Subota, 27. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Prije 70 godina dva muškarca su zamijenili u rodilištu, a tek sada su dobili službeno izvinjenje

Preuzmite sliku

Richard Beauvais iz obalnog grada Sechelta u Kanadi cijeli je život odrastao vjerujući da je domorodac. No, kućni DNA test koji je napravio pokazao je da ima mješavinu ukrajinskog, židovskog i poljskog porijekla.

Otprilike u isto vrijeme i gotovo 2400 kilometara dalje, sestra Eddyja Ambrosea iz Winnipega u kanadskoj provinciji Manitoba i koji su odgojeni u ukrajinskoj porodici, također je napravila DNK test i otkrila da nije u nikakvom srodstvu s Eddyjem.

Kućni test doveo je do otkrića koje je promijenilo život dvjema porodicama. Dvojica muškaraca, Richard Beauvais i Eddy Ambrose, rođeni na isti dan u istoj bolnici u malom gradu Arborgu u Manitobi 1955. godine zamijenjeni su nakon rođenja a kući su ih odveli pogrešni roditelji, piše BBC.

Službeno izvinjenje premijera

Jučer, gotovo 70 godina nakon zamjene u bolnici, Beauvais i Ambrose primili su službenu ispriku od premijera Manitobe Waba Kinewa lično za traumu koju su pretrpjeli zbog zabune.

“Upućujem izvinjenje koja je dugo čekana, za postupke koji su oštetili dvoje djece, dva para roditelja i dvije porodice kroz mnoge generacije”, rekao je Kinew u skupštini Manitobe.

U svojim ranim godinama Beauvais i Ambrose vodili su potpuno različite živote, rekao je njihov odvjetnik Bill Gange za BBC.

Beauvais (68) odgojen je kao Métis – pripadnik domorodačkog naroda u Kanadi. Otac mu je umro kad je imao tri godine, ostavljajući ga odgovornim za mlađu braću i sestre, dok se njegova majka borila s gubitkom supruga.

Pohađao je dnevnu školu za starosjedilačku djecu, a kasnije je prisilno odveden od svoje porodice u asimilacijski program u Kanadi gdje su domorodačka djeca smještena ili u udomiteljske porodice ili posvojena izvan svojih zajednica.

Ogromna promjena života

Ambrose je odrastao na farmi u ruralnoj Manitobi, “uz porodicu ukrajinskih predaka punu ljubavi i podrške”, rekao je Gagne. I on je kasnije posvojen nakon što je u dobi od 12 godina ostao siroče. U toku svog života, gospodin Ambrose nikada nije bio svjestan svog autohtonog porijekla.

Godinama je Beauvais bio ponosan što upravlja jedinim autohtonim ribarskim brodom na obali Britanske Kolumbije.

“Sada shvata da su tamo svi starosjedioci osim njega”, rekao je odvjetnik Gange.

Uprkos gubicima, Gange kaže da su obojica vrlo ponosni na to ko su postali i na porodice koje su ih odgojile. Ovim otkrićem stekli su i novu porodicu. Ambrose se povezao sa svojim biološkim rođacima i postao je član Manitoba Métis Federation, a Beauvais se također planira povezati sa svojom biološkom porodicom. Njegove dvije odrasle kćeri tetovirale su “Ambrose” na svojim rukama, kako bi označile prezime koje bi njihov otac trebao nositi.

Dvojica muškaraca od Gangea su zatražila pravno zastupanje kako bi od Manitobe dobili ispriku i financijsku naknadu. Provincija u početku nije komentarisala njihovu muku i tvrdila je da je bolnica u kojoj se pogreška dogodila pod općinskim vodstvom te stoga nije provincijska odgovornost. No nakon promjene u vladi koja je dovela do izbora Kinewa ton se promijenio.

Izvijenjenje je značajno priznanje “da je napravljena pogreška koja je djelovala na sve njih”,  rekao je odvjetnik.

Međutim, nije bilo riječi o tome hoće li muškarci dobiti financijsku naknadu, iako Gange kaže da će se nastaviti zalagati za to.

Beauvais i Ambrose treći su poznati slučaj zabune u rodilištima u Manitobi. Još dva slučaja zabilježena su u atlantskoj pokrajini Newfoundland. (Telegram.hr)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,