Srijeda, 8. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Kolinda Grabar-Kitarović: “Želim da BiH bude politički emancipirana država u kojoj će hrvatski narod konačno postati jednakopravan” (VIDEO)

Preuzmite sliku

Nova predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović dala je ekskluzivni intervju Federalnoj televiziji. To je bio njen prvi razgovor s novinarima nakon izborne pobjede.

U ekskluzivnom razgovoru, prva predsjednica u historiji ove zemlje govori o predstojećim obavezama u Hrvatskoj, ali i odnosu prema BiH. Razgovarao Darjan Babić.

U nastavku integralno prenosimo ekskluzivni intervju s novoizabranom hrvatskom predsjednicom:

Prvi put u modernoj povijesti dama je na Pantovčaku narednih pet godina. Koji će biti Vaši prvi potezi i koja će biti prva posjeta? Hoćete li odabrati Bosnu i Hercegovinu?

Kao što sam govorila, pitanje nije bilo u tome da li će to biti kandidat ili kandidatkinja, predsjednik ili predsjednica, pitanje je smjer u kojem kreće Hrvatska, a to je snažan zaokret, promjene koje su nam potrebne kako bismo se izvukli iz teške gospodarske i socijalne krize u kojoj se nalazimo. Prvi potezi bit će prozvati vladu Zorana Milanovića na odgovornost, što je to što rade; krenuti u iniciranje prve sjednice vlade na kojoj će se raspraviti o stanju u Hrvatskoj i zatražiti koja su to rješenja koja nude. Ako nemaju rješenja, onda idemo tražiti druge solucije. Prijevremeni izbori mogu isto tako biti izlaz ovoj situaciji u kojoj je svaki dan na čelu s nesposobnom vladom Zorana Milanovića gubitak za Hrvatsku.

Nadalje, želim okupiti sve političke snage u zemlji, da sjednemo za isti stol i porazgovaramo o najtežim pitanjima u Hrvatskoj o kojima nam je potreban politički koncenzus.

Kad je riječ o Bosni i Hercegovini, rekla sam da ću isto tako, od prvoga dana krenuti raditi. Želim da konačno ostvarimo taj cilj – da Bosna i Hercegovina bude politički emancipirana država koja će snažno krenuti put članstva u EU i NATO-u, ali za to su potrebne snažne unutarnje reforme, a jedan od neophodnih uvjeta jeste da hrvatski narod konačno postane jednakopravan – konstitutivno i u svakom drugom pogledu na cijelom teritoriju BiH. U tome ću podržavati zahtjeve legitimnih predstavnika hrvatskoga naroda.

Voljela bih da se postigne dogovor između sva tri naroda i nacionalnih manjina, ali ako to nije moguće, onda se ne treba libiti ni međunarodne konferencije na kojoj bi se razgovaralo o budućnosti BiH, o unutarnjem uređenju, o tome kako će funkcionirati. Ponavljam, ta jednakopravnost hrvatskoga naroda neophodna je za očuvanje BiH.

Kada je riječ o BiH, rekli ste da ćete inicirati nadogradnju Dejtonskog mirovnog sporazuma, odnosno, da ćete animirati međunarodnu zajednicu ukoliko britansko-njemačka inicijativa ne zaživi, ukoliko BiH bude stagnirala na svom euroatlantskom putu. Što ste točno mislili kada ste rekli nadogradnja Dejtona? Ima li nekih aspiracija o trećem entitetu?

Točno je da sam rekla da ću tražiti nadogradnju Dejtonskog mirovnog ugovora. Britansko-njemačka inicijativa ima svojih prednosti, ali ima jedan veliki nedostatak – da se ne pruža jednakopravnost hrvatskome narodu u BiH. Nisam sigurna da ona ovakva kakva jeste može završiti onim rezultatima koje bismo htjeli vidjeti.

Prvo bih htjela vidjeti dogovor između tri naroda i nacionalnih manjina u BiH oko unutarnjeg uređenja i oko pravca u kojem će BiH krenuti. Ako ga nema, mislim da Hrvatska kao država i članica EU-a i NATO-a treba iskoristiti svoju poziciju kako bi pokrenula međunarodnu zajednicu, uključujući i SAD, da se uključe ponovno u proces nadogradnje Dejtona, jer očito je da moramo mijenjati stvari kako bismo omogućili da BiH emancipirano i neovisno funkcionira.

Gospođo Grabar-Kitarović, niste mi odgovorili što se tiče trećeg entiteta?

Podržavat ću ona rješenja i prijedloge koje budu stavili na stol i predložili legitimni hrvatski predstavnici u BiH. Da li će to biti kakva kantonalna rješenja ili treći entitet, ja to u ovom trenutku ne mogu reći, ali ću ih podržavati u njihovim zahtjevima.

Hoće li Vaš prvi posjet biti Bosni i Hercegovini?

Vjerujem da hoće, svakako. Prva moja briga je Hrvatska, zbog teške socijalne i gospodarske krize. Treba dalje brinuti što se dešava u Hrvatskoj. Ali i položaj hrvatskoga naroda u BiH, kao i Hrvata u Srbiji i Crnoj Gori bit će visoko na mojem dnevnom redu, tako da vjerujem da će prvi posjet biti BiH.

Za kraj, poznajete strukturu u BiH, tko je osvojio vlast, tu je i britansko-njemačka inicijativa o kojoj ste govorili, što mislite hoće li BiH konačno krenuti ka reformskim procesima i EU integracijama?

Ja sam nepopravljivi optimist, vjerujem u budućnost BiH, želim BiH sve najbolje. Mislim da je najbolje rješenje i za Hrvatsku da BiH što je moguće prije krene put euroatlantskih integracija jer će se na taj način riješiti mnogo pitanja u ovome području, a to je svakako u interesu stabilnosti i sigurnosti i Republike Hrvatske. (federalna.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje