Četvrtak, 27. Juna 2024.
Tuzlanski.ba logo

Evo gdje ih ima najviše: Tigrasti komarci koji prenose denga groznicu prisutni i u BiH

Preuzmite sliku

Invazivna vrsta komaraca udomaćila se u 13 zemalja EU, a stručnjaci povezuju njihovu prisutnost s porastom denga groznice u Evropi.

Klimatske promjene stvaraju povoljne uvjete za širenje tigrastih komaraca, saopćio je Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti. O denga groznici od koje strahuje čitava Evropa za N1 je govorio Mirza Palo, stručni saradnik u Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO) – Ured u Bosni i Hercegovini.

Palo pojašnjava na početku razgovora da je denga groznica virusno oboljenje koje nastupa u vidu groznice, sa simptomima koji uključuju temperaturu, mučninu, povraćanje, bol u mišićima i kostima. Ova oblest nije tipična za Evropu i javlja se često u zemljama Južne Amerike, Subsaharske Afrike i Jugoistočne Azije, ali zbog klimatskih promjena i pomjeranja perioda toplih dana imamo i pomjeranje različitih vrsta komaraca, koji prenose denga virus na ljude, tako da sad imamo problem širom Evrope, pojašnjava.

Imamo li zabilježenih slučajeva u regionu i Bosni i Hercegovini?

Predstavnik SZO Ureda u BiH ističe kako u BiH nije bilo zvanično potvrđenih slučajeva, a da u Evropi situaciju s ovim virusom prati Evropski centar za kontrolu bolesti. Ističe kako je u peiodu od deset godina do 2021. u Evropi zabilježeno 70-ak slučajeva, a samo 2022. godine je zabilježen isti broj slučajeva denga groznice, dok je 2023. taj broj porasato na oko 150, zahvaljujući tigrastom komarcu koji se “udomaćio” u 13 zemalja Evrope.

Ovo je vrsta komarca za kojeg se sumnja da širi denga groznicu Evropom, u ovim zemljama je već je registrovan

Palo naglašava da zdravstvene institucije i sistem u BiH kroz SZO prati dešavanja u Evropi i svijetu, tako da su laboratorije u zemlji opremljene i kadrom i kapacitetima da detektuju denga groznicu u slučaju pojave.

Govoreći detaljnije o simptomima i prenošenju denga groznice, ističe kako isključivo komarci prenose bolest.

“80 posto slučajeva denga groznice prođe bez simptoma, oni koji imaju simptome imaju simtpome kao kod tipične gripe. Kreće sa nekoliko dana nakon inkubacije, a oboljenje prenose isključivo komarci tigrasti i neki drugi, čovjek ne može da prenese na čovjeka. Osobe zaražene u područjima gdje je tigrasti komarac domaći mogu donijeti, ali ne mogu prenijeti bolest na drugu osobu”, ističe i dodaje:

“Tigrasti komarci u BiH prisutni su posebno u području uz rijeku Savu, uz granicu s Hrvatskom, i to je zabrinjavajuće”.

Najbolja prevencija bolesti je korištenje repelenata, mreža, te kontrola otpadnih voda i otpada općenito gdje se zadržava voda i stvaraju uslovi za širenje komaraca.

Kao što je slučaj kod denga groznice, slično je i kod legionele nedavno detektovane u Hrvatskoj, starije osobe i djeca su najrizičnije kategorije, a broj smrtni slučajeva je nizak i radi se obično o imunokompromitovanih osoba.

Uzrok niske imunizacije i ponovne pojave morbila – nedostatak kadra

Palo je govorio i o epidemiji morbila u dijelovima BiH, a na pitanje da li je niska imunizacija razlog povratka ove bolesti na velika vrata, te da li su institucije uradile dovoljno na promociij vakcinacije, odgovara kako vjeruje da populacija, odnosno roditelji, još uvijek vjeruju “bijelim mantilima”, te da povjerenje nije izgubljeno.

“Najveći problem je dostupnost i nedostatak kadra. Naravno u redu je sumnjati i imati pitanja, i zdravstveni radnici su tu da odgovore i umire nedoumice”, ističe.

Smatra kako institucije rade dovoljno na promociji vakcinacije, prilagođavaju se trendovima kao što je komunikacija na društvenim mrežama da bi bili bliži populaciji, ali sistem pati od nedostatka kadra.

“To nije svojstven problem BiH nego ima regionalni i globalni karakter. Epidemije se kreću u ciklusima, svakih 5-6 godina, vidjeli smo odgovornost roditelja gdje je nekoliko hiljada djece vakcinisano. Ljudi imaju povjerenja, ali zdravstveni sistem nije mogao pružiti tu uslugu. Imamo i nedostatak pedijatara koji nemaju vremena da rade na prevenciji dok rade s oboljelom djecom”, dodaje Palo.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje