Petak, 26. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Fotoreporter iz Gaze radi uprkos gubitku obje noge: Ljubav prema poslu jača od svih prepreka (FOTO)

Preuzmite sliku

Palestinski fotoreporter Momin Faiz Qraiqea, koji je tokom napada Izraela na Gazu 2008. godine izgubio obje noge, uprkos tome što je ostao teški invalid, i dalje radi svoj posao, javlja Anadolu Agency (AA).

Zbog situacije u Gazi, Qraiqea nema mogućnost da otputuje negdje gdje bi mogao ugraditi proteze.

Priča koju je snimao o zatvaranju graničnih prelaza i okupaciji Gaze, na kojoj je radio 2008. godine, zauvijek je Qraiqeu promijenila život. Upravo u toku snimanja, Izrael je započeo napad na Gazu u kojem Qraiqea ranjen i ostao je nepokretan. Od tada, radi krećući se uz pomoć invalidskih kolica.

Qraiqea je u razgovoru za AA kazao kako je svojevremeno bio i kamerman, ali da se i to nakon napada i ranjavanja promijenilo. Ipak, kako je istakao, ono što se nije promijenilo, čak ni nakon skoro decenije, bila je njegova ljubav prema svom poslu, kojem je uvijek bio odan.

Kazao je kako trenutno radi za “Palestinski informativni centar”, ali je ujedno i freelancer.  Prisjetio se teških dana, ali i pomoći prijatelja da se vrati na posao.

Istakao je kako mu je u početku bilo veoma teško prihvatiti svoje stanje i to da su ga ljudi stalno gledali.

“Izabrao sam da ne posustanem. Iako to mnogi u mojoj okolini nisu željeli, vratio sam se poslu kojeg mnogo volim. Nakon određenog vremena, pokazao sam da još uvijek postojim, a onda su mi svi počeli pomagati”, kazao je Qraiqea i istakao da pomoć od prijatelja traži samo kad ima snimanje na mjestima na koja ne može doći u invalidskim kolicima.

Odlučni Qraiqea je govorio i o zadacima u Gazi iz 2012. godine, kada je tokom izraelskih napada fotografisao situaciju s visokih zgrada i ispred bolnica.

Qraiqea je istakao kako je u 2014. godini u nekoliko različitih područja proveo 51 dan na terenu fotografirajući.

“Na početku rata sam se sam u kolicima mogao slobodno kretati. Međutim, nakon što su se napadi intenzivirali moj prostor kretanja postao je ograničen. Jedan rođak mi je pomagao oko prelaska preko razrušenih prostora”, prisjetio se Qraiqea.

Višestruko nagrađivani Qraiqea, kazao je kako mu je Centar za slobodu medija u Dohi dodijelio nagradu za “najbolju medijsku priču”. Dodao je kako je jednom prilikom u Italiji bila organizirana izložba u njegovu čast, ali da zbog blokade Gaze, nije mogao otputovati.

“Tri mjeseca sam pokušavao da odem na izložbu u Italiju. Nisam mogao prisustvovati zbog toga što su granični prelazi s Egiptom i Izraelom bili zatvoreni. To me je veoma rastužilo”, kazao je Qraiqea.

Već skoro deceniju on ne može ugraditi protezu: “Nažalost, u Gazi postoje proteze koje meni ne odgovaraju.”

Qraiqea je pozvao na otvaranje graničnog prelaza Refah, koji se nalazi na granici s Egiptom, za Palestince koji imaju potrebu za liječenjem i obrazovanjem. Pozvao je i da se zaštite novinari i na pokretanje sudskih postupaka poritiv Izraela zbog napada na novinare.

Prema podacima Sindikata novinara Palestine, u napadima izraelskih snaga u 2014. godini, poginulo je 17 novinara. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje