Petak, 26. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Kako je sistem vrednovao zalaganje zdravstvenih radnika u borbi protiv pandemije Covid-19?

Preuzmite sliku

Na području Tuzlanskog kantona od početka pojave pandemije ‘Covid-19’ registrovano je ukupno 20.623 slučaja zaraze korona virusom.

Nažalost 1.036 osoba je preminulo od posljedica zaraze. Ljekari i medicinsko osbolje ulagali su nadljudske napore kako bi svakom pacijnetu pružili svu potrebnu medicinsku njegu i spasili što veći broj osoba od tragičnog ishoda.

Epidemiološka slika na području Tuzlanskog kantona danas je mnogo povoljnija sa 119 aktivnih slučajeva uz 24 hospitalizirana pacijenta od kojih tri koriste podršku mehaničke ventilacije.

Napore i zalaganje ljekara i medicinskih radnika koji su danonoćno u smjenama bili izloženi velikom pritisku na zdravstveni sistem menadžemt UKC-a na čelu sa sada već bivšim direktorom Vahidom Jusufovićem stimulisao je novčano dodatkom na plaću u rasponu od 20 do 50 posto ovisno o broju dana provedenih u covid bolnicama i respiratornim centrima.

“Oko deset mjeseci uposlenici UCK-a koji su bili aktivno uključeni u borbu sa virusom korona primali su stimulaciju na plaću. U jednom trenutku smo imali preko 250 hospitaliziranih u tri covid bolnice. Bio je to ogroman pritisak na zdravstveni sistem Tuzlanskog kantona. Nažalost pojedini ljekari i zdravstveni radnici naše kolege životima su platili borbu protiv pandemije Covid-19. Najmanje što je menadžmet UKC-a Tuzla sa mnom na čelu mogo da uradi jeste da im kroz taj vid neke finansijske sitmulacije odamo zahvalnost za sve što su radili i činili u proteklom periodu. Treba kazati da mnogi zdrastveni radnici ali i mnogi drugi zaposlenici nisu po dvije godine uopšte koristili dane godišnjih odmora” – kazao je Jusufović.

Također, i uposelnici Službe hitne medicinske pomoći Doma zdravlja Tuzla rame uz rame sa svojim kolegama zaposlenim u covid bolnicma UKC-a Tuzla dali su veliki doprinos u suzbijanju pandemije i pružanju prve pomoći ugroženim pacijentima.

Ništa manje riziku nisu bili izloženi jer su također bili u direktnom kontaktu sa mnogim zaraženim pacijentima koji su liječili se od koronavirusa.

Upravo su ljekari i medicinsko osoblje Službe hitne medicinske pomoći Doma zdravlja Tuzla pružali prvu pomoć pacijentima oboljelim od koronavirusa koje su kasnije transportovali u covid bolnice UKC-a Tuzla gdje su bili hospitalizirani.

Također, redovno su pružali pomoć i covid bolesnicima koju su bili na kućnom liječenju te jedini u zdravstvenom lancu bili stopostotno otvoreni prema pacijentima.

Međutim, za razliku UKC-a menadžemt JZNU Dom zdravlja „Dr Mustafa Šehović“ Tuzla nije imao finansijske mogućnosti da ‘nagradi’ odnosno novčano stimuliše svoje zaposlenike koju su bili na prvoj liniji odbrane od koronavirusa.

“Nismo nažalsot imali takvu mogućnost. Također, koliko mi je poznato ni drugi Domovi zdrvlja nisu imali takvu praksu” – kazao je Suad Bijedić, direktor JZNU Dom zdravlja „Dr Mustafa Šehović“ Tuzla u kratkom razgovoru za Tuzlanski.ba

Zaposlenicima Službe hitne medicinske pomoći Doma zdravlja Tuzla kažu da nije uopće toliko značajna, neka vrsta financijske naknade koliko su kako sazanjemo demoralisani zbog činjenice da niko nije vidio njihovu žrtvu i zalaganje u najtežim danima pandemije kada su na sve izazove odgovorili maksimalno profesionalno pri tome obavljajući i sve redovne zadatke.

Također, osim toga uposelnicima Službe hitne medicinske pomoći Doma zdravlja Tuzla ne isplaćuje se ni novčana naknada za prekovremeni rad iako im je to pravo zagarantovano kolektivnim ugovorom već im se kako ističu kao naknada daju slobodni dani koje ionako nemaju kada da iskoriste. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje