Nedjelja, 28. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Kako je nestao kralj morske džungle? Uticaj klimatskih promjena na izumiranje megalodona

Preuzmite sliku

Popularno

Morski psi krhkoj ljudskoj vrsti oduvijek predstavljaju opasnost. Uprkos tome, čovjek ih i dalje neumorno istražuje, a najnovija otkrića daju uvid u budućnost trenutno vladajućih mesoždera slanih voda.

Međunarodni tim od 26 znatiželjnih istraživača, u koje se ubrajaju i naučnici sa Univerziteta u Beču, kao i stručnjaci iz bečkog Prirodoslovnog muzeja, došao je do fascinantne nove spoznaje – ikona prahistorije iliti megalodon bio je vitkiji i vodio je drugačiji život od morske zvijeri današnjice, velike bijele psine. Saznanja ovog istraživanja redefinirat će okno kroz koje promatramo morski ekosistem, a objavio ih je akademski časopis Palaeontologia Electronica.

Nedovoljno kostiju nekadašnjeg utjerivača straha

Prije nešto manje od četiri miliona godina izumrli Otodus megalodon svojim je najmanje petnaest metara dugačkim tijelom u plava prostranstva uplovio prije otprilike petnaest miliona godina. Bila je to jedna od najvećih morskih nemani koja je strah u kosti utjerivala svojim golemim zubima. Nažalost, svijetu nije preostalo mnogo njegovih kosti, već tek strašni zubi i poneki kralješci. Upravo je zato toliko izazovno rekonstruirati njegovo tijelo koje bi objasnilo njegove biološke ličnosti, ali i ponašanje.

  • Velika bijela ajkula i megalodon i nisu tako slični

    Ipak, spomenuti je istraživački tim u tome uspio. Ponovno su usporedili djelomično očuvan kostur megalodona s onim suvremene velike bijele psine i ustanovili da je spomenik morske prahistorije bio duži i vitkiji od glavnog predatora suvremene ere. Baš poput velike bijele psine, i megalodon je djelomice mogao regulirati svoju tjelesnu temperaturu, ali pripadao je skupini sporijih plivača što poriče rezultate ranijih studija. Ipak, njegova uloga u prehrambenome lancu, čini se, bila je veća. Ova su otkrića, iako stvarni oblik megalodonova tijela još uvijek nije u potpunosti shvaćen, nesumnjivo od neizmjernog biološkog značaja i pružaju mnoštvo novih detalja o načinu života i biologiji izumrlih morskih pasa.

  • Zašto je megalodon nestao i kako ta saznanja utječu na budućnost

    Kako je onda moguće da je ovaj bivši kralj morske džungle jednostavno nestao bez traga? Odgovor na ovo pitanje leži u klimatskim promjenama, no moguće je da krivnju snose i današnje velike bijele psine koje, po pretpostavkama naučnika, brže dostižu spolnu zrelost. Drugim riječima, razumijemo li tajnu megalodonove uspješne vladavine, ali i istinu zbog koje je nakon čak 12 milionagodina svrgnut s trona, dobivamo jasniji uvid u budućnost današnjih vrhunskih grabežljivaca čije je postojanje neophodno za ekološku ravnotežu tog tajanstvenog modrog prostranstva, prenosi Kroativ

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje