Četvrtak, 9. Maja 2024.

Hrabri i srčani Islanđani otkinuli bod Portugalu (VIDEO)

Večeras se u St. Ettienu odigrala posljednja utakmica prvog kola Evropskog prvenstva u Francuskoj.

Sastale su se reprezentacije Portugala i Island, kome je ovo bio premijerni nastup na nekom velikom takmičenju.

Portugal je bio veliki favorit, , barem na papiru…

Island je imao prvu priliku na utakmici. Sigurdsson je imao veliki zicer u 2. minuti, ali je Rui Patricio spasio Portugal.

Nakon toga su se redali napadi i pokušaji Portugala. Prvo je pokušao Nani, ali udarac s par metara vrhunski nogom brani Halldorsson. Zatim Ronaldo…

Portugal je konačno poveo u 42. minuti, kada je Nani postigao svoj 18. gol u dresu reprezentacije, a  600. gol na završnicama Evropskih prvenstava. Na odmor se otišlo zasluženim vodstvo Portugala.

Veliki šok za Portugalce uslijedio je u 51. minuti. Birkir Bjaranson odlično se snašao u kaznenom prostoru Portugalaca. Iskoristio je centaršut Gudmondssona i zabio gol za izjednačenje. Ovo je ujedno i prvi gol nogometne reprezentacije Islanda na Evropskim prvenstvima.

Do kraja utakmice Portugal je napadao, ali bezuspješno. Najbolju priliku za vodstvo Portugala imao je Ronaldo, šutirao je glavom i to prilično loše, Halldorsson je to obranio. Na kraju je ostalo 1:1, za prvo veliko iznenađenje na ovogodišnjem Euru.

Skupina F: Portugal 1:1 Island (Nani/Bjaranson) (Tuzlanski.ba)