Petak, 3. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Kako ekonomično prati suđe u mašini?

Preuzmite sliku

Vjerovatno vam se nakupilo puno posuđa nakon pripreme prazničnih kolača i brine vas koliko ćete potrošiti zbog toga, ali postoji i ekonomičniji način kako napuniti mašinu.

Način punjenja mašine može rezultirati značajnim financijskim uštedama kad je riječ o potrošnji energenata te biste kroz neko vrijeme mogli uočiti razliku na računima za struju i vodu.

Ekonomistica Agnes Bouchier Hayes predavačica je na Tehnološkom univerzitetu Shannon, pridružila se emisiji Today s Claire Byrne kako bi razgovarale o načinima ekonomičnog punjenja mašine i uštedama koje iz toga proizlaze.

– Čini se da je to jedna od onih malih stvari koje mogu izazvati žestoke svađe. Nevjerovatno je koliko članaka postoji o ljudima koji imaju velike poteškoće s punjenjem mašine jer jedan čovjek to radi na jedan način, a drugi misli da zna bolje. I potom preurede cijelu unutrašnjost mašine, i to prije nego što uopšte dođemo do pražnjenja mašine i onoga što prvo izađe čisto – objašnjava Agnes.

Prije svega, Agnes kaže da više nema potrebe za ispiranjem posuđa, zahvaljujući tehnologiji mašina.

– Možete ih isprati, ali na taj način nepotrebno trošite vodu. Umjesto toga, predložila bih struganje ostataka hrane sa suđa prije nego što ga stavite u mašinu – savjetuje Agnes.

Dodala je da eko cikluse vrijedi isprobati, unatoč tome što traju duže od brzog pranja.

– Ekološki aspekt dolazi s količinom vode koju troše, odnosno troše manje vode. Ali isto tako energija koju će mašina koristiti uglavnom je koncentrisana na zagrijavanje vode, pa imajte na umu da ekološki ciklusi rade na nižoj temperaturi. Uštede koje time možete ostvariti su znatne – – poručila je Agnes.

– Kod ciklusa sa dužim trajanjem suđe obično duže stoji u deterdžentu, što će značiti da će deterdženti morati duže djelovati na njih, a zapravo su za temeljito čišćenje dovoljni voda i blaga toplina od oko 50 stepeni Celzijusa – otkrila je Agnes dodajući kako postoje i drugi sitni trikovi kojima se može uštedjeti.

Ona tako, primjerice, prekida period sušenja posuđa u mašini nakon pranja, prenosi 24sata.hr.

– Ako ste u malo većoj žurbi i ako želite da pranje završi malo brže, neke od novijih mašina možete otvoriti i dopustiti da para izađe umjesto da čekate sušenje posuđa. Ako vrata blago odškrinete i prekrijete ih kuhinjskom krpom, ona će upiti većinu pare – savjetuje Agnes objašnjavajući kako je primijetila da se plastika ne suši dobro u mašini, pa je predložila da je izvadite i ostavite da se osuši na ocjeđivaču ili drugoj površini. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,