Subota, 27. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Zamke brzih odluka: Pet znakova kako prepoznati da ste u rebound vezi

Preuzmite sliku

Jeste li ikada čuli izraz “Najbolji način da preboliš nekoga je da nađeš nekog drugog?”

Iako možda mislite da će vam izlazak s drugom osobom pomoći odvratiti pažnju od vašeg slomljenog srca, to često samo odgađa vašu sposobnost oporavka i prije nego što to shvatite, našli ste se u novoj vezi.

To ne znači da neobavezna veza ne može imati nikakve koristi. Zapravo, istraživanja su otkrila da ljudi, kada pronađu novog partnera dok se oporavljaju od prekida, često postanu sigurniji u svoju vlastitu poželjnost, piše Best Life.

S tim u vezi, skakanje iz jedne veze u drugu znači da ćete možda naučiti ovisiti o drugima za svoj osjećaj sreće, ispunjenja i samopoštovanja, kaže Jackie Golob, seksualna terapeutkinja.

Povratna veza (Rebound veza) često se dogodi prije nego što je osoba u potpunosti procesuirala prethodni prekid ili riješila svoje emocije povezane s njim”, objašnjava Luis Cornejo, licencirani bračni i porodični terapeut i stručnjak za veze, prenosi Tuzlanski.ba.

  • Bez dovoljno vremena za samorefleksiju, pojedinci bi mogli ponoviti negativne obrasce iz svoje prethodne veze.

    Prema Corneju, nova veza može biti pozitivna, ali ako i samo ako su obje osobe otvorene i svjesne međusobnih trenutnih emocionalnih širina i namjera vezanih uz spojeve.

    Važno je znati prepoznati kada ste u povratnoj (rebound) vezi tako što ćete obratiti pažnju na sljedeće znakove:

    1. Dinamika je suovisna

    Suovisnost je izraz koji se koristi za opisivanje disfunkcionalne dinamike veze u kojoj se obje osobe pretjerano oslanjaju jedna na drugu. Prema Golobu, ova dinamika često može značiti oporavak veze, jer je uobičajeno da se ljudi nakon prekida osjećaju posebno potrebnima.

  • “Preveliko oslanjanje na novog partnera za emocionalnu podršku može stvoriti nezdravu ovisnost”, objašnjava Cornjeo.

    To također može staviti ogroman pritisak na novu vezu da ‘popravi’ ili zaustavi proces tugovanja zbog gubitka prethodnog partnera. Što onda može dovesti do osjećaja ljutnje ili frustracije.

    2. Bivši se stalno pojavljuje u razgovoru

    Normalno je da se ime vašeg bivšeg s vremena na vrijeme spomene, na primjer, dok s partnerom razgovarate o prošlim vezama. Ali ako vi ili vaš partner jednostavno ne možete odoljeti redovnom spominjanju bivših u svojim razgovorima, to bi mogla biti crvena zastavica.

  • Cornejo primjećuje da stalno pričanje o bivšima može značiti da stalno razmišljate o njima, što znači da ih vjerovatno niste preboljeli.

    A izlaziti s nekim novim, prije nego što ste se emocionalno udaljili od prethodnog partnera definicija je rebound veze.

    3. Ne povezujete se na dubokom emocionalnom nivou

    Ako osjećate emocionalnu distancu između vas i vašeg partnera, uprkos pokušajima da se povežete, to još jedan znak da ste možda u prebrzo ušli u novu vezi (rebound vezu). To je zato što je iznimno teško izgraditi emocionalnu intimnost s nekim novim kad ste još uvijek vezani za svog bivšeg.

  • Na primjer, vi ili vaš partner možete izbjegavati razgovarati o svojim osjećajima ili raspravljati o budućim planovima.

    “Ovo izbjegavanje često proizlazi iz straha od ponavljanja grešaka iz prošlosti ili nevoljkosti da se otvori i ponovno bude ranjiv tako brzo nakon bolnog prekida”, objašnjava Cornejo.

    4. Stvari se odvijaju neobično brzo

    Ima nešto za reći o tome da se stvari sporo odvijaju u novoj vezi – posebno nakon bolnog prekida. Dakle, ako ustanovite da vi ili vaš partner požurujete sa stvarima u prvih nekoliko mjeseci veze, vrijeme je da napravite pauzu i zapitate se zašto to činite.

  • Primamljivo je pokušati brzo ispuniti prazninu koju je ostavio vaš bivši, ali vas to onda može navesti da pokušate prijeći određene prekretnice u vezi, prije nego što zapravo budete spremni.

    Međutim, prebrzo kretanje vjerojatno će vam se obiti o glavu, samo ako se previše zaglibite s nekim za koga niste odvojili dovoljno vremena da ga upoznate.

    5. Vi ili vaš partner stalno se uspoređujete s bivšim

    Ide otprilike ovako. Dođete kući na svoj rođendan i pomislite: “Moj bivši bi me čekao uz cvijeće i šampanjac.”

    Ili, vaš partner kaže nešto poput: “Moja bivša nikada ne bi ostavila suđe u sudoperu.”

  • Bilo da igrate igru ​​usporedbe vi ili vaš novi partner, stručnjaci se slažu da to može biti vrlo štetno. Također, ukazuje na veliku mogućnost povratne veze.

    “Ako se osjećate kao da se natječete s bivšim, to je značajni problem”, kaže Cornejo.

    Ovakvo ponašanje ukazuje na to da još uvijek obrađuju svoju prošlu vezu i koriste sadašnju kao mjerilo ili distrakciju.

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje