Nedjelja, 28. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Šta nas čeka 9. maja: Tri opcije pred Putinom, dvije su prijetnja za cio svijet

Preuzmite sliku

Rusija priprema grandioznu proslava Dana pobjede u Moskvi, i to u velu tajnosti. Čak ni građani Moskve ne znaju tačno kako će izgledati 9. maj, iako su probe održane jučer. Međutim, iako su ruske vlasti fokusirane na slanje poruke svijetu o moći velike Rusije, stanje na ratištu u Ukrajini ne prikazuje moć koju Putin želi da pokaže.

Nakon neuspjele ofanzive na Kijev, ruske snage usmjerile su fokus na istočnu Ukrajinu, preciznije region Donbasa i lučke gradove poput Marijupolja i Odese.

Sankcije koje zapadne zemlje neprestano uvode nanele su ozbiljnu štetu ruskoj ekonomiji, a i vojne trupe su pretprele značajne gubitke.

„Sa snagom koju sada imaju, sve što im je preostalo je pritisak na Ukrajinu koji sada pokušavaju da sprovedu“, rekao je Jeffrey Edmonds, bivši direktor za odnose sa Rusijom u američkom savjetu za nacionalnu bezbjednost i viši analitičar u istraživačkom centru CNA.

Prema njegovom mišljenju, vojska ne može brzo da se oporavi od razornih gubitaka.

” S obzirom na to koliko su Ukrajinci bili efikasni uz našu podršku, jednostavno mislim da Rusi neće moći da ostvare svoje ciljeve u budućnosti. Naredne nedjelje će biti pokazatelj kuda ovo ide”, ocijenio je Edmonds.

Pojedini američki zvaničnici smatraju da bi Putin mogao da iskoristi 9. maj, kako bi preokrenuo tok rata u Ukrajini zbog neuspjeha sa kojima se suočava.

Dramatične opcije uključuju eskalaciju kroz formalnu objavu rata ili opštu mobilizaciju, ili deeskalaciju proglašavanjem pobjede.

Alternativno, Putin bi mogao da ponudi „kombinaciju“, kako je rekao jedan analitičar, koji hvali „pobedu“ ruske vojske dok priprema stanovništvo za težak i bolan sukob kao status kvo.

Ukrajinski zvaničnici su posebno upozorili da Putin planira da objavi masovnu mobilizaciju, ili čak da objavi rat Ukrajini.

„Rusija je već prešla na tajnu mobilizaciju i sprema se da objavi otvorenu mobilizaciju u bliskoj budućnosti“, rekao je Kiril Budanov, šef ukrajinske vojne obaveštajne službe.

Odgovarajući na ove navode, Kremlj je negirao da planira mobilizaciju.

Formalna mobilizacija, koja bi mogla da dovede do povlačenja desetina hiljada rezervista sa svojih radnih mjesta, a granice zatvori za vojnike je nešto što Rusiji nikada ranije nije uspjelo.

„Proglašavanje mobilizacije učiniće ovaj rat krajnje nepopularnim među građanima Rusije“, rekao je Pavel Lužin, ruski vojni ekspert. Također je postavio pitanje da li bi to bilo tehnički moguće.

„Šta možete da uradite sa mobilisanim ljudima? Koji oficiri i vojne jedinice mogu da se nose sa njima?”, upitao je Lužin.

Medijska propaganda kao odbrana

U strahu od poraza, Rusija bi mogla da dodatno podigne ulog rata. Propagandista Kremlja Dmitrij Kiseljov prikazao je na nacionalnoj televiziji simulaciju nuklearnog udara na Veliku Britaniju.

„Samo jedno lansiranje, Borise, i Engleske više nema. Jednom zauvijek. Zašto se igrati sa nama?”, istakao je Kiseljov.

Edmonds kaže da je i dalje skeptičan po pitanju upotrebe nuklearnog oružja, ali primjećuje da je Kremlj postao znatno nepredvidiv.

„Ako Putin vidi da ovo postaje egzistencijalno pitanje, onda sve opklade nestaju”, upozorio je Edmonds.

Još jedna opcija pred ruskim predsjednikom je i proglašenje pobjede, tako što će svojim građanima predstaviti kao da su glavni ciljevi u Ukrajini postignuti preuzimanjem kontrole nad nekoliko gradova na istoku.

Iako Kremlj može da osjeti politički i ekonomski pritisak da okonča rat, težak sukob može biti bolji od priznavanja poraza, smatra Edmonds.

„Pretpostavljam da će iskoristiti 9. maj da se nekako pozabavi pobjedom. Nešto što nam mnogi sociolozi kažu je da Rusi žele da se ovo završi, ali na dobar način“, rekao je Anton Barbašin, direktor “Riddle Rusija” i politički analitičar. (Nova.rs)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje