Ponedjeljak, 29. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Međunarodni aerodrom Tuzla: Od marta letovi za 16 destinacija, u toku pregovori sa aviokompanijama iz Turske i Bliskog Istoka (FOTO/VIDEO)

Preuzmite sliku

Popularno

Smanjena vidljivost i magla koje su prisutne posljednjih dana predstavljaju jednu od najvećih briga za aviokompanije i same putnike. Iz tog razloga, kao i sumiranja protekle godine i najave budućih projekata koji se mogu očekivati kada je u pitanju Međunarodni aerodrom Tuzla, ekipa portala tuzlanski.ba razgovarala je sa direktorom tuzlanskog aerodroma, Rifetom Karasalihovićem.

Planom koji je usvojen od Vlade TK za 2016-tu godinu bilo je predviđeno 307.000 putnika, međutim, brojka je premašena i ostvareno je 311.128 njih za proteklu godinu.

„Kad pogledamo broj putnika koje smo prevezli i broj putnika koje smo planirali, možemo reći da smo ispunili plan. Sveukupan prihod za 2016-tu godinu bio je negdje oko 7 miliona 200 hiljada i planirali smo zaposliti 50-tak ljudi, što smo, također, i ostvarili.“ – kazao je Karasalihović, sumirajući utiske od protekle godine.

  • Trenutno jedini avioprevoznik koji saobraća na tuzlanskom aerodromu je niskobudžetna kompanija WizzAir. U narednom periodu očekuje se saradnja i sa drugim aviokompanijama, što će značiti i dolazak novih destinacija. Trenutno se pokušava uspostaviti saradnja sa aviokompanijama iz Turske i Bliskog Istoka.

    Pored poznatih 12 destinacija, od marta ove godine uvode još 4 nove: Nürnberg, Friedrichshafen, Bratislava i Köln.

    „Bili bismo prezadovoljni da imamo jednu destinaciju prema Turkoj i jednu-dvije prema Bilskom Istoku gdje bi pokrili, sa našeg stanovišta, ono što trenutno nedostaje na tržištu. Također, želimo da se profilišemo i kao kargo centar i važno je napomenuti da smo u 2016-oj godini izvukli nekih 6.060 tona namirnica animalnog porijekla i sa tim želimo nastaviti.“ – kaže Karasalihović.

    Mnogo polemike vodilo se u javnosti i zašto nije opstala relacija Tuzla-Beč. Razlog je samo jedan – prevelike takse na Međunarodnom aerodromu Beč.

    „Ukoliko kompariramo cijenu karte koju imaju na relaciji Tuzla-Stockholm i cijenu karata Tuzla-Beč vidimo da je ona drastično veća. Zato što su same takse na aerodromu Beč enormno skupe i nema nijedne low-cost kompanije koja leti za Beč. Iz tog razloga uvedena je linija Tuzla-Bratislava.“ – objasnio je direktor Međunarodnog aerodroma Tuzla.

    Nedavno su najavljena kapitalna ulaganja za modernizaciju i proširivanje kapaciteta.

    „Dobili smo saglasnost od Skupštine i Vlade TK da uđemo u realizaciju tog projekta, tako je 50% sredstava planirano da se obezbijedi kreditnim sredstvima Međunarodnog aerodroma Tuzla, a ostalih 50% od strane Vlade Federacije, budžeta Federacije, tj. Vlade TK. „

    Na koji način će se sprovesti konkretni projekti i još mnogo zanimljivih informacija do kojih smo došli, možete pogledati u našem videoprilogu. (Tuzlanski.ba)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje