Nedjelja, 28. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Pet hobija koji će vas zapravo učiniti pametnijima

Preuzmite sliku

Popularno

Nakon zatupljujuće sapunice oko sastavljanja nove vlade kojoj smo svjedoci u posljednjih mjesec dana, kao i programske šeme televizija u kojima prevladavaju sapunice i jednako zatupljujući reality program, većini nas potrebno je na određeni način održavati mozak u formi.

I dok su mozgalice često previše dosadne da bi svakog dana bavili njima, na taj način vježbali mozak i činili um oštrijim, postoje određeni hobiji koji su istovremeno zabavni, a zapravo nas dugoročno čine pametnijima. Zato vam danas donosimo pet hobija koji osim što su zabavni i donose određene pogodnosti za cijelo tijelo, djeluju povoljno na određene funkcije mozga i poboljšavaju njegovu funkciju.

Fizička aktivnost

Osim što ćete izgubiti koji kilogram i samim time djevojkama izgledati privlačnije, vježbanje ima povoljan utjecaj i na dugotrajno pamćenje. Razlog tome je što se kod vježbanja u mozgu izlučuje protein koji pozitivno djeluje na naše kognitivne funkcije, kao i na dugotrajnu memoriju, te moć zapažanja.

Sviranje muzičkog instrumenta

Ni da nema nikakvog drugog učinka, sviranje barem jednog muzičkog instrumenta trebao bi biti cilj svakog muškarca. Da, dovoljno je reći da se žene pale na muzičare, no, uz taj benefit, sviranje instrumenta izoštrava naše kognitivne sposobnosti, a istraživanja su pokazala da osim toga, osobe koje sviraju određeni instrument puno bolje verbalno komuniciraju i procesuiraju riječi.

Igranje video igrica

To ne znači da bi se od sad trebao zatvoriti u sobu i provoditi na “plejki” veći dio dana, no, određene igre stvarno mogu dobro utjecati na naš mozak i pomoći nam u boljem snalaženju u prostoru, strateškom planiranju i motorici, a 30 minuta igranja dnevno značajno povećava razinu sive tvari u mozgu. Uz to igranje razvija i našu radnu memoriju koja je zadužena za pamćenje i procesuiranje novih i već ranije pohranjenih informacija.

Učenje stranog jezika

Vjeruj, kad “zašprehaš” malu na francuskom, teško da joj nećeš biti zanimljiv, no, uz to, učenje stranih jezika nije korisno samo na putovanjima, već povoljno utječe i na naš mozak, te određene njegove funkcije. Istraživanja su pokazala da su oni koji govore više stranih jezika sposobniji u riješavanju zahtjevnih problema, planiranju i problemima koji zahtjevaju obavljanje više zadataka u isto vrijeme.

Čitanje

Možda nisi bio pretjerani “fan” lektire tijekom školovanja, no, čitanje ima mnogo prednosti koje te mogu učini boljom i kvalitetnijom osobom. Osim proširenog vokabulara, čitanje održava mozak mladim i čini ga učinkovitijim. (macho.hr)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,