Petak, 17. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Ko su Huti koji haraju Crvenim morem i čiji su saveznici?

Preuzmite sliku

Predsjednik SAD-a Joe Biden potvrdio je u četvrtak da su Sjedinjene Države i Velika Britanija, uz potporu Australije, Bahreina, Kanade i Nizozemske, izveli napade u Jemenu na lokacije koje koriste pobunjenici Huti, poručivši i da, ako bude potrebno, neće oklijevati s daljnjim akcijama.

Vjeruje se da je Hutije naoružao i obučavao Iran.

CNN donosi priču ovoj grupi i o poznatim detaljima o njihovoj uključenosti u rat.

Ko su Huti?

Pokret Houthi, također poznat kao Ansarallah (Božji pristaše), jedna je strana jemenskog građanskog rata koji bjesni već gotovo deceniju. Pojavio se 1990-ih, kada je njegov vođa, Hussein al-Houthi, pokrenuo ‘Vjerničku omladinu’, pokret vjerskog oživljavanja stoljetne podsekte šijitskog islama zvanog Zaidizam.

Zaidi su vladali Jemenom stoljećima, ali su bili marginalizirani pod sunitskim režimom koji je došao na vlast nakon građanskog rata 1962. godine. Al-Houthijev pokret osnovan je kako bi predstavljao Zaidije i odupro se radikalnom sunizmu, posebno vehabističkim idejama iz Saudijske Arabije. Njegovi najbliži sljedbenici postali su poznati kao Huti.

Kako su stekli vlast?

Ali Abdullah Saleh, prvi predsjednik Jemena nakon ujedinjenja Sjevernog i Južnog Jemena 1990. godine, u početku je podržavao ‘Vjerničku omladinu’. Ali kako je popularnost pokreta rasla i protuvladina retorika se zaoštravala, postao je prijetnja Salehu. Stvari su došle do vrhunca 2003. godine, kada je Saleh podržao invaziju Sjedinjenih Država na Irak, čemu su se mnogi Jemenci protivili.

Za al-Houthija je raskol bio prilika. Iskoristivši bijes javnosti, organizirao je masovne demonstracije. Nakon mjeseci nereda, Saleh je izdao nalog za njegovo hapšenje.

Al-Houthija su u septembru 2004. godine ubile jemenske snage, ali je njegov pokret preživio. Vojno krilo Hutija raslo je kako se više boraca pridruživalo. Ohrabreni ranim protestima Arapskog proljeća 2011. godine, preuzeli su kontrolu nad sjevernom pokrajinom Saada i pozvali na kraj Salehovog režima.

Vezano | General Huta: Počinili su glupost ovom agresijim, odgovorili smo, Jemen će ostati uz Gazu 

Kontroliraju li Huti Jemen?

Saleh je 2011. pristao predati vlast svom potpredsjedniku Abd-Rabbu Mansouru Hadiju, ali ova vlada nije bila popularnija. Huti su ponovno napali 2014., preuzevši kontrolu nad dijelovima Sane, glavnog grada Jemena, prije nego što su konačno upali u predsjedničku palaču početkom sljedeće godine.

Hadi je pobjegao u Saudijsku Arabiju, koja je pokrenula rat protiv Hutija na njegov zahtjev u martu 2015. Ono za što se očekivalo da će biti brza kampanja trajalo je godinama: Primirje je konačno potpisano 2022. Isteklo je nakon šest mjeseci, ali zaraćene strane se nisu vratili sukobu punog opsega.

Ujedinjeni narodi kazali su da se rat u Jemenu pretvorio u najgoru svjetsku humanitarnu krizu. Prema statistici UN-a, tokom sukoba ubijeno je gotovo četvrt miliona ljudi.

Od prekida vatre, Hutiji su učvrstili svoju kontrolu nad većim dijelom sjevernog Jemena. Također su tražili dogovor sa Saudijcima koji bi trajno okončao rat i učvrstio njihovu ulogu vladara zemlje.

Ko su im saveznici?

Hutije podupire Iran, koji je počeo povećavati svoju pomoć ovoj grupi 2014. kako je građanski rat eskalirao i kako se njegovo rivalstvo sa Saudijskom Arabijom intenziviralo. Iran je grupi opskrbio oružje i tehnologiju za, između ostalog, morske mine, balističke i krstareće rakete i bespilotne letjelice (UAV ili dronovi), prema izvještaju Centra za strateške i međunarodne studije iz 2021.

Huti čine dio iranske takozvane ‘Osovine otpora’ – protuizraelskog i protuzapadnog saveza regionalnih milicija predvođenog Iranom uz podršku Islamske Republike. Uz Hamas u Gazi i Hezbollah u Libanonu, Hutiji su jedna od tri istaknute milicije koje podupire Iran i koje su pokrenule napade na Izrael posljednjih sedmica.

Koliko su moćni Huti?

Američki zvaničnici pratili su iterativna poboljšanja u dometu, tačnosti i ubojitosti Hutijevih projektila domaće proizvodnje. U početku je domaće oružje Hutija bilo uglavnom sastavljeno od iranskih komponenti prokrijumčarenih u Jemen u dijelovima, rekao je ranije za CNN zvaničnik upoznat s američkom obavještajnom službom.

Ali napravili su progresivne izmjene koje su pridonijele velikim ukupnim poboljšanjima, rekao je isti zvaničnik. U novom razvoju, Huti su upotrijebili balističke projektile srednjeg dometa protiv Izraela, ispalivši salvu projektila na južnu izraelsku regiju Eilat početkom decembra, za koju je Izrael rekao da je presreo.

Dok Huti možda ne mogu predstavljati ozbiljnu prijetnju Izraelu, njihova tehnologija može izazvati pustoš u Crvenom moru. Koristili su bespilotne letjelice i protubrodske projektile za ciljanje komercijalnih brodova – od kojih se za neke ne vjeruje da su povezani s Izraelom – što je natjeralo USS Carney, ratni brod u Crvenom moru, da odgovori na pozive u pomoć.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: ,