Petak, 26. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Prehlade ne dolaze od hladnog vremena već toplog doma

Preuzmite sliku

Popularno

Čini se da su unatoč svim ovim savjetima tek rijetki spremni poslušati što o jesenskim prehladama stvarno misle pedijatri i medicinska struka   

Istina doduše jest da su jesen i zima godišnja doba u kojima su prehlade i viroze učestalije nego ljeti, no nauka zapravo nema pravi odgovor zašto je to tako osim što se zna da neki virusi, poput virusa koji uzrokuju gripe, više vole zimski period. Naravno, ne možemo zanemariti niti činjenicu da se prehlade povezane s hladnim vremenom i hladnim zrakom zaista mogu povezati s učestalijim prehladama, ali samo da se zna – čak se i u toplijim krajevima bilježi znatan broj prehlada i viroza u zimskom razdoblju.

Razlog također leži i u naglim promjenama vremena kada ljudski organizam nema toliko vremena za adekvatnu prilagodbu vanjskim uvjetima, ali sve su to prilično sporadični slučajevi koji se još uvijek ne mogu do kraja objasniti, baš kao što se nisu dali objasniti ni u istoriji kada još nije postojalo saznanje o virusima.

Zato problemi sezonskih prehlada, odnosno povećanog broja prehlađene djece i ljudi ima veze s hladnim vremenom, ali ne toliko u vidu hladnog i vlažnog zraka već toplog doma.

Od tud stižu mini epidemije koje su tako uobičajene u ovo jesensko doba i koje su stvarni “krivac” što velika većina djece šmrca, cure im nosići, kašljucaju – ne od hladnog zraka već virusa koji kruže zrakom u zatvorenim prostorima. Posebno u prostorima u kojima boravi veći broj djece koja još ne znaju zaštiti se barem u onom osnovnom obliku – da ne prilaze drugim šmrcavcima, da stave ruku na nos i usta kada kašlju i kišu, da redovito peru ruke i nikako ne stavljaju u usta stvari koje nisu “čiste”.

Dakle – problem jesenskih infekcija dišnih puteva leži upravo u ustajalom, a ne svježem zraku i zato je užasno važno redovito provjetravati prostoriju u kojoj djeca borave, više i češće prati igračke te više od svega – boraviti na tom svježem, hladnom zraku. Jer tu leži prava blagodat čak i za nosiće koji već danima cure s obzirom da će svjež zrak i vanjske mikrobakterije pomoći zaliječiti sluznice te tako brže zaustaviti curenje nosa, ublažiti kašalj i uopće dobro pročistiti dišne puteve.

A iako ovo nije prvi put da pišemo o tome da djeca u sezoni prehlada moraju biti što više vani, po broju djece koja se zaista viđaju vani, čini se da su tek rijetki spremni poslušati ovaj vrijedan savjet pedijatara i medicinske struke.

Sve samo da se ne grupirate u zabarakadiranim prostorima u kojima virusi tako lako skaču s jednog na drugoga.  (index.hr)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje