Nedjelja, 19. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Ademović na javnoj raspravi u Ustavnom sudu BiH: Praksa slavljenja 9. januara kao vjerskog praznika narušava princip sekularizma

Preuzmite sliku

Ustavni sud Bosne i Hercegovine na današnjoj sjednici raspravlja o zahtjevu člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića za ocjenu ustavnosti dijela Zakona o praznicima Republike Srpske koji se odnosi na 9. januar kao Dan Republike Srpske, javlja Anadolu Agency (AA).

Podnosilac zahtjeva smatra kako su odredbe spomenutog zakona nisu u skladu s Ustavom BiH i da negiraju osnovne vrijednosti ustavnopravnog poretka, dok donosilac zakona, Narodna skupština RS, tvrdi da se radi o “subjektivnoj percepciji podnosioca zahtjeva koja nije dovoljna da bi se utvrdila povreda ustavnog prava”.

Ranije je, na zahtjev Ustavnog suda BiH, Venecijanska komisija (Komisija za demokratizaciju putem zakona Vijeća Evrope) iznijela stav da je izbor 9. januara za Dan Republike Srpske podstaknut osjećajima i događajima od značaja za samo jedan narod, dok ga druge zajednice smatraju bolnom uspomenom, uz zaključak kako nastavak obilježavanja ovog datuma može dovesti do diskriminacije.

“Donosilac zakona je dostavila odgovor na zahtjev podnosioca gdje se navodi: ‘Narodna skupština je naglasila da subjektivna percepija podnosioca zahtjeva nije dovoljna da bi se utvrdila povreda bilo kod ustavnog prava. Podnosilac zahtjeva nije obrazložio u čemu se sastoji diskriminacija pojedinaca u uživanju bilo kojeg prava. Činjenica da se praznik poklapa sa pravoslavnim praznikom Sveti Stefan ne može biti relevantna činjenica jer se i drugi praznici poklapaju sa nekim vjerskim praznicima kalendara'”, pročitao je sudija Misad Ćeman na početku javne rasprave.

Na temelju sadržaja, sporna pravna pitanja značajna za današnju raspravu su, kako je kazao Ćeman, pitanja: da li je praznik određen na način da nijedan od konstitutivnih naroda nije preferiran u odnosu na drugi, da li praznik odražava kulturno, vjersko i nacionalno naslijeđe svih naroda, građana i ostalih u entitetu u kojem se praznik obilježava, kao i šta za konkretni spor znači činjenica da se datum obilježavanja navedenog praznika poklapa sa obilježavanjem pravoslavnog praznika.

Opunomoćenik člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića, advokat Nedim Ademović kazao je kako podnosioci zahtjeva smatraju kako se “s obzirom na historijski kontekst, krše osnovne vrijednosti slobodarskog i ustavnopravnog poretka BiH, dok se praksa slavljenja 9. januara pretvara u vjerski praznik čime se narušava princip sekularizma te vrijeđa vjerska osjećanja drugih građana, bili oni vjernici ili ne”.

“Kada su u pitanju činjenice, zakon je usvojen u Narodnoj skupštini što znači da je 87 posto zakonodavnog tijela dalo legitimitet zakonu. Bitno je reći da nijedan amandman koji je predložen iz tri stranke, nije usvojen. Narodna skupština upozorava da ukoliko Ustavni sud BiH danas ili u narednom peridou ipak zaključi da sporni Zakon o praznicima ne odgovara ustavopravnim odredbama, oni taj praznik neće ukinuti”, rekao je Ademović.

Advokat Ademović je istakao kako će se današnje izlaganje podnosioca zahtjeva bazirati na dva dokumenta: stenogramu sa zasjedanja Narodne skupštine RS-a od od 30. marta 2007. godine kada je sporni zakon usvojen i deklaracija iz 2015. godine gdje se spornom odredbom referiše na historijski događaj, odnosno 9. januar 1992. kada je “Skupština srpskog naroda u BiH” usvojila “Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda BiH”. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: ,