Utorak, 7. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Tuzla snažnim porukama digla glas protiv femicida: “Nisi kriva”, “Sistem ubija žene”…

Preuzmite sliku

Ženske aktivističke formalne i neformalne grupe danas su u više gradova Bosne i Hercegovine organizovale proteste protiv femicida pod sloganom ‘Niti jedna više’. 

Među gradovima čiji građani su digli svoj glas protiv femicida danas je bila i Tuzla. U 16 sati Tuzlaci su protestnom šetnjom danas ukazali na femicid, seksualno i rodno zasnovano nasilje, a gdje se čak 84% slučajeva nasilje u porodici i intimnim vezama nikada se ne prijavi.

“Danas smo se okupile da ponovo kažemo ‘ni jedna više’ što se tiče femicida, nasilja nad ženama. Ja moram reći da eho odzvanja, biti će ih jako puno još. Naše društvo nije pokazalo senzibilnost, nije pokazalo nikakvu ni tugu, ni spremnost da se promijeni. Jednostavno, što se tiče nasilja nad ženama, mi se još uvijek nalazimo u jednoj hibernaciji kada je u pitanju naše društvo, naročito izborna i zakonodavna vlast, a ovo što pokušava civilno društvo je jako malo i jako nedovoljno”, ističe Mira Vilušić, predstavnica ispred Humanitarne organizacije “Horizonti”.

  • Vilušić dodaje kako je razlog slabog odziva na okupljanjima vjerovatno doza straha koju žene osjećaju.

    “Strah je prisutan to smo vidjeli kada smo bili prisutni u Gradačcu na protestima. Međutim, ja smatram da naše žene nisu ni dovoljno educirane da shvate da to što nam se dešava ne bi trebalo da nam se dešava. Zakoni postoje, društvo je izgradilo sisteme, ali ti su sistemi neefikasni i zakoni su neprimjenjivi još uvijek u našem društvu”, zaključila je te dodala kako čitav sistem ovom problemu treba dati više prostora.

  • “Danas smo ovdje ispred nevladinih organizacija iz Tuzle zato što želimo da ukažemo na veličinu ovog problema sa kojim mi živimo, a to je porast ubistava žena. Danas smo ovdje na godišinjicu ubistva u Bihaću i od tada je još žena ubijeno u Bosni i Hercegovini. To nisu beznačajne brojke, to su visoke brojke. Mi živimo u društvu gdje je svaka druga žena, starija od 15 godina doživila neki oblik nasilja u svom životu. Mi živimo u društvu gdje se okrivljuje žrtva za nasilje koje je nad njom počinjeno. Mi živimo u društvu, da ja koja sam danas tražila imena i prezimena žena koje su ubijene nisam ih mogla naći, ne zato što se poštovala privatnost tih žena, nego zato što je bitnije bilo ko je počinitelj, čiji je otac, šta je iza njega, da li je on bio pijan ili ne. Ono što je najgore jeste da mi nemamo zvanične statistike o broju ubijenih žena u Bosni i Hercegovini, nema odvojene statistike za ubistvo žena od strane partnera ili bivšeg partnera, nego se sve samo stavlja pod generalna ubistva i to je izuzetno bitno da se promijeni”, poručila je Selma Mustačević,  koordinatorica gender programa Amica Educa. (Foto: Blicko Junior | Tuzlanski.ba)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: , , ,