Nedjelja, 28. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Katarski premijer: “Pregovori između Hamasa i Izraela nisu obećavajući, ali ostajemo optimistični”

Preuzmite sliku

Katarski premijer Mohammed bin Abdulrahman Al Thani izjavio je da će se posrednički napori njegove zemlje nastaviti uprkos tome što se sporazum između Izraela i Hamasa u ovom trenutku čini malo vjerovatnim dok se Izrael priprema za invaziju na Rafah u južnoj Gazi, javlja Al Jazeera.

Pregovori, koji su uključivali zvaničnike iz Sjedinjenih Država i Egipta, do sada nisu dali rezultate, jer Hamas i Izrael imaju veoma različite stavove.

“Obrazac u posljednjih nekoliko dana nije baš obećavajući, ali… uvijek ćemo ostati optimistični i uvijek ćemo nastaviti gurati”, rekao je Al Thani, koji je i ministar vanjskih poslova Katara, ključnog posrednika, na Minhenskoj sigurnosnoj konferenciji u subotu.

On je dodao da se, budući da je obim ovog predloženog sporazuma mnogo veći od onog postignutog prošle godine, koji je uključivao privremeni prekid vatre i razmjenu zarobljenika, očekuju izazovi.

Al Thani je također naveo zaostajanje u “humanitarnom dijelu” pregovora. Naime, Hamas želi da se Izrael povuče iz Gaze i dozvoli više humanitarne pomoći u enklavu, ali zvaničnici u Tel Avivu su te zahtjeve nazvali “zabludama”.

Osama Hamdan, viši glasnogovornik Hamasa, rekao je za Al Jazeeru:

“Glavna tačka neslaganja su Netanyahu i njegove igre. Pokušava da nema nikakvih dogovora ili dogovora. To je jasno.”

Hamdan je dodao da je šef Hamasa Ismail Haniyeh pokazao “pozitivnu poziciju” prema pregovorima i “spremnost” da se postigne prekid vatre u izjavi u subotu u kojoj se navodi da grupa želi potpuni prekid izraelskih napada na Gazu.

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu rekao je u subotu da se novi sporazum “ne čini baš blizu”, dok se ponovo suprotstavlja rješenju o dvije države koje podržavaju saveznici Tel Aviva na Zapadu, zajedno sa zemljama u regionu.

Izraelski napadi nastavljaju

Izraelske snage ubile su desetine ljudi u subotu i nedjelju u intenzivnom bombardiranju i kopnenim napadima na južnu Gazu, javljaju novinari Al Jazeere koji izvještavaju sa terena.

Ministarstvo zdravlja u Gazi procijenilo je da je od početka rata umrlo oko 29.000 ljudi, dok se hiljade i dalje vode kao nestali, a mnogi su povrijeđeni.

Međutim, SAD su naznačile da će staviti veto na rezoluciju o prekidu vatre koju je predložio Alžir u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda, kako je rekla američka ambasadorica pri UN Linda Thomas-Greenfield u izjavi kasno u subotu.

“Ako dođe na glasanje nacrt kakav je sada, neće biti usvojen”, rekla je Thomas-Greenfield.

SAD su ranije koristile svoj veto kako bi spriječile da Vijeće sigurnosti UN-a usvoji rezolucije kojima se poziva na prekid vatre u Gazi.

Međunarodni sud pravde (MSP) u ponedjeljak će započeti javne rasprave o pravnim posljedicama izraelske okupacije Palestine. Pedeset i dvije države, što je rekordan broj, iznijet će svoje argumente.

Generalna skupština UN-a je u decembru 2022. izglasala da od MSP-a zatraži savjetodavno mišljenje o okupaciji.

Ovo je odvojeno od nedavne tužbe Južne Afrike protiv Izraela prema Konvenciji o genocidu.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje