Petak, 26. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Novi korak u liječenju najopakije bolesti današnjice: Visoka doza vitamina C ubija ćelije raka?

Preuzmite sliku

Popularno

Istraživanja naučnika sa Univerziteta u Iovi mogla bi znatno da promijene način liječenja pacijenata oboljelih od raka i da povećaju šanse za njihovo izlječenje. Pogledajte o čemu je riječ…

Vitamin C ima ne tako blistavu istoriju kao terapija raka, ali istraživači sa Univerziteta u Iovi vjeruju da odgovor leži u načinu na koji se ova terapija koristi.

Kod većine terapija, vitamin C se uzima oralno. Naučnici sa Univerziteta u Iovi su pokazali da uzimanje vitamina C intravenozno poveća koncentraciju vitamina C za 100-500 puta u odnosu na oralnu terapiju. Upravo ova visoka koncentracija u krvi je krucijalna za moć vitamina C da napadne i ubije ćelije raka.

Raniji rad eksperta Gerija Buetner otkrio je da kod ovako ekstremno visokih nivoa u krvi, vitamin C selektivno ubija ćelije raka, ali ne i normalne ćelije u test epruveti i kod miševa.

Sada su doktori iz bolnica i klinika u Iovi učestvovali u kliničkim ispitivanjima raka pankreasa i pluća koji kombinuju velike doze intravenoznog vitamina C sa standardnom hemoterapijom ili zračenjem. Rana faza prvog ispitivanja je indicirala da je ovaj tretman liječenja bezbijedan, da ga pacijenti dobro podnose i da poboljšava rezultate pacijenata. Sada su na redu veća ispitivanja kako bi se odredilo da li tretman povećava stepen preživjelosti, piše Science Daily.

U novoj studiji, koja je objavljena u časopisu Redox Biology, Buettner i njegove kolege su istraživale kako velike doze vitamina C ubijaju ćelije raka.

Studija je pokazala da se vitamin C razgrađuje lako stvarajući vodonik peroksid, takozvanu vrstu reaktivnog kiseonika koji može da ošteti tkivo i DNK. Studija takođe pokazuje da su ćelije raka manje sposobne da uklone vodonik peroksid od normalnih ćelija.

„U ovom radu smo pokazali da su ćelije raka manje efikasne u uklanjanju vodonik peroksida od normalnih ćelija, što dovodi do toga da su ćelije raka sklonije oštećenju i propadanju od velike količine vodonik peroksida“, rekao je Buetner, profesor radiologije i onkologije.

„Ovo objašnjava zašto veoma velike količine vitamina C koje su korišćene u našim kliničkim ispitivanjima nisu pogodile normalno tkivo, već samo tkivo tumora“, dodaje on.

Nizak nivo enzima katalaze čini ćelije raka neotpornim na visoke doze vitamina C

Normalne ćelije imaju nekoliko načina da uklone vodonik peroksid, održavajući ga na niskom nivou kako ne bi prouzrokovao oštećenje, a u otklanjanju vodonik peroksida je ključan enzim katalaza. Naučnici su otkrili da su ćelije s manjom količinom aktivnosti katalaze podložniji oštećenjima i umiranju ćelija kada su izložene velikim količinama vitamina C.

Butner smatra da je ovo ključna informacija koja bi mogla da pomogne u određivanju koji karcinomi i terapije mogu da budu poboljšane visokom dozom vitamina C u liječenju.

Naredni cilj je razviti metod mjerenja nivoa katalaze u tumorima. (nationalgeographic.rs)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , ,