Nedjelja, 28. Aprila 2024.

BiH nakon preokreta savladala Švicarsku s 3:2 u prvom meču Evropskog prvenstva za odbojkašice

Popularno

U prvom meču drugog dana Evropskog prvenstva za odbojkašice, reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je u okviru grupe B u italijanskoj Monci slavila protiv Švicarske rezultatom 3:2 (16:25, 25:15, 23:25, 25:17 i 17:15).

Bio je to duel selekcija koje se dobro poznaju iz kvalifikacija za ovo EP, čiji su zajednički domaćini Belgija, Italija, Njemačka i Estonija. BiH je u oba kvalifikaciona međusobna meča slavila s 3:1, dok su se večeras morale puno više pomučiti za prvi trijumf na ovogodišnjem EP-u, a ukupno i drugi u historiji evropskih prvenstava (prvi su upisale na prošlom EP-u, 2021. godine protiv Azerbejdžana-op.a.).

Večaras su bolje utakmicu bile otvorile Švicarke, koje su u prvom setu povele s 6:0, a pri rezultatu 14:4 imale su maksimalnih 10 poena prednosti, da bi prvi set završio rezultatom 25:16.

Prvo vodstvo na meču bh. odbojkašice imale su tek na početku drugog seta, koji su otvorile vodstvom 2:0, ali su Švicarske poravnale te se praktično igralo poen za poen sve do 9:9. Tada su naše odbojkašice, predvođene Edinom Begić, povele s 16:10, a Švicarke su smanjile na 13:16. Nakon time-outa, bh. odbojkašice su uvezale četiri poena te povele s 20:13, a u tim je momentima odlično servirala Begić.

Švicarke su je zaustavile tek pri rezultatu 14:20, ali je naša kapitenica Anđelka Radišković poentirala za 21:14, da bi Dajana Bošković upisala dva nova poena za 23:14, a nakon greške Švicarki povele su i s 10 poena razlike- 24:14. Posljednji poen u drugom setu, za 25:15 i poravnanje bh. tima na 1:1 u setovima, donijela je Bošković, koja je već u prva dva seta ostvarila 12, a Begić 9 poena za bh. tim.

Švicarke su u trećem setu povele s 1:0, ali su Ajla Paradžik te Edina Selimović dobrim reakcijama na mreži preokrenule rezultat u našu korist i vodstvo 2:1. BiH je povela i s 8:4, a onda i s 10:6, da bi Švicarke poravnale na 10:10.

Nakon time-outa bh. selektora Stevana Ljubičića, poveli smo s 15:11, a onda i s 18:13, što je bila i najveća prednost koju je neki tim imao u trećem setu. Švicarska se nije predavala te je smanjila na 18:16, ali je Bošković povisila na 19:16, da bi Švicarke ipak poravnale na 19:19 te i povele s 20:19. U igri poen za poen švicarske su odbojkašice stalno vodile, a bh. stizale da bi Švicarka pri rezultatu 24:23 imala set-loptu, koju su je i iskoristile te povela s 2:1 u setovima.

Na otvaranju četvrtog seta, bh. odbojkašice su ponovo vodile, a Švicarska stizala te prvi put i povela pri rezultatu 4:3 i 5:3. Naše su uspjele poravnati na 5:5, ali su švicarske odbojkašice ponovo odlazile na dva poena prednosti, a BiH je sustizala, da bi s tri uvezana poena ponovo i povela pri rezultatu 11:10.

Švicarke poravnale na 11:11, ali je na servis Iman Isanović BiH ponovo uvezala tri poena te povela s 14:11, a poenima Begić i 15:12 te 16:13. Prvi put BiH je na četiri poena prednosti otišla pri rezultatu 19:15, a onda i na 20:16 te poenima Isanović povisili na 21:16, da bi Milana Božić povisila na 22:16 te s dva poena Ajle Paradžik na 24:16. Bilo je to dovoljno da se mirno okonča četvrti set s 25:17 te poravna rezultat na 2:2, odnosno izbori “zlatni set”.

BiH je u petom setu povela s 2:0 te stalno bila u vodstvu, a prednost povisila i na 6:3 te 7:3, a onda i s 11:6, čime je stekla i veliku psihološku prednost za finiš ovog seta i meča. Švicarkinje su smanjile na 11:8, ali je BiH povisila na 12:8. Švicarska je ponovo bila smanjila na 12:10, ali je Isanović povisila na 13:10, da bi se Švicarke približile na samo poen zaostatka- 13:12 te poravnale na 13:13.

Bh. odbojkašice su “zlatni set” dobile s 17:15 te slavile s ukupnih 3:2 u setovima, čime su upisale vrlo važnu pobjedu u nastojanju da izbore plasman u narednu fazu. Bošković i Begić upisale su po 18, a Isanović 13 poena.

U grupi B, osim BiH i selekcije Švicarske, još igraju i Italija i Rumunija, koje su sinoćnjim duelom u Veroni i otvorile ovogodišnje EP, a očekivano je slavila Italija s 3:0. Večeras, s početkom u 21 sat, u okviru grupe B igraju Hrvatska i Bugarska, čime će biti kompletirano 1. kolo u grupi B.

U estonskom Talinu, u okviru grupe D, Estonija je izgubila od Francuskes 0:3. BiH će sutra u 18 sati, također u Monci, igrati protiv Bugarske, a u petak i protiv Hrvatske. Nakon dvodnevne pauze, 21. augusta, izabranice selektora Stevana Ljubičića u Torinu će igrati protiv Rumunije, a 22. augusta protiv Italije u Torinu.