Četvrtak, 2. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Umjesto antibiotika – probiotik

Preuzmite sliku

Prema novim preporukama, za liječenje vaginalnih infekcija ne treba koristiti antibakterijske lijekove. Vaginalete bi trebalo da sadrže laktobacile, mliječnu kiselinu i izoflavone soje.

Kod nas se vaginalne infekcije još pogrešno liječe antibioticima, iako je u svijetu ovaj pristup odavno napušten, a stav Svjetske zdravstvene organizacije je da je za ova stanja najbolja terapija – probiotik. Jer, održavanje ravnoteže normalne vaginalne flore se postiže upotrebom vaginalnih preparata koji sadrže laktobacile, mliječnu kiselinu i izoflavone soje.

Kada se rastvori u vagini, ova specifična vaginaleta za nekoliko minuta oslobađa mliječnokiselinske bakterije i mliječnu kiselinu, što doprinosi sniženju vaginalne pH vrednosti do četiri ili četiri i po, i blokira naseljavanje i rast patogene mikroflore – rekla je profesor dr. Mima Fazlagić, ginekolog – Izoflavoni soje djeluju na povećanje koncentracije mliječne kiseline u vaginalnoj sluzokoži, doprinose sniženju pH i uspostavljanju dobrog stanja i elastičnosti vaginalnog zida.

Vaginalne i urološke infekcije su među najučestalijim oboljenjima kod žena i jedan od najčešćih razloga za odlazak kod doktora, upozoravaju ljekari. Svaka žena je barem jednom imala tegobe koje su izazvane urogenitalnim infekcijama. Brz tempo života, neredovna ishrana, stres, hronične bolesti, nezaštićeni polni odnosi, trudnoća, menopauza, promjena sredine, sportske aktivnosti mogu da dovedu do narušavanja fizioloških procesa. Kada se naruši ravnoteža vaginalne flore, mijenjaju se izgled i miris vaginalnog sekreta, javlja se svrab, peckanje.

Vagina nije sterilan organ, a bakterije su sastavni deo te sredine – objašnjava dr. Fazlagić. Antibiotici koji se uzimaju oralno, u maloj količini dospijevaju do vaginalne sluznice, a i tada vrlo brzo prave rezistenciju i dešava se gotovo uvijek da se poslije takvih terapija samo jedan soj bakterija zamijeni drugim. Naravno, postoje slučajevi kada se daju antibiotici, ali to je samo kod posebnih indikacija. Najbolje je probleme rješavati lokalnom terapijom, tačnije vaginaletama, a prirodnu odbranu vaginalne sluznice očuvati upotrebom probiotika.

Kontinuiranom upotrebom vaginalnih probiotika prevenira se nastanak vaginalnih infekcija, savjetuju stručnjaci. Sa primjenom treba početi 10 dana prije menstruacije ili odmah po prestanku ciklusa. U slučaju potrebe, primjena se može produžiti do maksimum 20 dana.

Preporučuje se jedna vaginalna tableta, najbolje uveče, prije spavanja – ističe dr. Fazlagić. – Probiotici su prirodni, napravljeni od laktobacila koji čine da sluznica bude bolja. Ipak, treba imati na umu da se sa godinama starosti kiselost vagine mijenja i bakterije se više naseljavaju, naročito u menopauzi.

ČAJ ZA PREVENCIJU

NASTANAK i ponavljanje urogenitalnih infekcija može da se spriječi, a stručnjaci preporučuju da se u cilju zaštite koristi čaj koji se inače tradicionalno primjenjuje za čišćenje organizma kod osoba koje su sklone urinarnim infekcijama, ali i protiv stvaranja pjeska i kamena u mokraćnim putevima.

U sastavu čaja trebalo bi da se nalaze ekstrakti lista breze, java čaja, zlatnice i etarskog ulja morača – naglašava dr Mima Fazlagić. Ovako pripremljen čaj ima blagotvorno dejstvo na sluzokožu urinarnog trakta, povećava izlučivanje tečnosti i djeluje protivupalno.  (novosti.rs)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,