Utorak, 30. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Kvat d.o.o. Novi Travnik: Demantujemo sve zlobne i zlonamjerne navode iz priloga švedske državne televizije

Preuzmite sliku

Nakon što smo 25. marta 2022. godine objavili članak pod naslovom “Švedska državna televizija (SVT) otkriva: Kako švedski Kavat izrabljuje svoje radnike u BiH“, a u pitanju je TV prilog koji je radila SVT (Švedska državna televizija) advokati Maida Galijatović i Nerma Bavčić ovlašteni od strane privrednog društva KAVAT d.o.o. Novi Travnik uputili su demant koji u nastavku objavlujemo u cijelosti bez izmjena i korekcija.

Naime, na portalu Tuzlanski.ba je dana 25.03.2022. godine objavljen tekst pod naslovom “Švedska državna televizija (SVT) otkriva: Kako švedski Kavat izrabljuje svoje radnike u BiH” koji bez profesionalnog i etičkog kompasa iznosi niz neistina o uslovima rada i tretmanu radnika u tvornici „Kavat“ u Novom Travniku.

Očigledno je da cilj ovog članka nije objektivno informisanje javnosti nego nanošenje štete poslovnom ugledu i rejtingu ovog brenda i poslodavca, na kojeg smo ponosni već dugo godina.

Novinari i urednici ne smiju objavljivati netačne ili krivonavodeće sadržaje, propisano je u članu 7. KODEKSA ZA ŠTAMPANE I ONLINE MEDIJE BiH.

Kodeksom časti BH novinara propisano je da su novinari u svom radu dužni pravilno obavještavati javnost i poštivati načela zaštite ljudskih prava, dostojanstva i slobode ličnosti, uvažavati pluralizam ideja i mišljenja, pridonositi jačanju pravne države i kao demokratski dio javnosti sudjelovati u kontroli nad djelovanjem vlasti i politike, što je u ovom članku grubo pogaženo.

Ovim putem demantujemo sve zlobne i zlonamjerne napise iz navedenog članka te obavještavamo javnost da je brend Kavat nastao i izgrađivao se u Švedskoj od 1945. godine, da je od 2009. godine prisutan u BiH, da se tvornica ovog brenda nalazi u Novom Travniku.

Etika novinarskog poziva podrazumijeva dužnost novinara da poštuje etiku javne riječi i kulturu dijaloga, uvažavajući dostojanstvo i integritet osobe o kojoj polemizira, građanska prava i slobode, nastojeći ostati nepristran. Da bi se ostvarili principi novinarske etike nužno je bilo saslušati i menadžment tvornice Kavat, kako bi se dale tačne informacije javnosti, a ne iskrivljeni i lažni podaci usmjereni na diskreditaciju ovog uspješnog privrednog društva.

Već i sam naslov: „Švedska državna televizija (SVT) otkriva: Kako švedski Kavat izrabljuje svoje radnike u BiH” koji je korišten za zlobno prikazivanje Kavata, jasno govori kako je motiv autora ovakvih tekstova sve, samo ne dobronamjeran.

U nastavku ispravljamo neistinito inesene informacije koje glase:

– U objavljenom tekstu stoji da plata jednog radnika „Kavata“ iznosi 500 maraka mjesečno, a istina je da je neto plata radnika u proizvodnji 550 KM, uz topli obrok 195 KM, uz plaćen prekovremeni rad i radne subote, plus organizovan prijevoz za radnike i osiguranje od povreda 24 sata svim danima,

– U objavljenom tekstu stoji da radnici nisu organizovani u sindikat zbog prijetnji otkazima od strane njihovog direktora Smaila Šabića, a istina je da direktor nema uticaja na organizovanje radnika, osim što isto podržava i stimuliše radi zakonite zaštite prava radnika, međutim, interesantno je da su upravo svi uposlenici Kavata jednoglasno potpisali peticiju kojom se odriču mogućnosti formiranja sindikata, također organizovan je i sastanak 13.04.2022. godine sa sindikatom gdje su prisustvovali predstavnici Ministarstva privrede SBK-a i predsjednik sindikata Zlatibor Kojičić, na tom sastanku su radnici ponovili da ne žele biti članovi sindikata.

– U objavljenom tekstu stoji da se prekovremeni rad radnicima „KAVAT“-a ne plaća, a istina je drugačija, prekovremeni je plaćen što se jasno može vidjeti na platnim listama radnika firme Kavat d.o.o..

– U objavljenom tekstu stoji da trudnice ostaju momentalno bez posla nakon saznanja da su gravidne, a istina je da trudnice kod ovog poslodavca imaju svaku vrstu privilegije, te da su tokom trudnoće zaštićene od teških poslova, čak su u brojnim slučajevima produženi ugovori upravo zbog trudnoće. Na kraju majčinstvo je blisko mnogim radnicama Kavata, više od 35 radnica je rodilo jedno ili više djece za vrijeme zaposlenja u našoj firmi, a zaposlene su do današnjeg dana.

– U objavljenom tekstu stoji da zaposleni u Novotravničkoj tvornici ne mogu da žive od svojih plata i svjedoče da se ne usuđuju da razgovaraju slobodno, kako sa menadžmentom tako ni sa kolegamaiz straha od otkaza i represalija, da je u Kavat slučaju riječ o modernom ropstvu, svostvenom postratnoj privatizaciji gdje su strane firme za mali novac postali legalni robovlasnici. Istina je sasvim suprotna, jer empatija i solidarnost jesu karakteriste radne atmosfere u Kavatu, prijetnje, ucjene ili slična vrsta komunikacija su nepoznanica u ovom okruženju, ne postoji distanca između menadžmenta i radnika i svaki, pa i privatni problem ovdje nailazi na podršku. Zajednički izleti, druženja, paketići za djecu, već dovoljno govore o navedenoj tvrdnji, pa se u vrijeme kada mnogi proizvodni kapaciteti imaju problem sa radnom snagom, ovdje redovno traži posao, upravo zato što slove kao dobar poslodavac. Plata nije jedini parametar po kojem se mjere uvjeti rada, upravo međuljudski odnosi, poštovanje i podrška ponekad su i važniji.

Nakon toga je potpuno jasan cilj i ogoljeni nalogodavci ovakvih napisa, a istina i novinarska etika odavno zaboravljeni. Stoga očekujemo da ćete ovaj demantij prenijeti u cjelosti, uputiti izvinjenje i ukloniti sporne sadržaje iz vaših medija, jer je istima ugrožena reputacija naše firme, vrijedan rad i trud, a povredom pravila i normi novinarske etike iznesene brojne neistine i učinjena kleveta sa ozbiljnim pravnim i materijalnim štetnim posljedicama, zbog čega smo prisiljeni potražiti sudsku zaštitu, navodi se u demantiju privrednog društva KAVAT d.o.o. Novi Travnik.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,