Subota, 27. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Stravični snimak ubistva narkobosa: “Nema načina da ga se spasi”

Preuzmite sliku

Venezuelanski trgovac drogom Reinaldo Fuentes (68), poznat i pod nadimkom Taliban, živ je bačen u more sa zavezanim rukama i sidrom oko struka.

Bila je to osveta kartela jer im je ukrao poveću pošiljku kokaina. Fuentes je napustio svoj dom i namamljen je na kartelski sastanak na nepoznatoj lokaciji 17. jula. Tada je kasnije tog dana otet i bačen u more, piše Jutarnji list.

Snimak koji je objavio Daily Mail prikazuje Fuentesa vezanog i začepeljnih usta te krvave glave kako se bori sa svojim ubicama prije nego li će biti naglavačke bačen s broda u Karipsko more blizu Martiniquea i ostavljen da se utopi. Nijedan od njegovih otmičara nije identificiran, ali jedan se čuje u pozadini videa kako govori ‘pobrinite se da nam se ne vide lica‘, dok drugi govori kako ‘nema načina da ga se spasi‘.

Sada već bivši posrednik venezuelanskog Clan del Cartela pokušao je nadmudriti svoje poslodavce tako što je ranije u more izbacio pošiljku kokaina vrijednu 10 miliona dolara, a onda i izmislio lažnu potjeru obalne straže kako bi svojim šefovima objasnio nestanak droge. Zatim se vratio po kokain, prepakirao ga i odnio na drugi karipski otok. No, plan je pošao po zlu nakon što su ga izdali njegovi saradnici.

Novinarski veteran Rafael Tolentino otkrio je u ponedjeljak na ‘Esto No Es Radio‘, dnevnoj jutarnjoj emisiji u Dominikanskoj Republici, da je Fuentes dobio lažnu ličnu iskaznicu koja mu je omogućila da živi pod imenom Miguel Fulcar u Dominikanskoj Republici. Također, otkrio je i kako je Fuentes bio u vezi s uglednom advokaticom.

Inače, Fuentes je rodom iz Sucrea u Venezueli, a imao je troje djece iz prethodne veze. Fuentes je navodno kontrolirao trgovinu drogom u četvrti Bonao u Buenos Airesu, gdje je dobio nadimak ‘taliban‘ zbog nedopuštenih poslova s bliskoistočnim trgovcima drogom.

Izvori su rekli Tolentinu da je Fuentes ušao u zemlju 14. jula te da je ubijen jer je bio umiješan u krađu višemilionske pošiljke kokaina namijenjene Tortoli, najvećem od Britanskih Djevičanskih otoka.

Nije jasno jesu li vlasti izvršile ikakva hapšenja u ovom slučaju, iako je vojska Dominikanske Republike rekla da se incident nije dogodio u njezinim vodama. Također nije poznato koliko je dugo Fuentes bio povezan s Clan del Cartelom, poznatim kao Zaljevski kartel, koji se smatra najstarijom aktivnom kriminalnom organizacijom u Meksiku.

Karijeru su započeli krijumčarenjem alkohola u Sjedinjene Države tokom ere prohibicije. Nakon što je došao kraj prohibiciji, organizacija se okrenula drugim nezakonitim aktivnostima poput kockanja, lanaca prostitucije i krijumčarenja druge robe. Tek 1980. Zaljevski kartel uronio je u trgovinu drogom, ušavši na tržište marihuane i heroina.

Njegov vođa Juan García naposljetku je sklopio sporazum s nekoć moćnim kolumbijskim Cali kartelom za postavljanje ruta za krijumčarenje droge u Sjedinjene Države zbog blizine granice. García je sklopio dogovor s vođama kartela Cali, braćom Rodríguez Orejuela, da će upravljati kartelskim isporukama duž meksičko-američke granice u zamjenu za 50 posto zarade.

Izručenja i ubistva vođa Zaljevskog kartela smanjila su kasnije njihovu uslugu u poslu trgovine drogom. Kartelske ćelije kao što su Scorpions, Cyclones, Metros, Panthers i Rojos krenule su vlastitim putem i uspostavile operacije u različitim dijelovima Tamaulipasa. Organizacija djeluje širom Latinske Amerike i ima vođe iz raznih zemalja.

U augustu je bivši vođa, Dairo Antonio Usuga David zvani Otoneil, osuđen na 45 godina američkog zatvora zbog svoje uloge u vođenju operacije trgovine drogom. Također je naređeno da mu se oduzme 216 miliona dolara.

Nejasno je ko je trenutni vođa, jer je rascjepkanost među bandom otežala identifikaciju lidera, piše InsightCrime.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje