Nedjelja, 28. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

U Sarajevu formirani timovi za uklanjanje pasa-lutalica s ulica (VIDEO)

Preuzmite sliku

Od narednog ponedjeljka šinteri će na sarajevskim ulicama hvatati bijesne i bolesne pse.

Odgovarat će na pozive građana i policije i s veterinarskim službama izlaziti na teren. Opasni psi biće eutanizirani. Građani Sarajeva raduju se konačnom riješenju ovog problema.Psi lutalice gospodare sarajevskim ulicama. Procjenjuje se da ih u ovom trenutku ima oko 11 hiljada. Napadi na građane sve su učestaliji pa je i strah među Sarajlijama sve veći. Još prošle sedmice reagovala je Vlada KS, a od naredne šinteri će hvatati bijesne i bolesne pse. Oformljena su tri tima koja će raditi na poziv građana ili policije.

Idu na lice mjesta, hvataju tu opasnu životinju i ide u proceduru koju odredi veterinar.” kaže Zlatko Petrović, ministar prostornog uređenja i ekologije KS.

Ukoliko se utvrdi da je pas opasan on će biti uklonjen s ulice, odnosno eutaniziran. Donošenjem zakona o dobrobiti životinja u našoj zemlji, kafilerija preduzeća Rad prestala je funkcionisati. Dok je radila, godišnje se vršila eutanazija nad 7 – 8 000 pasa lutalica.

Psi su se uspavljivali injekcijom i sahranivani su u tzv. jamama grobnicama na prostoru kafilerije. Znači, neškodljivo po okolinu.” pojašnjava Ahmed Đipa, portparol KJP Rad.

Ostali psi za koje se utvrdi da nisu opasni, biće smješteni, kažu predstavnici Vlade, u stari i nove azile. Praksa je to koja se pokazala neuspješnom. Ni već postojeći azil za pse u Prači nije popunjen. Odluku Vlade o aktiviranju Kafilerije podržavaju i udruženja za zaštitu životinja.

Da se provodila ta mjera i mjera sterilizacije koju smo mi počeli masovno raditi 2012. mi smo ubjeđeni da su se svi dosadašnji napadi mogli i spriječiti.” ,ističe Sanja Bianculli iz Dogs Trust fondacije.

Napadi kojih je u posljednje vrijeme sve više. Hitna pomoć Kantona Sarajevo prati progresiju ovog problema od 2010. godine i ove godine kažu, broj slučajeva ugriza pasa veći je za 130%.

“LJudi su istraumirani i psihički. To već postaje problem i odlaska na posao i izlaska rano ujutru i kasno navečer.”, kaže Tigran Elezović doktor u Hitnoj pomoći Sarajevo.

Uklanjanje bijesnih i opasnih pasa sa ulica u skladu je sa Zakonom o dobrobiti životinja koji je naša zemlja usvojila 2009. godine. (TV1)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,