Nedjelja, 28. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Schmidt u Srebrenici: Ratni zločinci su prikriveni vukovi u janjećoj koži

Preuzmite sliku

U Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari počela je komemoracija povodom obilježavanja 28. godišnjice genocida nad Bošnjacima “Sigurne zone UN-a” Srebrenica, dženaze i ukupa 30 identificiranih žrtava genocida iz jula 1995. godine.

Na komemoraciji obratio se i Visoki predstavnik Christian Schmidt, poručivši da Srebrenicu ‘moramo razumijeti i moramo žalovati’, piše Tuzlanski.ba.

“Lekcije Srebrenice se ne smiju zaboraviti, a nažalost, imamo slučajeve kad se zaboravlja. To je dužnost svih nas, kao i Međunarodne zajednice koja na ovom mjestu prije 28 godina nije dala svoj doprinos pravdi. Današnji dan je prava prilika da obilježimo ono što se desilo, ali i okrenemo ka budućnosti”, kazao je.

Poručio je da je dio toga sjećanje na genocid u Srebrenici, te je dodao da je ipak to ‘lakše reći nego uraditi’, jer to podstiče raspravu između dvije strane koje moraju zajedno raditi.

“Mlađi naraštaji moraju znati kako je došlo, kako se odvijao i završio genocid u Srebrenici. Moramo jačati mogućnosti i kapacitete Memorijalnog centra Potočari, te održavati edukaciju o genocidu. Istina i pravda da se ovako nešto nikad više neće desiti su ključne za postojeće i buduće naraštaje”, dodao je.

Spomenuo je apel Munire Subašić u kojem je tražila da 11. juli bude Međunarodni Dan žalosti.

“Pozivam cijelu međunarodnu zajednicu, Vijeće Evrope i kolege Evropljane da pruže podršku ovoj inicijativi, da naredne godine 11. juli bude i Međunarodno priznat Dan žalosti. Naša dužnost je pružiti ruku svim mladima uz jasnu obavezu da moramo zaustaviti tenzije koje dovode u pitanje počinjene zločine. Hasan Hasanović koje je svoje iskustvo predočio u knjigu u posljednjem poglavlju govori o onima koji negiraju ovo što se desilo. Svi oni u kontekstu zakonodavstva moraju osigurati da oni koji negiraju ratne zločine i nanose štetu i bol, ne samo porodicama i preživjelim, već cijelom čovječanstvu, moraju procesuirati negiranje genocida i ratnih zločina kako ne bi dalje produbljivali patnje preživjelih”, istakao je.

Podsjetio je da Bavarski tužioc prisustvuje danas na Komemoraciji u Srebrenici, te da i Tužilaštvo BiH mora imati odgovorne poteze u procesuiranju ratnih zločinaca.

“Spreman sam pružiti doprinos u okviru alata koje posjedujem kako bi, i zakonski, jasno utvrdili da za osuđene počionioce ratnih zločina nema mjesta u javnom prostoru BiH. Oni ne smiju imati pravo obnašanja javnih funkcija i to treba biti utvrđeno zakonskim procesima. To su prikriveni vukovi u janjećoj koži. Njihova moralna dužnost je da od žrtava zatraže da prihvate njihovo izvinjenje. Nadam se da rane mogu zacijeliti ali moramo razmotriti cijeli paket pomirenja, a taj paket podrazumijeva i naknade štete za žrtve”, zaključio je Schmidt.

Dodao je da je upoznat sa zahtjevima porodica za naknade za žrtve, koje su zbog zastarjelosti, više nemoguće, te je kazao da je spreman pomoći u okviru svojih mogućnosti. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , ,