Subota, 4. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Nekažnjavanje ohrabruje nova zastrašivanja povratnika u Srebrenici

Preuzmite sliku

Dok tužilaštva i policije ne odgovaraju o kažnjavanju ranijih prijetnji i provokacija, povratnici u Potočarima kod Srebrenice kažu da su im pucnjave tokom božićnih praznika početkom godine postale uobičajne, ali i dalje donose nelagodu, piše Detektor.ba.

Dvojica osumnjičenih da su u subotu, na Badnji dan, pucali dok su – pod policijskom pratnjom – prolazili kroz Potočare, pušteni su na slobodu u još jednom incidentu koji je uznemirio povratnike u Srebrenicu.

“Svaka godina je maltene ista”, kaže Šehida Abdurahmanović iz Pokreta “Majke enklava Srebrenica i Žepa”, koja u Potočarima stanuje od 2003. godine kao povratnica.

“Mi smo navikli na to njihovo provociranje i pucanje. Jučer sam rekla da bih se iznenadila da to prođe dostojanstveno. Pitala bih se šta je ovo, šta nije uredu”, kaže Abdurahmanović i dodaje da to nije jednostavno gledati i slušati.

“Ne plašim se. Izašla sam pred svoju kuću, popratila to, scene su zaista jezive. Vi ne vidite da je to slavlje, sve više podsjeća na rat nego na slavlje”, kaže ona.

Zbog ranijih obilježavanja vožnjom i puštanjem pjesama kroz Potočare, Bratunac i Višegrad, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine formiralo je predmet zbog zatrašivanja povratnika, poticanja i izazivanja nacionalne i vjerske mržnje, te netrpeljivosti.

Ali od januara 2020. godine iz Tužilaštva nema novih informacija o radu na ovom predmetu.

Na upit Detektora o predmetima koji se tiču obilježavanja vjerskih praznika u Srebrenici proteklih godina, iz Državnog tužilaštva nisu odgovorili.

Abdurahmanović smatra da se ovakvim događajima ljudi dugi niz godina zastrašuju i žele otjerati.

“Nažalost, svaka godina je agresivnija. Čulo se da govore: ‘Ustajte balije’, a ovdje su mrtvi ljudi”, kaže ona i dodaje da su to provokacije koje svi vide.

Mišljenje o agresivnijim događajima dijeli i Edin Ikanović, jedan od autora Izvještaja o negiranju genocida u BiH. On za Detektor kaže da se ovakvim događajima povećava mržnja i naboj, te se oni ne mogu nazivati slavljem i dočekivanjem praznika.

“U kontekstu negiranja genocida, vidimo da se ovime veliča i negiranje genocida kroz pjesme, a malo koji događaj ovog tipa može proći bez negiranja i veličanja, te prizivanja novog genocida”, navodi Ikanović.

U Izvještaju Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari o negiranju genocida za 2020. godinu pominje se prolazak konvoja od oko 20 vozila za Božić u kojem se mahalo srpskim zastavama i puštala nacionalistička četnička muzika.

“Sličan incident dogodio se i prošle godine [2019.] na pravoslavni Božić kada su, pored nacionalističkog karavana, pojedinci razbacivali i svinjske otpatke u blizini ulaza u Memorijalni centar, u islamofobičnom činu s ciljem skrnavljenja počivališta hiljada Bošnjaka”, navodi se u Izvještaju te dodaje da se stanovnici Srebrenice ne osjećaju sigurno u ovom okruženju.

Cjelokupan članak pročitajte OVDJE.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje