Nedjelja, 5. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Proizvođači peleta prijete gašenjem proizvodnje?

Preuzmite sliku

Proizvođači peleta u Bosni i Hercegovini negoduju nakon posljednje odluke Savjeta ministara o zabrani izvoza ovog energenta do 31. januara naredne godine. Iz Banjaluke najavljuju rigoroznije mjere ukoliko se u roku od sedam dana, nakon snabdijevanja kompletnog tržišta ne pronađe adekvatnije rješenje.

“Preko 95% tržišta je snadbjeveno. Danas smo čuli od kolega da određeni dijelovi tržišta imaju probleme sa snadbjevanjem. Asocijacija je dogovorila da se iz drugih dijelova zemlje pošalju potrebne količine peleta za regije u kojima energenta nema”, rekao je Goran Ivanović predsjednik Asocijacije proizvođača peleta u Bosni i Hercegovini.

U Banjaluci se sastalo 18 predstavnika najvećih proizvođača peleta. Zaključili su kako bi motiv Savjetu ministara za nastavak zabrane izvoza mogle biti javne nabavke, pa će insistirati se u narednom periodu sa tim postupcima počne ranije kako bi proizvođači na vrijeme snadbjeli javne institucije.

“Ostavićemo rok od sedam dana da se snadbije ostatak tržišta. Stvarne reakcije na daljnu zabranu će uslijediti nakon toga”, najavio je Ivanović ističući da postoje stvarne mogućnosti za reakciju na zabranu koje uključuju obraćanje međunarodnim institucijama, čak i obustavu proizvodnje ili protest.

Odluka Savjeta ministara donesena 28. oktobra kosi se sa prijedlogom člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine o odobrenju izvoza 50% količina energenta i ograničenju cijena po toni na 550 KM za domače tržište.

Iz Asocijacije kažu, s ozbirom na odluku Savjeta ministara ovaj prijedlog više nije opcija, pa kupce koji se još nisu snadbjeli pozivaju da to učine u roku od sedam dana.

U prethodnom periodu, kažu, bili su i na velikom udaru inspekcijskih kontrola s ciljem utvrđivanja količina robe na zalihama i eventualnog ekstra profita.

“Trenutna cijena između tone peleta je između 650 i 750 KM, prošle godine u ovo vrijeme iznosila je oko 450 KM. Cijena peleta nije otišla duplo, iako su troškovi otišli duplo”, rečeno je na sastanku proizvođača peleta.

Kažu, sve opcije su bolje od zabrane izvoza, ali ukoliko ne idu ispod praga rentabilnosti proizvođača.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje