Ponedjeljak, 6. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Znate li u kojoj zemlji je zabranjeno da rade od jutra do mraka?

Preuzmite sliku

Problemi koje donose prekovremeni radni sati su mnogobrojni, od nedovoljnog broja novorođenih do slabe produktivnosti.  Zbog toga se Japan okreće praksi ostatka svijeta i smanjuje radno vrijeme na prihvatljiv nivo. U japanskim ministarstvima biće zabranjen rad iza 22.00 sata,  a u kompanijama iza osam naveče.

Japanska želja za poslom dovodila je do toga da ni pokušaji bukvalnog istjerivanja iz radnih prostorija  nisu donosili rezultat.

Propadali su tako pokušaji da se radnici istjeraju iz kancelarija gašenjem svjetla.

Vlada Japana sada je predložila zakon koji će radnike primorati na najmanje pet dana plaćenog godišnjeg odmora.

Trgovačka kuća “Itoču” nada se da će privući mlade akademski obrazovane ljude radnim vremenom koje je kraće od uobičajenog.

Vlasnik proizvođača garderobe “Uniklo” planira da uvede četverodnevnu radnu sedmicu, što je nezabilježena pojava u Japanu.

Dugi radni sati ne vode nužno većoj produktivnosti – tvrde stručnjaci.

Ove najave  u skladu su sa kampanjom japanske vlade koja želi da reformiše tržište rada, kao ključni pokretač privrednog rasta.

Jedan od kontroverznijih elemenata predloženog zakona jeste ideja da zaposleni u određenim sektorima, uključujući banke i brokerske kuće, budu plaćeni po učinku, a ne po broju odrađenih sati, javila je Srna. Zagovornici te ideje vjeruju da bi mjera povećala produktivnost, dok kritičari smatraju da će to još više povećati prekovremeni rad, koji sada više ne bi bio plaćen.

U Japanu su česti slučajevi poznati kao  “karoši” – smrti na poslu od prevelikog umora. Japanski radnici osjećaju se krivim ako rano odu sa posla.

Prošle godine Japanci su iskoristili samo polovinu svojih odmora, a jedina zemlja u kojoj radnici koriste manje odmor od Japanaca jeste – Južna Koreja.

(Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: ,