Nedjelja, 5. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Pohvala je najmoćnije sredstvo jer neuspjeh je djetetu “kraj svijeta”

Preuzmite sliku

Vaše će dijete prije ili kasnije doživjeti neuspjeh. Niko ne voli neuspjeh, ali djeci se može učiniti još gorim nego što zaista je, djeca ga percipiraju drugačije nego odrasli

  • odgoj-vaspitanje-djeca-roditelji
  • Vaše će dijete prije ili kasnije doživjeti neuspjeh.

    Niko ne voli neuspjeh, ali djeci se može učiniti još gorim nego što zaista je, djeca ga percipiraju drugačije nego odrasli. Vama je možda jasno da nije kraj svijeta, ali djeci nije. Bez obzira na to je li vaše dijete osvojilo zadnje (ili bilo koje mjesto s kojim nije zadovoljno) mjesto na sportskom takmičenju u vrtiću ili kada je odraslo, nije uspio upisati željeni fakultet i ako vaše dijete smatra da je krizna situacija, morate i vi.

    Niti jedan roditelj ne želi vidjeti kako njegovo dijete doživljava neuspjeh. Neki roditelji, u najboljoj mjeri, pokušavaju stoga držati dijete dalje od situacija u kojima postoji rizik od neuspjeha. Ali za dijete je vrlo važno da shvati da svatko u životu, i odrasli i djeca, ponekad dožive neuspjeh.

    Često smo skloni ukoriti dijete kada učini nešto loše, no trebamo ga pohvaliti kada učini nešto dobro.

    Pohvala je najmoćnije sredstvo da dijete naučimo kako se treba ponašati i da mu pokažemo da nam je drago kada se tako ponaša te da smo zbog toga ponosni.

    Dijete treba pohvaliti na način da mu kažete za što ste ga točno pohvalili, te da pokažete svoje osjećaje, jer će tako dijete naučiti što nam je važno. Isto tako, sa pohvalama ne treba pretjerivati.

    Učite dijete optimizmu. Optimisti prave planove za akcije, postavljaju ciljeve koje žele ostvariti i usmjeravaju svoje misli na ono što trenutno rade. Optimisti su u životu uspješniji i bolje se suočavaju s problemima. Usmjeravajte dijete na pozitivne stavove.

    Ponašajte se prema djetetu sa poštovanjem; ne koristite uvrede, podcjenjivanje i poniženje.
    Ne očekujte od djeteta savršenstvo, prihvatite ga sa njegovim dobrim i lošim stranama.

    Reći djetetu, kada doživi neuspjeh, da se s pravom osjeća loše, nije potpuno ispravno ali mu morate dozvoliti da se osjeća tužno. Dajte mu do znanja da vam je jasno kako mu je teško i da je potpuno normalno da se tako osjeća. Budite puni razumijevanja i suosjećanja. Kada mu dopustite da neko vrijeme bude nesretno, biti će spremno samo se suočiti s neuspjehom te sagledati na ispravan način tu situaciju.

    Umjesto da pokušavate spriječiti da dijete doživi neuspjeh, bolje je da ga naučite kako da se s neuspjehom konstruktivno suoči. To će mu biti korisno mnogo puta u životu i dobro će djelovati na njegovo samopouzdanje. Dakle, dopustite djetetu da uči na svojim pogreškama.

    Kada dijete pogriješi, roditelji ne smiju reagovati na način: a da si mene slušao, to se ne bi dogodilo.

    Roditelj treba pomoći djetetu prevladati neuspjeh i ne bi ga smio prepustiti samome sebi u skladu sa stavom “bolje ti je da se što prije privikneš na ovaj teški život”.

    Djeci nakon neuspjeha treba pomoći da ponovno izgrade samopouzdanje i vjeru u vlastite sposobnosti. Djeca trebaju osjetiti da imaju našu podršku, trebaju osjetiti sigurnost i stabilnost, treba im se reći da vrijede i da zbog neuspjeha nisu izgubili vašu ljubav i povjerenje, te da definitivno mogu bolje. (index.hr)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: , , ,