Petak, 26. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Da li ste znali da postoji puž sa željeznim oklopom? (FOTO)

Preuzmite sliku

Popularno

Crysomallon squamiferum, vrsta puža koja je otkrivena 1999. godine u dubinama središnjeg Indijskog okeana, već godinama oduševljava i inspiriše naučnike koji pokušavaju na osnovu njegovog ‘željeznog oklopa’ stvoriti jače materijale za trupove aviona, automobile i vojnu opremu.

  • da-li-ste-znali-da-postoji-puz-sa-zeljeznim-oklopom3
  • Poznati i kao “Zlatni puževi”, ove životinje dugačke 3-4cm žive na dubinama oceana okruženi mnoštvom otvora koji ispštaju tekućinu punu sulfida i metala koje puž koristi i ugrađuje u svoj oklop. Njihova školjka ima tri sloja: jako kalcificirani unutarnji sloj, debeli organski srednji sloj i vanjski sloj koji je spojen sa granulama željezo sulfida. Upravo zbog ovakve vrste oklopa Crysomallon squamiferum je apsolutno jedinstven u životinjskom svijetu, prenosi Pixelizam.com.

    Oni su zapravo jedinstvena bića iz nekoliko razloga. Prvo, čak je i njegov mekani dio tijela prekriven željeznim ljuskicama, a sam način na koji je prekriveno podsjeća na iste one oklope koje su nosili srednjovjekovni vitezovi. Ovo je jedina životinja na svijetu koja zna koristiti željezo sulfide na ovaj način!

  • da-li-ste-znali-da-postoji-puz-sa-zeljeznim-oklopom6
  • Drugo, školjka puža ima neobičnu arhitekturu koja se sastoji od tri specifična sloja: vanjski sloj je izrađen od navedenih željeznih sulfida, što ga čini jedinom do sad poznatom životinjom koja koristi ovaj materijal u ljusci. Srednji sloj je organski, a također i najdeblji, dok se treći sloj sastoji od aragonita, kalcijevog minerala koji se nalazi u ljuskama mekušaca i raznih koralja.

    Ono što čini ovakvu strukturu oklopa najintrigantnijom jeste broj prilagodbi koje pruža. Svaki sloj ima svoju posebnu učinkovitost i pruža odbranu od specifičnih prijetnji. Potencijalni grabežljivci koji se nalaze u istim regijama kao i C. squamiferum uključuju stošca, koji prodire svoj plijen pomoću zuba koji podjseća na harpun prije nego ga paralizuje otrovom i još strašniji rakovi koji danima mogu stiskati plijen svojim kliještima, sve dok njegova ljuska ne pukne.

    Prema istraživačima koji su proučavali impresivan egzoskelet C. squamiferuma on je: “… otporan na penetracije, rasipanje energije, ublažuje lomove, otporan na savijanje i vlačno istezanje.” (Tuzlanski.ba)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje