Petak, 26. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Zmije sve češće u gradu: Ne postoji nadležna služba za uklanjanje, evo kako se zaštiti

Preuzmite sliku

Nakon što smo objavili fotografije zmije Bjelice duge oko 2 metra u naselju Batva u Tuzli koja je jučer zapažena i usmrćena, danas smo dobili nove fotografije od mještanina naselja Crvene Njive, koji je također u blizini svoje kuće ubio jednu od najvećih evropskih zmija.

Mjesec juni odnosno juli je period kada ženka ovakve vrste zmije polaže između 5 i 8 jaja u leglo, zbog toga zmije sve učestalije izlaze iz svojih skrovišta i budu viđene.

Iako je Bjelica ili Eskulapova zmija u Evropi strogo zaštićena vrsta u Tuzli je dva puta ubijena u razmaku manjem od 24 sata, međutim zbog nedostatka zakonske legislative u FBiH sankcije u ovakvim slučajevima nisu moguće.

Građani kažu da nisu u stanju razlikovati otrovnu od bezopasne zmije pa za svaki slučaj odluče da je usmrte. Također ističu da nisu informisani kome da se obrate i koju službu da pozovu u slučaju da u neposrednoj blizini naseljenog mjesta uoče zmiju.

Pozvali smo Veterinarsku stanicu Tuzla gdje smo pitali dežurnog veterinara kako zapravo građani da reaguju ukoliko uoče zmiju.

Zvanično ne postoji služba u našem gradu koja je nadležna za takvu vrstu oblasti. Najbolje bi bilo pozvati Civilnu zaštitu Tuzla koja će putem svoje službe vidjeti koji je najbolji način da se reauguje u takvim slučajevima” – rekao je veterninar Mersad Purdić za Tuzlanski.ba

Odgovor smo zatim potražili i u Službi Civilne zaštite Grada Tuzla gdje su nam također potvrdili da u Tuzli ne postoji služba isključivo nadležna za takvu vrstu oblasti ali da u slučajevima masovnije pojave građani mogu pozvati broj Civilne zaštite Tuzla koja će u saradnji sa JKP “Komunalac” Tuzla i JP “Veterinarska” stanica Tuzla izaći na teren i poduzeti određene mjere.

Nedavno smo imali dojavu da se u blizini škole u Par Selu nalazi leglo zmija, u tom slučaju reagovala je Veterinarska stanica Tuzla i to leglo uništila na određen način“- kazala je za naš portal šefica Službe Civilne zaštite Grada Tuzla, Nadira Aščerić i podsjeća da je prošle godine izdato uputstvo kako se građani najbolje mogu zaštiti od najezde zmija.

Najbolje je da se kupi prah koji nije skup, zatim se zapali neka tkanina na sredini dvorišta, bašte ili njive, zmije onda bježe u pravcu ograde gdje treba posuti taj prah i na taj način izvršiti zaštitu od zmija. Treba kazati da su zmije nakon prirodne nesreće promijenile svoja prirodna staništa. Nakon poplava i brojnih klizišta zemlja je prirodna legla zmija spustila bliže gradu. U Civilnoj zaštiti Tuzla više puta smo građane upozoravali na to.” – objašnjava Aščerić i dodaje:

Zakonsku obavezu u Tuzli za sporadične pojave zmija nema niti jedna služba ali ako se zapazi leglo ili masovnija pojava na nekom užem području u tom slučaju ćemo reagovati zajedno za Veterinarskom stanicom i Komunalcem” – kaže za naš portal Nadira Aščerić šefica službe Civilne zaštite Grada Tuzla.

Međutim, jedna od preventiva u ovim slučajevima je upravo u nadležnosti JKP “Komunalac” Tuzla, a to je redovno održavanje zelenih površina i košenje urasle trave što se posebno odnsi na naseljena područja i javne površine.

Treba pripaziti gdje stati, prije odmora provjeriti mjesto na koje želite sjesti i ne dodirivati rukama nepregledna mjesta. U slučaju nailaska na zmiju nemojte paničiti, te je polako zaobiđite ili zaplašite udarcima nogom”, upozoravaju stručnjaci.

Naime, sudeći po izgledu i veličini ubijenih zmija u Batvi i Crvenim Njivama u pitanju je Bjelica ili kako je nazivaju Eskulapova zmija. Obično naraste oko 2 m dužine, vitka je i nije otrovna, također važi za izvrsnu penjačicu po drveću. U mladosti se hrani gušterima, dok se prehrana odraslih sastoji od glodavaca, krtica i rovki, mladih ptica i jaja koje ubija stezanjem ili gušenjem tako što prvo počne gutati žrtvinu glavu.

Ženke u leglo ležu 5-8 jaja u junu odnosno julu. Bjelica je u zemljama regiona jedna od najčešćih zmija i može se susresti od krajnjeg juga do sjevera Balkana. Područje njene rasprostranjenosti ide čak od Španjolske preko cijele južne i središnje Evrope do Kavkaza. Osim naziva bjelica i Eskulapova zmija, mogu se susresti i nazivi obična bjelica, smuk ili guž. U stručnoj literaturi u nas se pored latinskog naziva (Elaphe longissima ili Zamenis longissimus) uobičajeno koriste nazivi bjelica i Eskulapova zmija.

Naziv bjelica nastao je po blijedožutom trbuhu zmije. Smuk ili guž su uopšteni nazivi za slične neotrovne zmije. Kao i sve zmije, i bjelica je u Evropi strogo zaštićena vrsta. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , ,