Ponedjeljak, 29. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Inspekcija nemilosrdna, ugostitelji apeluju: “Sankcija nije rješenje, mijenjajte zakone”

Preuzmite sliku

Zbog nedostatka radne snage, prouzrokovane masovnim odlaskom našeg stanovništva u inostranstvo, Bosni i Hercegovini nedostaje radnika u brojnim sektorima, među najviše pogođenim je i ugostiteljstvo, kojem i trenutna zakonska regulativa dodatno otežava popunjavanje deficitarnog broja radnika, naročito tokom ljetne sezone.

Dok, s jedne strane, državljani Bosne i Hercegovine odlaze u inostranstvo, s druge strane zakoni naše zemlje ne olakšavaju uvoz radne snage.

U posljednjih nekoliko godina radno sposobni ljudi u sve većem broju odlaze iz Bosne i Hercegovine. Neslužbeni podaci pokazuju da Bosni i Hercegovini nedostaje 30 hiljada radnika, a u jeku turističke sezone taj problem još je izraženiji. Procjene su da će u narednih pet godina naša zemlja morati uvesti 150 hiljada radnika iz inostranstva.

  • Na sve navedeno, odgovor države nažalost ne ogleda se u promjeni i prilagodbi zakonske regulative već  u pojačanim inspekcijskim nadzorima.

    Inspektori Porezne uprave Federacije BiH – Kantonalnog poreznog ureda Tuzla izvršili su 4. augusta 20 inspekcijskih nadzora na području grada Tuzla, nadzorima su bili obuhvaćeni porezni obveznici koji obavljaju ugostiteljsku djelatnost.

    Epilog kontrola je da je u Tuzli zapečaćeno 10 objekata, izdato 18 prekršajnih naloga s ukupno izrečenim novčanim kaznama u iznosu od 52.000 KM.

    Među objektima kojima su Inspektori privremeno zabranili rad su i oni koji su godnama unazad poznati i prepoznati kao ugostitelji koji savjesno i odgovorno obavljaju djelatnost i u vremenu brojnih izazova među kojima je i defecit radne snage uspijevaju održati konstatan trend uspješnog poslovanja. Jedan od takvih objekata je i Wint Lounge, jedno od omiljenih mjesta za izlazak u gradu soli.

  • Adi Kurević vlasnik Barista d.o.o. pod čijim okriljem posluje Wint Loung, za Tuzlanski.ba navodi razloge zbog kojih je objektu izrečena privremena zabrana rada, te apeluje na probleme koji se moraju sistematski i zakonski rješavati:

    “Ugostitelji se već duži period suočavaju sa problemom manjka radne snage zbog odlaska radnika u inostranstvo u toku ljetne sezone. Inspekcija je uvidjela neregularnost u našem poslovanju, jer je pored 9 radnika (prijavljeno na puno radno vrijeme) zatekla i 2 neprijavljena studenta koja su tu noć bili ispomoć. Posjeta gostiju tokom vikenda je pojačana u ljetnom periodu, što dodatno otežava raspodjele smjena. Dva pomoćna radnika (studenta) nisu bili prijavljeni, jer zakon ne dozvoljava rad redovnim studentima na povremenim poslovima u ugostiteljstvu. Neprijavljeni studenti nisu obavljali konobarske poslove, nego su bili raspoređeni da pomognu prilikom smještanja gostiju (hostesa), posao od 19-21 sati, i na pripremanju pića (ispomoć) 20-22 sati.” navodi Kurević te dodaje da već duže vrijeme traže rješenje za ovaj problem:

    “Mora se iznaći rješenje kako da ovu vrstu zaposlenja ili povremenog angažmana prijavimo. U najvećem broju slučajeva nam pomoćni radnici trebaju vikendom na par sati. Inspekcija nije imala razumjevanja ili možda mogućnosti da nas upozori, eventualno kazni za propust, nego je djelovala po zakonu i zapečatila naš lokal. Apelujemo da se studentima omogući obavljanje povremenih poslova u ugostiteljstvu. Vjerovatno se ovdje radi o izmjenama zakona o radu koji su na federalnom nivou ili eventualnom usvajanju novih koji bi definisali navedenu problematiku. Na ovaj način bi se sigurno smanjila prisutnost rada na crno, studenti bi mogli sebi priuštiti “džeparac” za osnovne potrebe, a najvažnije što bi mladi bili sklonjeni sa ulice, te već u studentskim danima bi učili o odgovornosti prema obavezama na poslu, kako je to praksa u svim susjedim zemljama i zemljama EU.” navodi Adi Kurević, vlasnik Vlasnik Barista d.o.o. pod čijim okriljem posluje Wint Lounge.

  • Sličnog stava je i Edin Omerović, vlasnik lanca ugostiteljskih objekata Old Story, koji ne krije razočarenje da se i pored svih izazova sa kojima se ugostitelji susreću, inspekcijski organi nemaju ni najmanje empatije prema odgovornim i savjesnim ugostiteljima:

    “Pozatvarani su objekti koji godinama rade savjesno, prevazilaze brojne izazove, izmiruju poreze, plaćaju namete, pune budžet, uredno prijavljuju uposlenike, zatvoreni su zbog nekoliko angažovanih studenata i to zbog par sati angažmana, a i njih bi prijavili da im to zakon omogućava. Dakle kada bi u prenesenom značenju posmatrali stvari, naša država smatra da su studenti sa državnog fakulteta „nesposobni“ da studiraju i sebi zarade novčani dodatak, dok se recimo sa privatnih mogu uredno zaposliti. Svima koji savjesno rade svoj posao teško je čitati vijesti u kojima se porezna inspekcija, praktično hvali saopštenjima koliko su kazni naplatili,” smatra Omerović te navodi kako je posljednji trenutak da se zakoni mijenjaju, jer ukoliko se ovakva praksa nastavi, inspekcija neće imati koga da kažnjava.

    Omer Berbić, vijećnik u GV Tuzla ranije je zagovarao ideju produženja radnog vremena ugostiteljima, naročito u toku turističke sezone ali uspostavljanje svojevrsnog partnerskog odnosa. Berbić smatra da se moraju pratiti trendovi i zakon usklađivati sa realnim stanjem u društvu:

    “Naše zakone pod hitno treba prilagoditi novoj realnosti na tržištu to jeste manjku radne snage, zakonom treba omogućiti korištenje dva velika bazena mogućnosti, studente i penzionere. Nažalost, državni aparat, kojeg mi finansiramo iz budžeta, još uvijek pokušava biti protivnik ugostiteljskom biznisu umjesto partnera. U pojedinim slučajevima slučaju po mom skromnom mišljenju, bespotrebno su kažnjeni pojedini ugostiteljski objekti koji su godinama unazad primjeri dobrog, poštenog rada, ali i primjeri reprezentativnih urbanih gradskih objekata.” za Tuzlanski.ba navodi gradski vijećnik Omer Berbić.

  • Bazen mogućnosti o kojem je govorio Berbić nalazi se i u Univerzitetskom hotelu Dorrah, gdje svake godine u prosjeku boravi preko 60 studentica sa prostora cijele BiH. Velika većina raspoložena je da tokom studiranja bude radno angažovana:

    “Studentice žele da rade, da olakšaju roditeljima finansiranje školovanja, nemali broj se nalazi i u težoj finansijskoj situaciji i svaki način prihodovanja bi imao mnogostruki benefit. Imali smo i upita od strane privrednih subjekata da li postoji modus da napravimo svojevrsni oblik partnerstva, nažalost zakon je po tom pitanju prilično isključiv i ograničavajući,” navodi direktorica hotela Emina Mumbašić-Krdžalić uz primjer da se u sklopu Univerzitetskog hotela nalazi i ugostiteljski objekat kojem je povremeno potrebna radna snaga na pomoćnim poslovima koje bi studentice mogle obavljati, ali nažalost ne postoji način na koji bi ih mogli angažovati, barem i parcijalno.

  • Zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH Admir Čavalić ranije je uputio prijedlog zakona o studentskom radu. Sa aspekta ekonomskog analitičara mišljenja je da se praksa studentskog rada  mora uskladiti sa parksom koja je prisutna u cijelom svijetu:

    “U Bosni i Hercegovini imamo trenutno problem nedostatka radne snage iako to ne pokazuje zvanična statistika zbog činjenice da je veliki broj  osoba prijavljen zavodu za zapošljavanje kako bi imao omogućeno besplatno zdravstveno stanje. Prije svega, uslužne djelatnosti gdje spadaju ugostiteljski objekti imaju izuzetnih poteškoća sa obezbjeđivanjem radne snage koja  bi dakle shodno postojućem zakonu o radu omogućila nesmetan rad datog objekta. Razumijevajući sve navedeno, pojavljuje se  sve veća potreba iz godine u godinu za angažovanjem studenata i druge radne populacije koja zakonski ne može raditi u ovom trenutku. Nažalost, nemamo trenutno Federalno rješenje po pitanju studentskog rada zbog toga sam sa kolegom Silajdžićem u prvom kvartalu ove godine podnio prijedlog zakona o studentskom radu. Ovaj zakon upravo tretira ovu oblast i omogućava ugostiteljskim objektima i svim drugim zainteresovanim da po određenim uvjetima i određenim okolnostima i u radu sa određenim nadzorom angažuju studente, odnosno studentsku populaciju. To je sasvim normalna praksa širom svijeta i bitna je u kontekstu popunjenosti tržišta rada a i svakako unaprijeđenje stvaranja radnih navika kod studenata.” navodi Čavalić, te dodaje:

  • “Zbog toga je sasvim razumljivo u kakvoj situaciji se nalaze ugostiteljski objekti i smatram da sankcija nije rješenje, to samo kreira dodatne probleme za ugostiteljski sektor, posebno bitan sada kada imamo sezonu, zbog prije svega dolaska predstavnika naše mnogobrojne dijaspore u Tuzlu, Tuzlanski kanton, odnosno Bosnu i Hercegovinu. Rješenje ovog problema može biti da se omogući da se zakonski mogu angažovati studenti a ne opet da imamo afere zadruga, nešto što je obilježilo našu bližu prošlost i nešto što je možda zacementiralo ovo rješenje.” zaključuje Admir Čavalić.

    Činjenica je da smo već odavno zemlja koja izvozi radnu snagu zbog niske cijene rada, a istovremeno možemo reći da ćemo postati zemlja u kojoj će se uskoro radnik tražiti na svaki mogući način.

    Iz svega navedenog jasno se nameće zaključak da će se proces uvoženja radne snage etablirati kao normalna društvena pojava, a u međuvremenu po hitnom postupku zakone o radu, uskladiti na način da se radni angažman omogući prije svega studentima a potom i drugim kategorijama društva. (Tuzlanski.ba)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: , , ,