Petak, 26. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Pet izvora radijacije iz svakodnevnog života

Preuzmite sliku

Popularno

I mjesto života određuje količinu kozmičkog zračenja – na većoj nadmorskoj visini UV zrake lakše prolaze…

Godišnje smo izloženi oko 620 milirema radijacije godišnje, koja dolazi od prirodnih izvora, kao i uređaja koja su djelo čovjekovih ruku, pokazuje američko istraživanje. Polovica radijacije godišnje dolazi od pozadinskog zračenja iz okoliša, prenosi punkufer.hr.

Druga polovica doze zračenja dolazi iz umjetnih izvora, koji mogu biti medicinski, komercijalni ili industrijski, kao i medicinski.

Rem (engl. Rentgen Equivalent for Men) je mjerna jedinica koja označava količinu ekvivalentne doze ionizirajućeg zračenja. Nastala je na osnovu mjerne jedinice rendgen.

Tlo i zrak 

Radon je prirodni radioaktivni plin koji, u okolišu, nastaje radioaktivnim raspadom radija i nalazimo ga posvuda u zemljinoj kori. Statistički, nakon pušenja jedan je od najčešćih uzročnika karcinoma.

Hrana

Sva voda, biljke i životinje sadrže tragove radioaktivnog kalija i radija, međutim, ti su iznosi vrlo mali i iznose oko 30 mrema godišnje.

Dok Zemljina atmosfera dobro obavlja posao štiteći nas od neprekidne struje kozmičkog zračenja koje udara planet od sunca i zvijezda, prolazi neko zračenje.

Sunce 

Mjesto života određuje količinu kozmičkog zračenja kojoj smo izloženi, jer razlike u visini, atmosferskim uvjetima i magnetskom polju Zemlje utječu na količinu zračenja. Primjerice, veća nadmorska visina olakšava prolazak sunčevih UV zraka.

Let avionom

Koliko se zračenja apsorbuje tokom leta ovisi o visini i širini zrakoplova te o solarnoj aktivnosti. Za tipičan let u komercijalnom zrakoplovu, putnik primi 2 do 5 mrema, što je primjerice manje od polovine zračenja tokom rendgenskog snimanja prsnog koša (10 mrema).

Mobiteli 

San Francisco je glasovao da trgovci na deklaraciji moraju navesti razinu zračenja koju emituju mobilni telefoni, no takvi podaci još uvijek nosu dostupni javnosti.

Mobiteli, kao i radio tornjevi i Wi-Fi mreže, emituju radiofrekvencijske valove. Stručnjaci ne sugerišu prestanak korištenja mobitela, ali predlažu da se koriste slušalice te da se ne spava s uređajima u blizini glave. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: ,