Subota, 27. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Lijekovi sa ovom supstancom povećavaju moždane udare? Oglasili su se stručnjaci

Preuzmite sliku

Komisija za ocenu rizika na polju farmakovigilancije (PRAC) pri Evropskoj agenciji za lijekove (EMA) započela je ocjenjivanje lijekova koji sadrže pseudoefedrin, nakon sigurnosnih pitanja o riziku od sindroma koji utiču na krvne žile u mozgu.

Pseudoefedrin se primjenjuje na oralno te se koristi samostalno ili u kombinaciji s drugim lijekovima u lečenju kongestije nosa (začepljen nos) koja je posljedica prehlade, gripe ili alergije. Sindromi mogu uključivati smanjeno dopremanje krvi u mozak (ishemija) te mogu dovesti do velikih i životno ugrožavajućih komplikacija u određenim slučajevima.

Uobičajeni simptomi povezani s navedenim sindromima uključuju glavobolju, mučninu i napade.

Ova je ocjena uslijedila nakon novih podataka iz malog broja slučajeva sindroma PRES-a i RCVS-a u osoba koje su primjenjivale lijekove koji sadrže pseudoefedrin, koji su prijavljeni u bazama nuspojava i medicinskoj literaturi.

Za lijekove koji sadrže pseudoefedrin poznat je rizik od kardiovaskularnih i cerebrovaskularnih ishemijskih događaja (nuspojave koje uključuju ishemiju u srcu i mozgu), uključujući moždani i srčani udar. Ograničenja primjene i upozorenja već su uključena u informacije o lijeku.

Uzimajući u obzir ozbiljnost sindroma, PRAC će oceniti dostupne dokaze za lijekove koji sadrže pseudoefedrin i donijeti odluku o tome da li trebaju njihova odobrenja za stavljanje u promet da se zadrže, izmene, obustave ili povuku u EU.

Pseudoefedrin djeluje tako što podstiče nervne završetke na otpuštanje neurotransmitera noradrenalina, što uzrokuje kontrakciju krvnih žila. To smanjuje količinu tečnosti koja izlazi iz krvnih žila, što dovodi do manjeg oticanja i manje produkcije mukusa (sluzi) u nosu.

Lijekovi koji sadrže pseudoefedrin odobreni su u različitim državama EU-a kao samostalni lijekovi ili u kombinaciji s lijekovima za liječenje simptoma prehlade i gripa, poput glavobolje, febriliteta i bola ili alergijskog rinitisa (upala nosnih kanala) u osoba s kongestijom nosa (začepljen nos). (B92.net)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: ,