Petak, 26. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Azil u Tuzli: I ovu zimu dočekujemo bez struje i tekuće vode (FOTO)

Preuzmite sliku

Problem sa psima lutalicama u BiH nikako da se riješi, ponajviše zbog malog broja azila i njihovog finansiranja. Briga o napuštenim psima spada u komunalne probleme grada. Ipak, u Tuzli najviše pažnje im posvećuju volonteri jedinog azila u ovom gradu, koji opstaje isključivo zahvaljujući raznim donacijama.

Udruženje za zaštitu životinja Nirina osnovano je 2012 godine. Ovo udruženje čine članovi osnivači, pet uposlenika i nekoliko volontera koji su tu da podrže rad Udruženja i daju svoj doprinos u razvoju istog.

Udruženje već šestu godinu vodi azil za pse u Tuzli i pronalazi domove za pse koji su, nakon što su pokupljeni sa ulica Grada Tuzla, te nakon veterinarske obrade, prepušteni njima na brigu. U azilu je trenutno smješteno preko 550.

Zimski period je najteži period u godini kada psi, da bi se zagrijali, jedu mnogo više nego obično, a to zahtjeva dodatna finansijska sredstva što za ovo udruženje predstavlja dodatno opterećenje.

“Dosadašnja iskustva su nas naučila da je najekonomičnije za Udruženje na vrijeme se pripremiti za zimu pa smo ove godine zahvaljujući našim donatorina još od ljeta počeli sa pripremama kako bi  obezbijedili nove kućice za pse, dovoljnu količinu slame koju stavljamo u kućice, nešto riže i hrane u konzervama koju koristimo uglavnom za pse koji zbog prevelikog stresa u zimskom periodu budu povrijeđeni ili bolesni”, rekla je za Tuzlanski.ba Andrijana Čajić,  upraviteljica azila zadužena za administrativne poslove.

Jedan od problema sa kojim se susreće ovo udruženje je i nedostatak struje i tečne vode koji se, na  žalost, bez pomoći Gradskih vlasti ne može riješiti.

Sa druge strane Grad Tuzla radi na rješavanju problema pasa lutalica na način da se već godinama finansiraju projekti besplatnih kastracija i sterilizacija uličnih pasa kojima se na human način sprječavaju nepoželjni okoti i na taj način smanjuje broj pasa. Uporedo sa aktivnostima koje provodi Grad Tuzla, na Tuzlanskom kantonu provodi se i program besplatnih kastracija i sterilizacija kako uličnih tako i vlasničkih pasa.

Poznata je činjenica da su neodgovorni vlasnici glavni uzrok velikog broja pasa na našim ulicama. Kada shvate da pas nije za njih i da zahtjeva dosta odgovornosti, puštaju ih na ulice da se brinu sami o sebi. Iz tog razloga udruženje “Nirina” podržava programe besplatnih kastracija i sterilizacija vlasničkih pasa sa nadom da će se kroz navedene programe u narednim godinama konačno doći do smanjenog priliva novih napuštenih pasa što će se naravno odraziti i na sam rad azila.  Sa manjim brojem pasa u azilu omogućava se i bolja skrb i zaštita istih.

“Naš cilj jeste zaštiti pse koji se nalaze u azilu i obezbijediti dovoljno životnog prostora za pse koji će tek doći, te ni na koji način ne smijemo dozvoliti da se zdravlje pasa ugrozi tako što će se u azil nekontrolirano smiještati psi kojima nećemo biti u stanju obezbijediti adekvatnu pomoć niti prostor za kretanje. To bi onda otišlo u drugu krajnost, odnosno u mučenje što bi bilo u suštoj suprotnosti sa našim načelima rada.”, rekla je Čajić.

Upravo ovaj problem i jeste predmet rasprave sa Gradskim vlastima gdje  zajedničkim snagama članovi udruženja “Nirina” žele pronaći najbolje rješenje kako bi se psima u azilu obezbijedili svi neophodni uslovi za zdrav život ali isto tako i pronašlo rješenje da se radi sigurnosti građana napušteni psi sklone sa ulica Grada Tuzle.

Od 2012. godine iz azila je udomljeno preko 900 pasa koji su sa ulica našeg grada prvobitno bili sklonjeni u azil, a potom su im pronađeni  sretni domovi.

“Mi dajemo svoj maksimum kako bi pomogli psima ali i našim sugrađanima kako bi se osjećali bezbjednije na ulicama našeg grada. Nažalost, mi ne možemo nikada raditi tempom i udomiti onaj broj pasa koji svakodnevno bude ostavljen od strane neodgovornih vlasnika”, rekla je za naš portal Emina Divković, upraviteljica azila zadužena za udomljavanje pasa.

Sam proces udomljavanja pasa zahtjeva mnogo truda, rada i odgovornosti. Prvo se objavljuju fotografije pasa uz detaljan opis i karakteristike. Nakon što se zainteresirana osoba javi za udomljenje, uz pomoć mreže prijatelja koju su članovi udruženja razgranali po zemljama EU i uz pomoć organizacija za spašavanje životinja sa kojima surađuju, radi se provjera ljudi i domova. Ukoliko zainteresirane osobe  dobiju pozitivnu ocjenu pas se šalje u njihove domove.  Tom prilikom se potpisuju ugovori o udomljavanju uz zadršku da pas uvijek može biti izuzet iz porodice ukoliko se ocijeni da se pas nije prialgodio porodici ili ukoliko nešto krene po zlu. Ovo je najsigurniji mogući način za udomljenje jer omogućava da se u svakom trenutku provjeri stanje udomljenog psa.

Zima je, svakako, najgori period u kojem je svaka pomoć građana dobrodošla. Primarno u ovom perodu azilskim psima je najpotrebnija hrana, te ukoliko su sugrađani zainteresovani za pružanje pomoći u radu azila , najbolji način da to učine jeste putem donacija u hrani.

“Građani i prijatelj pasa mogu nas kontaktirati putem facebook stranice Nirina Tuzla-volonteri ili mogu doći direktno u azil jer su naša vrata uvijek otvorena za sve dobronamjerne ljude koji žele dati svoj doprinos radu azila i pomoći i olakšati na bilo koji način život pasa koji borave u azilu.”, poručile su upravnice. (M.D. | Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje