Srijeda, 26. Juna 2024.
Tuzlanski.ba logo

Pripremite se na vrijeme: Kako sačuvati usjeve tokom toplotnog vala?

Preuzmite sliku

Meteorolozi za ovu sedmicu najavljuju toplotni val tokom kojeg će se temperatura zraka kretati od 34 do 39°C.

Ovako visoke temperature mogu ozbiljno oštetiti usjeve, smanjujući prinos i ugrožavajući egzistenciju poljoprivrednika. U takvim uslovima, ključna je primjena odgovarajućih tehnika i mjera kako bi se osiguralo preživljavanje biljaka i minimizirale štete.

U ovom članku donosimo savjete koji mogu pomoći u zaštiti usjeva tokom toplotnih valova, uključujući optimizaciju navodnjavanja, korištenje zaštitnih mreža, primjenu agrotehničkih mjera i izbor otpornijih sorti biljaka.

Vezano | Meteorolozi objavili kada građani BiH mogu očekivati vrhunac toplotnog vala

Jedna od najvažnijih mjera za očuvanje usjeva tokom toplotnog vala je pravilno navodnjavanje. Poljoprivrednici bi trebali prilagoditi vrijeme i način zalijevanja kako bi maksimalno iskoristili raspoloživu vodu. Idealno je zalijevati rano ujutro ili kasno navečer kada su temperature niže, čime se smanjuje isparavanje i osigurava dublje prodiranje vode u tlo. Korištenje sistema kap po kap može biti posebno učinkovito, jer omogućuje precizno i ekonomično navodnjavanje.

  • Zaštitne mreže također igraju ključnu ulogu u očuvanju usjeva. Postavljanjem mreža iznad biljaka može se smanjiti direktna izloženost suncu i tako zaštititi biljke od opekotina. Ove mreže pomažu u smanjenju temperature oko biljaka i stvaranju mikroklime koja je povoljnija za njihov rast i razvoj.

    Primjena agrotehničkih mjera poput malčiranja može dodatno pomoći u očuvanju vlage u tlu i smanjenju temperature korijenskog sistema biljaka. Malčiranje organskim materijalom, kao što su slama ili kompost, sprečava isparavanje vode i čuva strukturu tla, čime se omogućava bolja apsorpcija i zadržavanje vode.

    Osim toga, odabir otpornijih sorti biljaka može značajno doprinijeti uspješnom uzgoju tokom ekstremnih vrućina. Sorte koje su prirodno otpornije na sušu i visoke temperature imaju veće šanse za preživljavanje i donošenje zadovoljavajućih prinosa. Poljoprivrednici se mogu posavjetovati s agronomima kako bi odabrali najbolje sorte za svoje specifične uslove.

  • Kombinacija ovih mjera može značajno povećati šanse za očuvanje usjeva i smanjenje ekonomskih gubitaka tokom toplotnih valova. Proaktivno planiranje i primjena odgovarajućih tehnika ključni su za uspješno prilagođavanje klimatskim promjenama.

  • Kako prepoznati da je biljka izložena toplinskom stresu?

    Prepoznavanje znakova toplinskog stresa kod biljaka ključno je za pravovremeno djelovanje i zaštitu usjeva. Toplinski stres može se manifestirati kroz različite simptome, koji uključuju:

    Uvenuće lišća

    Jedan od prvih znakova toplinskog stresa je uvenuće lišća, koje postaje mekano i gubi turgor zbog gubitka vode.

    Promjena boje lišća

    Lišće može početi žutjeti ili smeđe zbog oštećenja ćelija uslijed visokih temperatura. Ovi simptomi su često najizraženiji na rubovima i vrhovima listova.

    Usporavanje rasta

    Biljke pod toplinskim stresom često prestaju rasti jer usmjeravaju svoje resurse na preživljavanje umjesto na rast.

    Uvijanje listova

    Listovi se mogu uvijati prema unutra kako bi smanjili površinu izloženu suncu, pokušavajući na taj način smanjiti gubitak vode.

    Opadanje cvjetova i plodova

    Biljke mogu početi gubiti cvjetove i plodove kao posljedica stresa, jer u takvim uvjetima nastoje očuvati energiju i vodu.

    Biljke se mogu spasiti i ako se ustanovi da su već zadobile posljedice od toplote, no uvijek je bolje reagovati na vrijeme i izvršiti preventivne mjere. (Tuzlanski.ba)

     

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje