u stalnom porastu.

Slična situacija je i među djecom školske dobi, a podaci su, navode iz ove organizacije za prava djeteta, dobiveni kroz istraživanja o anemiji među djecom i ženama u Federaciji BiH i u Republici Srpskoj.

Noviji podaci koje su objavili vladini partneri pokazuju zabrinjavajuće trendove i navode da je u nekim područjima i do 50 posto djece školskog uzrasta gojazno, što izgleda ukazuje na činjenicu da su djeca u osnovnoj školi gojaznija od djece mlađe od 5 godina.

U BiH zbog siromaštva domaćinstva ne mogu osigurati obrok dnevno

Istraživanja koja je proveo UNICEF u BiH pokazala su također da veliki broj djece ne doručkuje redovno niti jede prije odlaska u školu.

Prema posljednjim službenim podacima na razini BiH, najvišu stopu siromaštva među različitim tipovima domaćinstava bilježe bračni parovi s djecom (23 posto), a najnižu bračni parovi bez djece (10 posto).

Prema tome, 14 posto domaćinstava s djecom ne može sebi priuštiti da osigura jedan obrok dnevno, 10 posto ne može priuštiti novu odjeću, a 12 posto nema odgovarajuće mjesto za učenje.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , ,