Nedjelja, 28. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Kineski milijarderi misteriozno nestaju

Preuzmite sliku

Prošlomjesečni nestanak Bao Fana, vodećeg poslovnog posrednika u tehnološkoj industriji, ponovno je pobudio zanimanje javnosti za kineski fenomen – milijardere koji nestaju.

Bao je osnivač investicijske banke China Renaissance Holdings, koja je poslovala s internetskim divovima poput Tencenta, Alibabe i Baidua, te se smatra predvodnicom tehnološkog sektora Kine.

Njegov nestanak je slijedio dobro utaban put: nestao je nekoliko dana prije nego što je njegova tvrtka objavila da “surađuje u istrazi koju provode određene vlasti u Narodnoj Republici Kini”. Kao što je također postalo uobičajeno, još uvijek nema riječi o tome koje vladino tijelo provodi istragu, o čemu se radi ili gdje se Bao trenutno nalazi.

Ovaj slučaj dolazi nakon što je posljednjih godina nestalo nekoliko kineskih poslovnih čelnika, među kojima je bio i šef Alibabe Jack Ma. Istovremeno, postojali su i slučajevi nestanka kineskih građana koji su sudjelovali u protuvladinim prosvjedima ili kampanjama za ljudska prava, ali ti slučajevi su dobili mnogo manju pozornost od nestanka kineskih milijardera, piše BBC.

Vlasnik engleskog prvoligaša nestao 2015. godine

Najnoviji nestanak milijardera je pojačao nagađanja kako je ovo jedan od načina kojim predsjednik Xi Jinping jača kontrolu nad kineskim gospodarstvom. Ovog tjedna su u sklopu godišnjeg Nacionalnog narodnog kongresa (NPC) objavljeni planovi za najveću reviziju kineskog financijskog regulatornog sustava u dugo vremena.

Predviđena je uspostava novog nadzornika koji će nadzirati većinu financijskih sektora. Vlasti su objasnile kako će tako zatvoriti trenutne rupe u zakonu uzrokovane višestrukim agencijama koje prate različite aspekte kineske industrije financijskih usluga, koja je vrijedna bilijune dolara.

Samo u 2015. godini najmanje pet direktora je nestalo, uključujući Guo Guangchanga, predsjednika konglomerata Fosun International, koji je na Zapadu najpoznatiji po vlasništvu nad engleskim prvoligašem Wolverhamptonom. Guo je nestao u prosincu 2015., a njegova je tvrtka nakon njegova ponovnog pojavljivanja objavila da je pomagao u istragama.

Još uvijek se ne zna gdje je osnivač Alibabe

Dvije godine kasnije kinesko-kanadski biznismen Xiao Jianhua odveden je iz luksuznog hotela u Hong Kongu. Bio je jedan od najbogatijih Kineza, a prošle je godine završio u zatvoru zbog korupcije. U ožujku 2020. milijarder i nekretninski tajkun Ren Zhiqiang nestao je nakon što je Xija nazvao “klaunom” zbog načina na koji se nosio s pandemijom.

Kasnije iste godine, Ren je nakon jednodnevnog suđenja osuđen na 18 godina zatvora pod optužbom za korupciju. Najistaknutiji milijarder koji je nestao bio je osnivač Alibabe Jack Ma. Tada najbogatija osoba u Kini nestala je krajem 2020. nakon što je kritizirala financijska regulatorna tijela u zemlji.

  • Uprkos tome što je donirao gotovo 10 milijardi dolara fondu Common Prosperity, Ma nije viđen u Kini više od dvije godine. Također nije optužen za nikakva krivična djela. Još uvijek je nejasno gdje se Ma nalazi, iako je bilo izvještaja da je viđen u Japanu, Tajlandu i Australiji posljednjih mjeseci.

    Otvaranje gospodarstva stvorilo niz milijardera

    Kineska vlada tvrdi da su akcije protiv nekih kineskih milijardera poduzete isključivo na pravnim osnovama i daje obećanje da će iskorijeniti korupciju. Međutim, akcije Pekinga dolaze nakon desetljeća liberalizacije onoga što je sada drugo najveće svjetsko gospodarstvo.

    Otvaranje gospodarstva je pomoglo u stvaranju niza multimilijardera koji su sa svojim golemim bogatstvom imali potencijal da steknu značajnu moć. Neki promatrači smatraju da kineska Komunistička partija želi vratiti natrag tu moć i da to čini na misteriozne načine.

    Navedeni promatrači zastupaju teoriju da je veliki biznis, posebno tehnološka industrija, shvatio kako raste njegova moć tijekom vladavine Xijevih prethodnika, Jianga Zemina i Hu Jintaoa. Prije toga, fokus Pekinga bio je na tradicionalnim centrima moći, uključujući vojsku, tešku industriju i lokalne vlasti.

    “Ovim incidentima se želi poslati šira poruka”

    Održavajući čvrstu kontrolu nad tim područjima, Xi je proširio svoj fokus kako bi pod svoju kontrolu stavio još veći dio gospodarstva. “Ponekad su ovi incidenti orkestrirani tako da se pošalje šira poruka, posebno određenoj industriji ili interesnoj skupini”, rekao je Nick Marro iz The Economist Intelligence Unita za BBC.

    “Na kraju krajeva, to odražava pokušaj centralizacije kontrole i autoriteta nad određenim dijelom gospodarstva, što je bila ključna značajka Xijevog stila upravljanja tijekom proteklog desetljeća”, dodao je.

    “Peking je i dalje usredotočen na osiguravanje da velike tehnološke platforme i igrači ne razvijaju svoje vlastite robne marke i utjecaj koji bi otežao njihovo obuzdavanje u slučajevima kad idu protiv preferencija Pekinga”, naglasio je Paul Triolo, voditelj kineske i tehnološke politike u globalnoj savjetodavnoj tvrtki Albright Stonebridge Group.

    Xi je ovaj tjedan naglasio važnost privatnog sektora

    Kineske vlasti tvrde kako je zadaća politike zajedničkog prosperiteta vladavina zakona i jednaka primjena pravila na bogate i siromašne. Peking tvrdi da je politika usmjerena na smanjivanje sve većeg jaza u bogatstvu, za koji se mnogi slažu da je glavno pitanje koje bi moglo potkopati poziciju Komunističke partije ako se ne riješi.

    Zemlja se suočava sa sve većom nejednakosti, a Xi je navodno izložen pritisku ultraljevičara koji se žele približiti socijalističkim korijenima stranke. Misterij koji okružuje nestanke milijardera, kao i šira zabrinutost oko pristupa Pekinga poslovanju mogu imati značajne neželjene posljedice. Neki kineski promatrači sugeriraju da vlada riskira odvraćanje novih poslovnih talenata.

    “Opasnost za Peking leži u tome što pretvaranjem tehnoloških milijardera u mete stvaraju sve veći pritisak na tehnološke poduzetnike koji se nadaju da će postati sljedeći Jack Ma“, objasnio je Triolo. Čini se da je Xi svjestan rizika, a u ovotjednom je govoru delegatima Kongresa naglasio važnost privatnog sektora za Kinu.

    “Nemojte slijediti primjer hedonističkih zapadnih kolega”

    Ipak, pozvao je privatna poduzeća i poduzetnike da “budu bogati i odgovorni, bogati i pravedni, bogati i puni ljubavi”. Osim najave novog financijskog nadzornika, bankari su prošlog mjeseca također upozoreni da ne slijede primjer svojih “hedonističkih” zapadnih kolega. Komentatori ovo vide kao dodatni dokaz da Xi ima financijski sustav na nišanu.

    “Posljednjih mjeseci vidjeli smo naznake programa zajedničkog prosperiteta u financijskim uslugama, posebno u pogledu nagrađivanja i bonus shema za više rukovoditelje, kao i razlike u plaćama između menadžmenta i nižeg osoblja”, istaknuo je Marro.

    Tek će se vidjeti hoće li Xi ojačati vlast zahvaljujući obračunu s milijarderima. Ono što je sigurno ugroženo je povjerenje u kineska financijska tržišta, poduzeća i naposljetku gospodarstvo u cjelini. (Index.hr)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje