Nedjelja, 28. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Snalaženje u digitalnoj džungli: Prijavite dezinformacije na društvenim mrežama i zauzmite stav

Preuzmite sliku

Kako digitalne platforme igraju značajnu ulogu u oblikovanju javnog diskursa i širenju informacija, od suštinskog je značaja osigurati integritet sadržaja o vakcinama i procesu imunizacije.

Dezinformacije i neprimjeren sadržaj o vakcinama mogu imati dalekosežne posljedice, uključujući ugrožavanje javnog zdravlja, čemu smo se uvjerili tokom globalne pandemije Covida-19. Stoga, korisnici društvenih mreža moraju biti svjesni kako efikasno prijaviti takav sadržaj. U ovom tekstu, dajemo precizan pregled  mehanizama prijavljivanja dezinformacija i neprimjerenih sadržaja o vakcinama na najpopularnijm društvenim mrežama.

  • 1. Facebook

    Dezinformacije o vakcinama

    Kako biste prijavili objavu koja sadrži netačne informacije o vakcinama, kliknite na tri tačke (…) u gornjem desnom uglu objave, odaberite “Prijavi objavu” i odaberite razlog “Netačne informacije”. Slijedite upute na ekranu te odgovorite na pitanje “ Koji tip netačne informacije?” i izaberite “Zdravlje” te pošaljite prijavu.

    2. Twitter-X

    Dezinformacije o vakcinama

    Kako biste prijavili tvit s netačnim informacijama o vakcinama, kliknite na tri tačke (…)  u gornjem desnom uglu tvita, odaberite “Prijavi tvit” i odaberite opciju “Obmanjujuće u vezi vakcina ili procesa imunizacije” ili drugu relevantnu opciju. Neprimjereni sadržaj: Za neprimjeren sadržaj, kao što je govor mržnje ili zlostavljanje, odaberite opciju “To je zlostavljanje ili štetno” pri prijavi tvita.

    3. Instagram

    Dezinformacije o vakcinama

    Kako biste prijavili netačne informacije o vakcinama na Instagramu, dodirnite tri tačke (…) iznad objave, odaberite “Prijavi” i odaberite opciju “Netačne informacije”. Slijedite upute na ekranu. Za neprimjeren sadržaj o vakcinama, kao što su govor mržnje ili dezinformacije, odaberite opciju “Neprikladno” ili odgovarajuću kategoriju.

    4. YouTube

    Dezinformacije o vakcinama

    Za netačne informacije o vakcinama u video sadržaju, kliknite na tri tačke (Više) ispod video plejera, odaberite “Prijavi” i odaberite opciju “Obmanjujući tekst u videu” ili drugu prikladnu kategoriju.

    5. TikTok

    Dezinformacije o vakcinama

    Kako biste prijavili netačne informacije o vakcinama na TikToku, dodirnite ikonicu share na videu, odaberite “Prijavi” i odaberite opciju “Netačne informacije”. Za neprimjeren sadržaj o vakcinama, uključujući govor mržnje ili dezinformacije, odaberite opciju “Širenje mržnje” ili odgovarajuću kategoriju.

    Prilikom čitanja ili gledanja sadržaja o vakcinama, prije prijave sadržaja bitno je provjeriti izvor. To podrazumijeva provjeru vjerodostojnosti profila, uz pomoć verifikacijske oznake (kao što je plavi znak) te dodatne provjere da li je izvor poznat po tačnim informacijama. Dezinformacije putem vizualnog sadržaja također su izuzetno rasprostranjene u digitalnoj sferi. Koristite pretragu obrnutih slika ili web stranice za provjeru autentičnosti slika i videa. Neki od korisnih alata za provjeru lažnih fotografija predstavljeni su OVDJE.

  • Prilikom prijave, pružite što više detalja o tome zašto je sadržaj neprimjeren ili netačan. Koristite mehanizme prijave onda kada ste legitimno zabrinuti, jer zloupotreba može rezultirati kaznama. Budite strpljivi; odgovor možete čekati neko vrijeme, jer platforme svakodnevno primaju brojne prijave. Čuvajte evidenciju o spornom sadržaju, kao što su screenshotovi ili linkovi.

    Većina velikih društvenih medija oslanja se na provjeru činjenica. Fact-checking je postao globalna industrija s profesionalnim standardima. Na primjer, Facebook šalje svoje najpopularnije i najdjeljenije objave na procjenu jednom od svojih 90 međunarodnih partnera za provjeru činjenica. Objave koje ove kompanije ocijene kao lažne ili zavaravajuće označavaju se kao takve i rangiraju se niže u Facebookovim vijestima, tako da ih manje korisnika vidi. Unatoč tome, nema dovoljno profesionalnih fact-checkera u svijetu koji bi mogli pregledati milijarde objava svaki dan. Stoga je bitno da što više korisnika zna prepoznati dezinformacije.

    Korištenjem preciznih mehanizama i tehnika autentifikacije za prijavu dezinformacija i neprimjerenog sadržaja o vakcinama na društvenim mrežama, postajete aktivni učesnik/ca u promociji sigurnijeg i pouzdanijeg online okruženja za sve. Zapamtite da vaše akcije mogu pomoći u borbi protiv širenja netačnih informacija i očuvanju integriteta društvenih mreža te u konačnici, i boljim medijima.

    Tekst je nastao u sklopu projekta “Mladi za bolje medije”;, koji finansira Evropska unija, a zajednički implementiraju Mediacentar Sarajevo i JaBiHEU, u saradnji sa UNICEF BiH i uz podršku USAID BiH.

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje