Subota, 27. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Pet načina kako preživjeti vrućine i zadržati toplotu izvan kuće

Preuzmite sliku

Ljeto nam se ponovno vratilo, a uz njega i paklene vrućine. Ponovno teško dišemo, pokušavamo se sakriti u klimatiziran prostor, okrećemo se tokom noći u krevetu…

Čini li se i vama da su naši stambeni prostori danima poslije vrhunca toplotnog vala i dalje zagrijani do te mjere da u njima ne možemo boraviti? To se događa jer se masa – u našem slučaju zidovi stana i sve u njemu – sporo zagrijava i sporo otpušta toplotu. Dakle, što je prostor natrpaniji namještajem, to više predmeta skladišti, a zatim ispušta toplinu, zbog čega vaš dom ostaje zagrijan duže vrijeme. Stoga nam glavno pitanje postaje kako toplotu zadržati – izvan doma. “Internetski savjetnici” imaju nekoliko preporuka.

  • Ventilacija

    Pravilna (prirodna) ventilacija važna je tokom cijele godine. Ljeti svakako otvorite prozore čim je vani hladnije nego unutra. To ne mora nužno biti ujutro već je moguće i navečer. Samo nekoliko stepeni hladnijeg zraka vani olakšat će vam zaspati na vrućini. Čim vani postane toplije nego unutra, brzo opet zatvorite prozore.

    Otvoreni ormari

    Ormare je tokom prozračivanja najbolje ostaviti otvorenima. U suprotnom, toplota će se akumulirati u njima i izlaziti u prostoriju kroz duže vrijeme. Ovo se ne odnosi samo na ormare, već i na kuhinjske ormariće. Uostalom, ni hrana ne podnosi dobro vrućinu.

    Spuštanje roleta

    Zatvorene rolete zamračuju prostoriju i sprječavaju njezino zagrijavanje. Ipak, pazite da ne zatvorite rolete do kraja. Zarobljeni zrak će se inače previše zagrijati. Osim toga, u zamračenim prostorijama brže dolazi do razvoja bakterija koje se mogu povezati s respiratornim problemima, o čemu je provedeno i istraživanje.

  • Tepih van, biljke unutra

    Iako neki podcjenjuju tu opciju, u mnogim je zemljama sasvim normalno skladišitit tepih tijekom ljetnog perioda. Zašto? Odgovor se krije u uvodu teksta; smanjite masu koja se zagrijava i otpušta toplinu. S druge strane, povećajte broj biljaka koje održavaju naš unutarnji zrak zdravim i uravnoteženim.

    Kuhanje, da ili ne?

    Nema ništa loše u pripremi brzog obroka čak ni na vrućini. Ipak, nedjeljno pečenje ili jelovnik koji satima krčka u rerni trebali biste odgoditi za hladnija vremena. Izvrsna alternativa je vanjska kuhinja ili roštilj, koji će svakako pomoći pri zadržavanju toplote izvan doma, prenosi Jutarnji.hr

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: , , ,