Subota, 11. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Jednostavno i praktično: Uz samo nekoliko sastojaka napravite prirodne dezodoranse kod kuće

Preuzmite sliku

Istraživanje sugeriše da upotreba antiperspiranata izaziva promjene u bakterijskim kolonijama pazuha, stvarajući više bakterija.

Iako posljedice upotrebe dezodoransa još uvijek nisu definisane, postoje oni ljudi koji radije traže prirodnije alternative kako bi se brinuli o svom tijelu ili koji čak pokušavaju stvoriti vlastite predmete za ličnu njegu kod kuće, piše Bright Side.

Ovo su neki od recepata koji bi mogli biti korisni za izradu vlastitih dezodoransa na jednostavan, brz i praktičan način. Ako ste zainteresovani za to, ne zaboravite da se obratite ljekaru da otkrijete koja je najbolja opcija za vaš tip kože, prenosi Tuzlanski.ba.

Dezodorans eukaliptusa

Trebat će vam: 1/4 šolje vodenog lješnjaka, 25 kapi esencijalnog ulja limuna, 25 kapi eukaliptusnog esencijalnog ulja, boca u spreju.

  • Cvijet vještice lješnjaka ima protuupalna i antioksidacijska svojstva, kao i esencijalna ulja, koja pomažu u sprječavanju pojave bakterija koje uzrokuju loše mirise i čak pomažu u uklanjanju mrlja na koži. Da biste napravili ovaj tečni dezodorans kod kuće, trebali biste dobro izmiješati sastojke unutar prethodno isprane boce sa sprejom.

    Voda i sirće od lavande

    Trebat će vam: 15 kapi esencijalnog ulja lavande, 1/2 šolje jabukovog sirćeta, 1 grančica lavande, 1 šolja vode.

  • Lavanda je poznata po ugodnoj aromi, ali ima i anti-upalna i antimikrobna svojstva. Vinova kiselina ima i ta svojstva, međutim, ako se nanese direktno na kožu, može uzrokovati iritaciju, i zato je voda toliko bitna, jer će razrijediti sastojke. U prethodno očišćenoj posudi pomiješajte vodu sa sirćetom i kapljicama ulja. Operite grančicu lavande dobro i dodajte cveće u smešu. Ostavite da odstoji 10 sati prije upotrebe.

    Dezodorans od bijele gline

    Trebat će vam: 50 g sode bikarbone, 25 ml kokosovog ulja, 50 g bijele gline, 10 kapi esencijalnog ulja nevena, staklena teglica.

  • Bijela glina pomaže u apsorpciji toksina iz kože i liječi infekcije, dok se eterično ulje kalendule koristi u liječenju kožnih lezija i kao lijek za upale. Miješajte sastojke dok ne dobijete homogenu smjesu. Proizvod možete ostaviti i do godinu dana ako ga držite na hladnom, tamnom i suhom mjestu.

    Losion od ruže

    Trebat će vam: 1/2 šolje vode ruže, 1/4 šolje sode bikarbone, 1/4 šolje destilovane vode, 1 kašika lanenih sjemenki, staklena teglica

  • Voda ruže široko se koristi u kozmetičkom svijetu zahvaljujući svom sadržaju vitamina C koji sprječava oksidaciju. S druge strane, sjemenke lana su sposobne pomoći u liječenju akni i zadržati hidrataciju u koži. Sjemenke lana kuhajte u destiliranoj vodi 2 minute. Uklonite posudu sa vatre i ostavite da se ohladi. Zatim procijedite otopinu i dodajte sode bikarbone i ružinu vodu i promiješajte. Čuvajte u staklenoj posudi na sobnoj temperaturi.

    Soda bikarbona i kukuruzni škrob

    Trebat će vam: 1/2 šolje sode bikarbone, 1/2 šolje kukuruznog škroba, 2 kašike kokosovog ulja, 10 kapi esencijalnog ulja ruzmarina.

  • Soda bikarbona ima antibakterijska svojstva, a isto tako i kokosovo ulje koje je i anti-upalno i hidrirajuće. Esencijalno ulje ruzmarina može se zamijeniti bilo kojom drugom aromom, iako ovo daje koži elastičnost. Za njegovu pripremu sastojke ravnomjerno promiješajte kako biste dobili pastu za dezodorans. Nanesite umjereno i pričekajte malo dok se ulje ne apsorbuje, da bi zadržalo svoju efikasnost. (Tuzlanski.ba)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje