Ponedjeljak, 29. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Zauvijek se riješite strija pomoću nekoliko savjeta

Preuzmite sliku

Strije obično nastaju zbog brzog rasta, debljanja, mršanja ili hormonalnih promjena, a mogu se pojaviti na različitim dijelovima tijela. Iako ne predstavljaju zdravstveni rizik, mnogi traže načine kako bi ih učinili manje vidljivima, piše Ordinacija.hr

Strije su česta kožna bolest koja pogađa i muškarce i žene. Karakteriziraju ih duge, uske pruge ili linije koje se stvaraju na površini kože. Ove oznake mogu varirati u boji, u rasponu od crvene ili ljubičaste do srebrne ili bijele.

Zašto strije nastaju?

Primarni uzrok strija je rastezanje i kidanje srednjeg sloja kože koji se naziva dermis. Kada je koža podvrgnuta brzom rastu ili rastezanju, kao što je tokom trudnoće, puberteta ili brzog debljanja, vlakna kolagena i elastina u dermisu mogu se oštetiti ili poremetiti. Zbog toga koža gubi elastičnost, što dovodi do stvaranja strija.

Koliko strije i celulit imaju veze s time kako se osjećate u svojoj koži?

Žene često imaju strije tokom trudnoće zbog brzog širenja trbuha i hormonalnih promjena. Osim toga, hormonalne fluktuacije tokom puberteta također mogu pridonijeti razvoju strija i kod dječaka i kod djevojčica. Muškarci, s druge strane, mogu razviti strije zbog čimbenika kao što su debljanje, izgradnja mišića ili nagli skokovi rasta. Iako nije uvijek moguće u potpunosti ukloniti strije, različite opcije liječenja mogu pomoći u smanjenju njihovog pojavljivanja.

 

  • Tretiranje strija

    Lokalne kreme i losioni

    Određene kreme i losioni koji sadrže sastojke poput retinola, hijaluronske kiseline ili kakao maslaca mogu poboljšati izgled strija. Ovi proizvodi djeluju tako da hidratiziraju kožu, potiču proizvodnju kolagena i povećavaju elastičnost.

    Laserska terapija

    Laserski tretmani, kao što je frakcijska laserska terapija, mogu stimulirati proizvodnju kolagena i pomoći u izblijeđenju strija. Ovaj neinvazivni postupak cilja na zahvaćeno područje, potičući rast novih, zdravijih stanica kože.

    Mikrodermoabrazija

    Ova tehnika uključuje piling vanjskog sloja kože pomoću sićušnih kristala ili štapića s dijamantnim vrhom. Mikrodermoabrazija pomaže u uklanjanju mrtvih stanica kože i potiče rast novih, zdravih stanica kože, čime se smanjuje pojava strija.

    Hemijski pilinzi

    Hemijski pilinzi uključuju nanošenje hemijske otopine na kožu, što uzrokuje kontrolirano ljuštenje. Ovaj proces uklanja oštećene slojeve kože, omogućuje regeneraciju kože i smanjuje pojavu strija.

    Microneedling

    Microneedling koristi uređaj opremljen sitnim iglama za stvaranje mikro povreda na koži. Ovi mali ubodi potiču proizvodnju kolagena i poboljšavaju teksturu i izgled strija.

    Hirurški zahvati

    U teškim slučajevima, gdje su drugi tretmani bili neučinkoviti, mogu se razmotriti kirurški zahvati poput abdominoplastike (zatezanje trbuha) ili laserske operacije. Ove opcije uključuju uklanjanje zahvaćene kože ili korištenje laserske tehnologije za ciljanje i smanjenje izgleda strija. Važno je napomenuti da pojedinačni rezultati mogu varirati, a učinkovitost svake opcije liječenja ovisi o čimbenicima kao što su dubinai starost strija, tip kože i cjelokupno zdravlje. Uvijek je preporučljivo konzultirati se s dermatologom ili zdravstvenim radnikom koji može procijeniti vaš specifični slučaj i preporučiti najprikladniji pristup liječenju.

  • ID:66224224

    Postoje li kućni lijekovi za strije?

    Istraživanja pokazuju da neki kućni lijekovi mogu pomoći u liječenju ili sprječavanju strija. To su:

    Aloe vera gel.

    Hijaluronska kiselina.

    Biljka Centella asiatica.

    Nježno umasirajte proizvod u svoje strije, svaki dan za najbolje rezultate. Može proći nekoliko sedmica prije nego što počnete vidjeti rezultate. Mnogi vjeruju da kakao maslac, kokosovo ulje, maslinovo ulje i bademovo ulje pomažu u ublažavanju strija. Međutim, studije pokazuju da oni ne liječe ili sprječavaju učinkovito strije.

    Bolje spriječiti nego liječiti

    Osim gore navedenih tretmana, postoje i preventivne mjere koje možete poduzeti kako biste smanjili vjerovatnost nastanka strija. To uključuje održavanje zdrave tjelesne težine, redovito vlaženje kože, pijenje puno vode kako bi koža bila hidratizirana i uključivanje uravnotežene prehrane bogate vitaminima i mineralima.

  • Hidratacija

    Pijte puno vode. Voda pomaže da vaša koža ostane mekana, pa je manja vjerovatnost da ćete razviti strije. Kofein također može povećati rizik od nastanka strija. Ako pijete puno kafe, čaja ili gaziranih sokova, dobra je ideja piti više vode.

    Prehrana

    Također je dobro jesti hranu koja doprinosi zdravoj koži, uključujući hranu koja je:

    Bogata cinkom, poput orašastih plodova ili ribe.
    Ima visok sadržaj vitamina A, C i D, kao što su mrkva, citrusno voće i mlijeko.
    Bogata proteinima, poput leće, graha, brokule, nemasne govedine i piletine.
    Vježbajte
    Vježbanje povećava cirkulaciju i pomaže vašem tijelu da proizvodi kolagen. Povećana cirkulacija i kolagen pomažu vašoj koži da ostane jaka i rastezljiva. Iako strije mogu utjecati na samopouzdanje, važno je upamtiti da su one prirodan dio života i da ne predstavljaju nikakav zdravstveni rizik. Prihvaćanje sebe i prihvaćanje naših tijela, uključujući jedinstvene oznake koje nose, važan je aspekt ljubavi prema sebi i samoprihvaćanja.

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: ,