Petak, 3. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Pojave u prirodi na koje nauka nema odgovor (VIDEO)

Preuzmite sliku

Postoje fenomeni u prirodi koji već decenijama zbunjuju naučnike.

Neobična svjetla
Stanovnici doline Hesdalen u Norveškoj već decenijama posmatraju neobična svjetla koji se javljaju na noćnom nebu, plešu u raznim pravcima i ponekad svjetle u različitim jarkim bojama.

Svjetla je vidio veliki broj ljudi i više puta su zabilježena kamerom, pa njihova pojava nije sporna – zanimljivo je jedino to što naučnici nakon dugogodišnjih studija nisu uspjeli da otkriju o čemu je reč.

Jedno od nagađanja je da je to područje radioaktivno, a radijaciju nose čestice prašine koje eksplodiraju pri dodiru s atmosferom.

Drugo objašnjenje je da se cijela oblast ponaša kao velika baterija, s obzirom na to da je jedna od dolina izuzetno bogata bakrom, a druga ima cinka u izobilju. Obje komponentne se mogu pronaći u bateriji, potrebna im je samo “kisela” veza da bi zasvjetlile. Rijeka na dnu doline sadrži sumpor, koji može da djeluje kao izvor kiseline. Teoretičari zavjere u tim svetlima, međutim, vide vanzemaljski uticaj.

Misteriozni krugovi
Na pašnjacima južne Afrike, najvećim delom u Namibiji, postoji na hiljade misterioznih krugova koji se pojavljuju na poluplodnoj zemlji. U Namibiji stanovnici ove misteriozne krugove nazivaju “vilinskim krugovima“. Krugovi se pojavljuju na površini, a zatim nestaju nakon nekoliko decenija. Manji krugovi u prosjeku traju 24 godine, dok veći mogu da postoje čak i do 75 godina.

Naučnici proučavaju krugove od 1971.godine , ali još nema jasnih dokaza o njihovom uzroku.

Taos Hum
Riječ je o nizu čudnih, niskofrekventnih zvukova nalik pjevušenju koji su snimljeni širom svijeta, a naročito u gradu Taos u Novom Meksiku. Opisan je kao zvuk praznog hoda motora automobila, a navodno utiče i na ljude koji žive u tom području. Oni koji su ga iskusili tvrde da se više osjeća u tijelu nego što se doživljava spolja.

Slušalice zato ne pomažu, a zvuk može da ‘vibrira’ duž tela. Njegovu je frekvenciju teško registrovati mikrofonima, a jedno od mogućih objašnjenja je spontana otoakustična emisija – tj. da zvuk dolazi iz dlačica ušiju u samim ljudima.

Đavolji čajnik
Đavolji čajnik u Minnessoti je rijeka, odnosno formacija slapa i stijena u kojoj nestaje polovina rijeke Brule. Ona se dijeli u dva dijela, od kojih jedan dio pada niz stene i stvara vodopad, dok drugi odlazi u jamu i nestaje, ali niko ne zna gdje. Naučnici vjeruju da postoji izlazna tačka negde ispod jezera Superior, ali istraživači su godinama u rupu izlivali boju i ubacivali razne predmete, a nijedan nikada nije pronađen. (alo.rs)

 

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,