Srijeda, 15. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Neobična smrt: Pacijenta odveli na pregled u Klinički laboratorij za spavanje i više se nije probudio

Preuzmite sliku

Neobična smrt 50-godišnjeg Austrijanca s područja austrijske pokrajine Salzburg u Laboratoriju za poremećaje spavanja salzburške Sveučilišne klinike sredinom juna, ponovno je uzbunila ne samo porodicu preminuloga i liječnike nego i nadležne organe vlasti.

Čovjek je otišao na spavanje u Laboratorij za medicinsko spavanje – i više se nije probudio, izvještavaju austrijski mediji, prenosi Fenix-magazin.

Kako navodi austrijska televizija ORF na svom portalu, glasnogovornik Sveučilišne bolnice Wolfgang Fürweger je izjavio kako su “liječnici u službi pacijenta, neposredno nakon smrti, poslali na pregled na patologiju”.

Kako ističe isti izvor, kratko nakon toga predstojnik Klinike i voditeljica Odjela za kvalitetu kliničkog menadžmenta su “na temelju činjenica i zabilježbi pokrenuli prijavu sami protiv sebe”. I tako je sve došlo u javnost.

Prema saopćenju uprave Sveučilišne bolnice, smrt u Laboratoriju za spavanje je “neuobičajena”. Sada je nakon već napravljene prve obdukcije, austrijsko Državno tužilaštvo u Salzburgu zatražilo novu, drugu obdukciju, ali ovaj put na Sudskoj medicini.

“To nije idealno, jer dvostruki pregled može dovesti do problema kod nalaza”, tvrdi jedan od sudskih medicinara. Hoće li doista tako i biti, znat će se za nekoliko sedmica, kada će sudski vještaci Državnom tužilaštvu na stol staviti svoj nalaz s uzrokom smrti 50-godišnjaka.

Kako izvještava dnevni list “Heute”, direktor svih salzburških Pokrajinskih klinika dr. Paul Sungler izrazio je sućut porodici preminulog, a javnosti poručio da će se “interno rasvijetliti sve okolnosti koje su dovele do pacijentove smrti”.

U tome, kako je napomenuo nadležni organi vlasti imaju punu podršku.

Mediji navode kako se u klinički Laboratorij za spavanje uglavnom upućuju pacijenti s poremećajima spavanja. Pacijent ostaje u bolnici, u posebnoj sobi preko noći i pod elektronskim je nadzorom cijelu noć, kako bi se uzroci poremećaja detaljnije ispitali. Riječ je o polisomnografiji odnosno evidenciji ukupnog sna.

Praćenje i evidencija se vode u susjednoj sobi, kako se pacijenta ne bi ometalo tokom sna.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje