Srijeda, 26. Juna 2024.
Tuzlanski.ba logo

Spriječite neugodnosti na granici: Šta se smije unijeti u Hrvatsku, a šta u Crnu Goru?

Preuzmite sliku

Ulazak u Hrvatsku i Crnu Goru za mnoge građane Bosne i Hercegovine predstavlja svakodnevnu rutinu, bilo da se radi o poslovnim obavezama, turističkim putovanjima ili posjetama rodbini i prijateljima. Putovanja su posebno aktuelna u ljetnim mjesecima kada se planiraju godišnji odmori. 

Pravila o tome šta se smije prenositi preko granice često su podložna promjenama i različitim tumačenjima, što može izazvati zabunu i neugodnosti. U ovom članku, Tuzlanski.ba istražuje šta sve građani smiju prenijeti preko granice kada ulaze u ove dvije zemlje, s posebnim naglaskom na carinske propise, ograničenja u vezi s unosom hrane, pića, lijekova i drugih predmeta od posebnog interesa.

Kada je riječ o Hrvatskoj, pravila su jasno definisana. Za unos hrane porijeklom iz Evropske unije nema ograničenja, dok za hranu i prehrambene proizvode iz trećih zemalja u koje spada i Bosna i Hercegovina morate poštovati količinska ograničenja.

Bosancima i Hercegovcima nije dozvoljen unos mesa i mesnih proizvoda te mlijeka, osim ako je u pitanju mlijeko u prahu za dojenčad. U tom slučaju su dozvoljena dva kilograma po osobi.

Kada je riječ o proizvodima životinjskog porijekla, kao što su med ili jaja, dozvoljena su također dva kilograma po osobi. Med u saću, s druge strane, nije dozvoljen.

Kada je riječ o ribi i ribljim proizvodima, dozvoljeno je 20 kilograma po osobi ili po pošiljci.

Što se tiče hljeba, kolača, grickalica ili poslastica, dozvoljene su količine dovoljne za ličnu upotrebu, odnosno za konzumaciju tokom putovanja.

  • Ograničenja za Crnu Goru

    Putnik može da unese u Crnu Goru hranu za lične potrebe u količini koja ne prelazi jedan kilogram za sušeno voće, povrće, sušene gljive, sirovu kafu, kakao u zrnu, začine i čajeve, jedan litar za alkoholna pića u originalnoj ambalaži, dva litra za ostala pića u originalnoj ambalaži, pet litara za flaširanu vodu u originalnoj ambalaži,
    jedan kilogram za kompozitnu i ostalu hranu u originalnoj ambalaži, koja ne zahtijeva poseban temperaturni režim čuvanja.

    Također može da unese sa sobom proizvode za ishranu djece i dijetetsku hranu koja se koristi iz medicinskih razloga, pod uslovom da ti proizvodi ne zahtijevaju posebne uslove čuvanja, da su deklarisani, neoštećene ambalaže, osim u slučaju da se trenutno koriste.

    Oslobođenje od plaćanja carine može se ostvariti ako se unos određene robe vrši povremeno, namijenjen je ličnoj upotrebi putnika ili njegove porodice ili u svrhu davanja poklona, a priroda odnosno količina robe mora biti takva da se može lako utvrditi da je u pitanju roba nekomercijalne prirode, koja nije namijenjena daljoj prodaji.

    Osim toga, oslobođenje se odnosi i na robu koju putnik nosi sa sobom u propisanoj količini, tako na primjer, za proizvode od duhana, građani mogu prenijeti

    200 cigareta ili 100 cigarilosa (cigare težine do 3 grama po komadu), ili 50 cigara, ili 250 grama duhana za pušenje, ili srazmjernu kombinaciju količine prethodno navedenih duhanskih proizvoda.

    Pridržavanje carinskih propisa pri prelasku granica Hrvatske i Crne Gore osigurava ne samo poštovanje zakona, već i lakše i bezbrižnije putovanje. Poznavanje ograničenja o unosu hrane i proizvoda životinjskog porijekla može spriječiti neugodne situacije i kašnjenja na graničnim prijelazima, stoga ih je važno poznavati. (Tuzlanski.ba)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje