Srijeda, 1. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Sutra blokada pet carinskih terminala (VIDEO)

Preuzmite sliku

Problemi mljekara, između ostalog, uzrokovani potpisivanjem ugovora na dobrobit Evropske unije (EU), a ne proizvođača u BiH.

Nakon danas održanog pripremnog sastanka o problemima u sektoru privrede, mljekari i poljoprivrednici Republike Srpske (RS) najavili su za sutra u 12.05 sati početak blokade carinskih terminala Orašje, Gradiška, Bijača, Gorica i Izačić, koja će trajati “sve dok se ne riješe problemi u poljoprivredi BiH“, a kojima će se pridružiti i poljoprivrednici Federacije BiH (FBiH), izjavio je za Agenciju ONASA predsjednik Udruženja poljoprivrednika i mljekara RS Vladimir Usorac.

Današnjem sastanku u Sarajevu prisustvovali su predsjedavajući Vijeća ministara Vjekoslav Bevanda, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Boris Tučić, entitetski premijeri poljoprivrede Jerko Ivanković Lijanović i Željko Mirjanić, direktori Ureda za veterinarstvo Miro Džakula i Ljubomir Kalaba, a, prema riječima Usorca, sastanak, kao nijedan u proteklih 14 godina, nije donio nikakva rješenja, što je i razlog početka sutrašnje blokade carinskih terminala.

Mi nećemo dozvoliti ulazak mlijeka i mliječnih proizvoda na carinjenje, prema tome, blokiramo samo terminale, sve ostale robe mogu ići i u BiH i iz BiH, osim mlijeka i mliječnih proizvoda, a ako nam se pridruže svinjari, živinari, onda neće ni te robe moći ići, i oni su u istoj situaciji“, kazao je Usorac.

Dosadašnje blokade uvijek su rezultirale djelimičnim rješenjima problema, te se u ovom udruženju nadaju da će to biti i sada slučaj.

Ako se ništa ne postigne blokadama, mi ćemo naći druga rješenja, ići ćemo dalje, neko mora da ode sa vlasti ako nije u stanju da riješi probleme“, kazao je Usorac.

Smatra da su problemi mljekara, između ostalog, uzrokovani potpisivanjem ugovora na dobrobit Evropske unije (EU), a ne proizvođača u BiH.

Primjer su ugovori oko terminala sa EU, mi smo dogovarali dva, Bilaču i Gradišku, da bi sada ulaz robe bio na pet terminala. Ko je taj koji je tražio ta dodatna tri terminala, radi koga su otvoreni i ko šverca robu preko njih? Pitamo se zašto se to radi domaćoj prozvodnji, kazao je Usorac, dodajući da su mljekarima i poljoprivredicima u BiH “potrebne subvencije države na proizvodnju mlijeka, mesa i drugih proizvoda, što političari ne razumiju“.

Kako je kazao, već su uvedene recipročne mjere kojima se iz BiH mliječni proizvodi ne mogu uvoziti u zemlje EU, a ni u Tursku jer 2EU ne dozvoljava transport preko teritorije Bugarske.
“EU našu, ali i druge zemlje regiona, tretira kao tržište, a ne kao proizvođače hrane”, rekao je Usorac.

Dodao je da se u BiH 20.000 kućanstava bavi mljekarstvom, što je ukupno oko 100.000 građana koji žive od poljoprivrede.

Osim toga, 30.000 je onih koji opslužuju sektor mljekarstva i oni također žive od poljoprivrede, što znači da je svaki peti stanovnik u BiH zaposlen u poljoprivredi i, ako mi dopustimo da to sve propadne, BiH će biti propala zemlja, zemlja u bankrotu“, kazao je Usorac.

Dodao je da je drugi problem dug bankama, koji u RS-u iznosi 400 miliona, a u FBiH milijardu KM.

Toliko je uloženo u poljoprivredu, ako mi bankrotiramo, bankrotirat će i banke, a onda slijedi bankrot za BiH, zato smo uporni i pokušavamo da spasimo sebe, a onda i državu. Nažalost, naši političari to ne vide i to je žalosno“, zaključio je Usorac.

Građani BiH neće osjetiti posljedice bokada jer, kako je kazao, postoje zalihe od 30 miliona litara mlijeka spremnih za prodaju i isporuku.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,