Četvrtak, 2. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Zapadni Balkan dobija 680 miliona eura, poznati “prioritetni sektori”

Preuzmite sliku

Evropska komisija danas je najavila novi paket ulaganja u vrijednosti od 680 milijuna eura za potporu pet vodećih ulaganja u željeznički promet i obnovljivu energiju na Zapadnom Balkanu.

Riječ je o šestom finansijskom paketu u okviru Gospodarskog i investicijskog plana EU-a za Zapadni Balkan, kojim bi trebalo mobilizirati 16,6 milijardi eura ulaganja. Projekti su pripremljeni u bliskoj saradnji s partnerima sa Zapadnog Balkana i međunarodnim finansijskim institucijama, objavljeno je na službenoj stranici Evropske unije.

“U svijetu koji postaje sve razjedinjeniji potrebna nam je još snažnija i složnija zajednica vrijednosti. Proširenje je ključno kako bi se to postiglo. Iako nastavljamo sarađivati na pristupanju, moramo poduzeti odlučne mjere kako bismo zapadni Balkan približili našoj privredi. Uz netom odobrene projekte vrijedne 680 miliona eura unapređenjem saobraćajnih veza i iskorištavanjem energije iz obnovljivih izvora ubrzavamo zajednički put prema zelenoj i bolje povezanoj budućnosti. Zajedno postavljamo temelje održivog rasta i veće integracije, pokazujući još jednom našu veliku predanost blagostanju regije i njenu putu prema članstvu u EU-u”, kazala je predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

“Evropska unija je najvažniji donator i ulagač na Zapadnom Balkanu, a današnji finansijski paket u iznosu od 680 miliona eura još je jedan poštovanja vrijedan primjer. S ovih pet investicijskih projekata približili smo se potpunom povezivanju i integraciji zapadnog Balkana u naše saobraćajne i energetske mreže. Osim toga, ulaganjima u okviru tih razvojnih projekata želimo regiji pružiti inovativnija, čišća i sigurnija gospodarska rješenja u korist građana i poduzeća”, dodao je Oliver Varhelyi, povjerenik za susjedstvo i proširenje.

Operativni odbor Okvira za ulaganja na Zapadnom Balkanu (WBIF) 8. decembra je potvrdio paket ulaganja vrijedan 680 miliona eura, koji uključuje 253,2 miliona eura bespovratnih sredstava EU-a iz Instrumenta pretpristupne pomoći (IPA III), povoljne zajmove međunarodnih finansijskih institucija i doprinose sa zapadnog Balkana.

Pet novih odobrenih projekata obuhvaćaju sljedeća dva prioritetna sektora:

održivi promet: obnova željezničke pruge koridora VIII u Albaniji i obnova željezničke pruge Bar – Vrbnica u Crnoj Gori. Tim će se projektima pridonijeti unaprjeđenju željezničkog prometa na zapadnom Balkanu u skladu sa standardima TEN-T-a i osigurati integracija sa željezničkom mrežom EU-a.

čistoj energiji: izgradnja dviju vjetroelektrana u Bosni i Hercegovini i uvođenje solarne fotonaponske elektrane u Albaniji. Tim se projektima podupire prijelaz na niskougljično gospodarstvo i potiče održivi razvoj u regiji, objavljeno je na službenoj stranici Evropske unije.

Kontekst

U okviru strategije Global Gateway cilj je Gospodarskog i investicijskog plana za Zapadni Balkan potaknuti dugotrajni oporavak, ubrzati zelenu i digitalnu tranziciju te poticati regionalnu saradnju i konvergenciju s EU-om. Planom koji je Evropska komisija donijela u oktobru 2020. mobilizirat će se ulaganja u iznosu do 30 milijardi eura, uključujući 9 milijardi eura bespovratnih sredstava EU-a. Na temelju tog novog paketa ulaganja EU bi trebao mobilizirati 16,6 milijardi eura ulaganja, uključujući 4,5 milijardi eura bespovratnih sredstava EU-a. To uključuje finansiranje 59 vodećih ulaganja EIP-a koja se podupiru u okviru WBIF-a.

Okvir za ulaganja na Zapadnom Balkanu (WBIF) zajednička je financijska platforma Evropske komisije, finansijskih organizacija, država članica EU-a i Norveške čiji je cilj jačanje suradnje u ulaganjima javnog i privatnog sektora radi poticanja socioekonomskog razvoja regije kako bi se pridonijelo evropskoj integraciji Zapadnog Balkana. WBIF je glavni finansijski instrument za provedbu ambicioznog Gospodarskog i investicijskog plana EU-a za Zapadni Balkan.

Više informacija na ovom linku. (N1)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje