Nedjelja, 28. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Socijalna nejednakost u Njemačkoj u porastu, tri miliona djece živi u siromaštvu

Preuzmite sliku

Organizacije i stručnjaci upozoravaju da siromaštvo i socijalna nejednakost u Njemačkoj rastu te da tri miliona djece živi u siromaštvu.

U Njemačkoj, koja se može pohvaliti socijalnom tržišnom ekonomijom, siromaštvo i društvena nejednakost su u porastu. Sve je više beskućnika i djece koja žive u siromaštvu. Stoga i Vijeće Evrope također poziva zemlju da poduzme mjere.

Naime, Vijeće Evrope poziva Njemačku, koja je 2015. otvorila vrata brojnim izbjeglicama, da učini više u borbi protiv teških socijalnih uvjeta u kojima živi oko petina stanovnika te zemlje.

Njemačka vlada je malo povećala socijalnu pomoć zbog nestašice, ali je podbacila posebno na području stambene politike. Produbljuju se razlike u zemlji.

Organizacija Tafel sa svojih 60.000 volontera širom Njemačke brine da višak hrane koji bi završio u smeću stigne do gladnih, a takvih je sve više.

“Imali smo jednu vladu 16 godina, a drugu zadnje dvije. Među njima nema velike razlike. Pogotovo ne za ljude pogođene siromaštvom. Mnogo je pokušaja da se situacija poboljša, ali nisu uspjeli”, rekla je Sabine Werth, osnivačica organizacije Tafel.

Prije tri desetljeća u Njemačkoj je u siromaštvu živjelo 1,2 miliona djece, danas ih je već tri miliona. Visoka razina siromaštva i socijalne deprivacije u suprotnosti je s bogatstvom zemlje, navodi Vijeće Evrope u izvještaju za Njemačku.

Njegova povjerenica za ljudska prava Dunja Mijatović upozorava Njemačku na sve veće teškoće.

Pozdravlja mjere njemačke vlade za reformu sustava socijalne zaštite i povećanje socijalnih naknada, ali to očito nije dovoljno.

Njemačka ministrica porodice Lisa Paus krajem ljeta prošle godine ušla je u žestoku političku bitku s ministrom finansija. Zatražila je dodatnih 12 milijardi eura za obnovljeni sistem dječjih doplataka upravo za prevladavanje siromaštva.

U toj je godini ostvareno 2,4 milijarde za te namjene.

U planu je i središnji ured za porodice koji će se brinuti o primjerenoj finansijskoj pomoći. Njemačka također ima sve više beskućnika i rastuću nestašicu stambenog prostora.

Građevinarstvo je u krizi. Političke mjere ne uzimaju maha. Najamnine su uglavnom previsoke.

Vijeće Evrope podsjeća Njemačku da mora intervenirati na tržištu najma kako bi ublažila stambenu krizu.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje