Petak, 10. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Protesti: Radnici traže samo ono što im pripada, nakon Tuzle, lokacija je Sarajevo (FOTO)

Preuzmite sliku

Nekoliko stotina radnika propalih firmi u Tuzlanskom kantonu okupilo se danas ispred Kantonalnog suda i Tužilaštva, koji su poručili da su nezadovoljni trenutnim socijalnim i privrednim stanjem, te pozvali nadležne institucije da procesuiraju odgovorne za privatizaciju koja je dovela do stečaja firmi.

Radnici su se okupili na poziv novoformiranog sindikata “Solidarnost”, a pridružili su im se i predstavnici nekoliko neformalnih grupa, kao i predstavnici Foruma građana TK.

Predsjednik ovog sindikata Sakib Kopić kazao je da radnici ne idu na ulice zato što im je dobro, nego zbog činjenice da su ih vlasti gurnule u siromaštvo. Poručio je da će insistirati na procesuiranju odgovornih za takvo stanje.

Predstavnik sindikata “Solidarnost” Enes Tanović predvodio je delegaciju koja je razgovarala s predstavnicima Tužilaštva TK. Glavni zahtjev Tužilaštvu je da se iz ladica izvuku predmeti kriminalne privatizacije preduzeća u TK.

Iz Tužilaštva su nakon sastanka zatražili malo vremena, jer je glavni tužilac nedavno preuzeo dužnost, te, kako su kazali, ima dosta novih tužilaca koji se moraju upoznati s konkretnim predmetima. Ponovljen je zahtjev Skupštini TK da se amnestiraju svi koji su procesuirani nakon februarskih protesta u kojima su zapaljene zgrade Vlade TK i Općine Tuzla.

Firma Rudar Invest iz Banovića u stečaju je od 2012. godine, a ovih dana očekuju prodaju firme za sitan novac, koja će, po riječima Mirsada Bijedića, radnika, otići u bescjenje.

Imamo 15 godina neuvezanog radnog staža i možemo poručiti budućim vlasnicima da neće ući u krug fabrike ako ne izmire potraživanja radnika po osnovu penzijskog invalidskog osiguranja. Za sve je kriva sudska i izvršna vlast koja je sve ovo i dozvolila. Poručujem Vladi da pod hitno izmiri zakon o stečaju kako ga ne bi mijenjala ulica, jer ako ga bude mijenjala ulica neće valjati – poručio je Bijedić.

Bivši radnik hotela Tuzla Nermin Jahić kazao je da je najveći problem radnika ugovor, jer je firma Ram Invest otišla u stečaj zbog čega su radnici sada u velikom problemu.

Neće niko da nas sasluša, neće niko da nas primi, sramota! Nas je bilo 117 radnika koji su vlasnici hotela 67 posto, znači dioničari. Očekujemo podršku suda, podršku vlade, da neko nešto učini, mi samo svoje tražimo, ništa posebno, samo pravdu, ništa više – kazao je Jahić i dodao da je u hotelu Tuzla čista situacija, te je predat zahtjev za raskid ugovora, ali da niko ništa ne radi u vezi s tim.

Radnici firme „Borac“ Banovići traže da im se uveže staž od 1998. godine.

Država ništa ne čini da nam se poslije privatizacije riješi problem. Fabrike se plijene, za šest  mjeseci neće biti ni zgrade, a mi ćemo ostati na ulici. Ovoj bandi niko nista ne može, bez obzira na to koliko mi protestujemo njima ne dolazi do ušiju. Napravio se mali pomak, riješio se problem, mi nismo imali godinama zdravstvenu zaštitu, treba nam penzija, normalan život, socijalna pravda, jednakost s radnicima koji su radili – kazao je Mustafa Zemanović iz ove firme.

Iako su neki radnici došli na protestni marš, zaposlenici Fabrike obuće Aida nisu prekinuli proizvodnju jer, i pored malih plaća, imaju obavezu prema naručiocu posla.

Pristali smo na to samo da bismo opstali. Imamo povjerenje u novu Vladu, novo ministarstvo. Dobili smo posao, a nismo radili godinu dana. Vlada nam je postavila i novog direktora kojem dajemo veliku podršku. Nadam se da će nam Vlada i dalje pomoći da izađemo iz ovih problema da bi Aida opstala i dalje radila – poručio je Tomislav Galušić, predsjednik Vijeća uposlenika Aide.

Kako je kazao, radnici fabrike obuće su ustanovili da je bivši menadžment uništio dvije trećine Aide i zaposlenici su sastavili spisak ljudi koji su fabriku uništili te ga dali premijeru i ministrima.

Mi tražimo da se procesuiraju ljudi. Svaki dan u Aidu dolaze policija i krimslužba i otuđuju našu imovinu. Zato molim da ko god može da nam pomogne da se zaustavi to. Ovom prilikom pozivam ministre da nam pomognu, da nam se nađe još više posla da se uposle svi radnici Aide. Dvije stotine radnika fabrike je kod kuće na čekanju, pet godina ne rade, dok 150 trenutno radi – rekao je Galušić koji je ujedno zahvalio predstavnicima Vlade za dobru saradnju koju imaju.

Okupljeni su najavili i proteste koji će biti održani 11. avgusta u Sarajevu, te poručili da će oni doći na te proteste. (Tuzlanski.ba/Fena/Onasa)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje