Nedjelja, 28. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

“Eko život” iz Tuzle gradi “zeleni otok” u Bugojnu

Preuzmite sliku

Ovaj projekat predviđa implementaciju tzv. reciklažnog dvorišta koje se sastoji od kontejnera za razdvajanje različitog ambalažnog materijala i koje će biti postavljeno u okruženju Kulturno- sportskog centra u Bugojnu

Članovi novog ovlaštenog bh. operatera sistema za postupanje ambalažom i ambalažnim otpadom „Eko život“ iz Tuzle prošle sedmice boravili su u Bugojnu, gdje su sa predstavnicima lokalnih vlasti dogovorili postavljanje tzv. „zelenog otoka“ u ovoj općini.

Sastanku u Bugojnu, uz predstavnike „Eko života“, prisustvovali su Azra Karabeg, pomoćnica načelnika općine Bugojno, Dina Mešan, stručni saradnik za komunalne djelatnosti, Radmila Dundović, komunalni inspektor i inspektor zaštite i okoliša Općine Bugojno, te v.d. Javnog komunalnog društva „Čistoća“ Edina Kokić-Čehaja.

Tema sastanka bio je pilot projekat koji bi trebao biti realiziran do polovine mjeseca juna, a partneri „Eko života“ u njegovoj implementaciji bit će lokalna firma „Eko forma“ iz Bugojna, kao i članovi Javnog komunalnog preduzeća koji će se, također, uključiti u njegovu koordinaciju.

Ovaj projekat predviđa implementaciju tzv. reciklažnog dvorišta koje se sastoji od kontejnera za razdvajanje različitog ambalažnog materijala i koje će biti postavljeno u okruženju Kulturno- sportskog centra u Bugojnu.

– Radi se o četiri kontejnera u različitim bojama, sa oznakama u koji kontejner se odlaže koja vrsta materijala, a to su papir, plastika, staklo, metal i višeslojna ambalaža, pojasnila je Lidija Tomić, direktorica „Eko života“

Cilj ovog projekta je jačanje društvene svijesti o odgovornom zbrinjavanju otpada, kao i podizanje općih ekoloških standarda u Federaciji BiH, te infromiranje javnost o značaju sakupljanja, selektiranja i ponovnog iskorištavanja otpada na ekološki najkorisniji i najprihvatljiviji način.

Projekat će biti propraćen i nizom edukativnih sadržaja.

Odgovorno postupanje otpadom podrazumijeva preventivno djelovanje na njegovo nastajanje uvođenjem čistijih tehnologija, zatim, njegovo sakupljanje, nakon čega se on selektivno razvrstava, distribuira i prerađuje kako bi se ponovo koristio, energetski iskorištavao i odlagao na propisna mjesta, napominje Lidija Tomić .

Pri tome treba imati u vidu da se otpad dijeli na opasni i neopasni, te je stoga, osim nemjerljivih ekoloških beneficija koje donosi čistija životna sredina, kao i industrijskih i ekonomskih dobiti, primarni razlog ovakvih i sličnih akcija podizanje svijesti građana o savjesnom postupanju i upravljanu otpadnim materijalima , zaštita našeg zdravlja, ali i opće blagostanje.

Nakon Bugojna, „Eko život“ će posjetiti i mnoge druge gradove u Federaciji BiH, gdje će nastaviti sa novim aktivnostima zbrinjavanja otpada i odgovornog odnosa prema našoj okolini i prirodi uopće.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , ,